Pronat e dobishme e murriz për trupin


Boyarka, boyarыshnya, lady-kokrra të kuqe - kështu quajtur gjerësisht një nga bimët më të vjetra. Sipas zakonit të lashtë të Greqisë çiftet e reja mbështetën në altarin e Perëndisë cipë e virgjërisë degëve të saj, për të forcuar njësinë familjare. Por me të vërtetë murriz pranuar në mbarë botën famë për vetitë e saj shëruese. Cilat janë pronat e dobishme e manave për trupin?
Emri vjen nga krataios Latine Murriz, dmth fortë që me saktësi përshkruan natyrën e kësaj bime. Shkurre ka një dru të ngurta, spines shumë të fortë, dhe mosha e saj mund të arrijnë më shumë se 300 vjet. Aktualisht murriz shpesh zbukuron komplote. Kopshtarëve mbolli si një gardh që jetojnë përgjatë gardheve. Një ide shumë e zgjuar, sepse as kafshët e as njerëzit nuk depërtojnë përmes mburojë. Dhe nëse zgjidhet, rreziku i rëndë vuajnë nga thumba të mprehta. Shërben ky mbrojtjes jeshile disa breza të anëtarëve të familjes.Murriz krejtësisht i thjeshtë, i guximshëm, kështu që nëse e vuri në vend, do të pa shumë vështirësi të aksioneve fruta shëndetshëm dhe lule gjithë vitit. Por murriz lulëzon disa ditë. Tërheqëse për të parë lule të bardha dhe trëndafili përmbajë dymetylamyn - substancë që jep lule erë ndenjur e peshkut. Megjithatë, murriz gjithmonë suvatuar me bletët: këto punëtor pak të aftë për të nxjerrë prej tij një shumë të nektar dobishme. Mjaltë me murriz takon varieteteve të shtrenjta, ka një shije shumë të këndshme dhe aroma, është e rekomandueshme për parandalimin e organizmit kardiovaskulare sëmundjeve, forcimin e enëve të gjakut dhe presionin e ulët të gjakut.


Healers dhe phytotherapist gjithashtu nuk lënë pas dore lule e murriz, rekomanduar pronat e tyre të dobishme në sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut dhe një agjent të gjakut-pastrimi. Pick lule në një mot të thatë me diell në fillim të lulëzuar, kur disa prej tyre nuk janë në lulëzim. Në mëngjes deri vesa e thatë ose pas shiut, korrje është rreptësisht e ndaluar, që nga lagështi mbi petals ata menjëherë kalbet. Pas mbledhjes lule përhapur një shtresë e hollë në tabaka ose korniza mbuluar me rrjetë gjobë (garzë), herë pas here lëkundje dhe nxitje për të lehtësuar dhe përmirësuar cilësinë e tharjes së ajrit. Dyqan lule të thata në një vend të errët të thatë në qese letre ose kavanoza qelqi, mbuluar jo më shumë se dy vjet.


Emri Murriz dhe pronat e saj të dobishme lidhur edhe me fjalën "Zot". Ndoshta shoqata të tilla është bush në vjeshtë, kur degët e saj janë të mbuluara dendur me manave të ndritshme shkëlqim të kuqe. Bimë është shumë produktiv, me disa shkurreve mund të mblidhen një kova disa fruta. Ju vetëm duhet për të shkundur degën, dhe grupe të ndritshme të kuqe të lehtë të bien direkt në kovë. Frutat e vjela dhe pronat e tyre të dobishme duhet të jenë të ndara nga gjeth dhe të thata në një neharyachiy furrë, herë pas here nxitje tërësisht dhe heqjen manaferrat dëmtuara. Pastaj i tyre përfundoi në pouches liri apo kuti kompensatë. Kur ruajtur siç duhet, ata të humbasin pronat e tyre shëruese deri në shtatë vjet.


Manaferrat Murriz - një ilaç i vlefshëm. Ato përmbajnë acide organike që pengojnë zhvillimin e proceseve putrefactive në zorrë të mëdha, pektin, e cila tregon trupin e metaleve të rënda dhe kolesterol më të ulët të gjakut. Mishi i frutave është e pasur me sorbitol, e cila shërben si zëvendësues të sheqerit në dietën e diabetikët, si dhe flavonoids, parandaluar plakjen e parakohshme, të rritur rezistencën ndaj faktorëve të pafavorshme mjedisore.


Herbalists kanë rekomanduar gjatë pagjumësi murriz, marramendje, gulçim, astma, dridhje, eksitim nervor. Përdoret si një astringent në diarre dhe dizenteri. Përgatitjet e murriz përdorur me sukses në palpitations zemrës dhe presionit të lartë të gjakut. Manaferrat të freskëta, të pasura me sheqerna dhe acide organike shumë kalori. Megjithatë, ata mund të marrin jo më shumë se një filxhan në ditë, si e tepërt mund të shkaktojë një rënie të mprehtë në presionin e gjakut. Phytomedication e frutave dhe luleve të murriz promovuar humbje peshe, të përmirësuar metabolizmin, parandalimin e arteriosklerozës.


Mjetet Krovoochistitelnoe
Pound 2 lugë. l. Murriz lë thatë dhe derdh 15 gota ujë të valë. Mbush për të paktën gjysmë ore. Merrni 3 herë në ditë për 30 minuta. përpara se të hahet. Gripit dhe ftohjet ndihmojë të shërohen supë murriz. 3. l. fruta të thata, pour 3 lugë. ujë të vluar dhe të lënë për gjysmë ore. Tendosje dhe për të marrë 1 tbsp. 3 herë në ditë. Të ndihmojë të humbni peshë me çaj hips u rrit dhe manaferrat murriz, të marra në pjesë të barabarta. 1 tbsp. l. kjo përzierje shtoni 2 tbsp. ujë të vluar, vlim për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj të lënë për 3 orë tendosje dhe pije 2-3 herë në ditë para ushqimit. Kur pagjumësi duhet të merren në sasi të barabarta lule grimcuar dhe murriz, gjethet dhe manaferrat e rrush pa fara e zezë, lulushtrydhe, u rrit hips. Mix mirë dhe vlim si një çaj të zakonshëm. Pini 1/2 filxhan në kohën e gjumit.