Pronat e dobishme çantë bariut


Çantë Shepherd ose siç është quajtur gjerësisht slurry, është farë e keqe mjaft e zakonshme që rritet pothuajse në të gjithë globin. Paraqesin këtë barishte në familje cruciferous dhe është një bimë e madhe mjaltë. Thata dhe grinded farat dhe bimët mund të përdoret si një piper, i cili shije ngjan mustardë. Në pranverën e fidaneve të parë të rinj të çantë bariut janë sallata përgatitur. Në Kinë, edukate dhe Bariu i nënshtrohen solli kultivarëve. Lulëzuar qese bariu fillon në prill dhe përfundon në shtator.
Në këtë barishte kuzhinës përdoret në mjekësi. Çantë Pronat e dobishme bariut njiheshin mjekët e Romës së lashtë. Kjo bimë është e studiuar mirë dhe prymiryayetsya phytotherapist shumë vende. Zbuloi se në një pjesë të tokës e çantë bariut përmban ushqyesve të ndryshme, flavonoids, taninet, të paqëndrueshme, alkaloide, vitamina, acide, vitamina dhe minerale. Farat e bimëve të pasura me vajra. Për qëllime mjekësore përdorin barin me lule, të cilat janë mbledhur gjatë lulëzuar. Gjithashtu mblidhen ndaras fara.Në praktikë moderne mjekësore në çantë Gjinekologjike Shepherd është përdorur si një shtrëngues, gjakderdhje mitrës, për të rritur reduktimin e muskujve mitrës gjatë lindjes, me menstruacioneve shumë të rëndë.

Kur menstruacioneve rëndë e rekomanduar për të pirë infuzion e kuletës bariut tharë bari s. Për të përgatitur të marrë 1 tbsp tharë grirë krijoj papërpunuara 1 filxhan ujë të valë. Cover, të përfundojë në një peshqir dhe të lënë për 1 orë. Lejoni të krijoj 1 lugë gjelle 4 herë në ditë para ushqimit, tendosje para. Kursi i trajtimit 7 ditë pas fillimit të menstruacioneve.


Për trajtimin e sëmundjes, tepruar përgatitur infuzion mujore lëng bimëve të pastër. Për ta bërë këtë, të marrë çantë bariu freskët bari, duke larë atë dhe obsushit. Bar rrotullim përmes një mulli mishit, dhe pastaj nga masa rezulton shtrydh lëng me napë. Rezulton Uvarov lëng të gjysmë në ngrohje të ulët, të ftohtë dhe të shtoni fërkim alkool në një pjesë prej 2 ekstrakt 1 pjesë alkoolit. Shitore në një enë qelqi të errët në një vend të freskët. Merrni 30-40 pika në 1 lugë gjelle. l. ujë për 7-8 ditë gjatë menstruacioneve.


Aplikoni tretësirë ​​e çantë bariut për bruises, plagët, për shpëlarje gojën si dezinfektimin shpenzimet. Për pije 1 filxhan ujë, shtoni 40 pika tretësirë.

Eksperimentalisht provuar pronat diuretik e çantë drogës bariut. Në këtë drejtim, për trajtimin e pyelonephritis akute dhe kronike përdorur me sukses lëng të pjesën e parë të impiantit. Shtrydh e kuletës bar të freskët bariut lëng-së, duke kaluar atë nëpërmjet një mulli mishit ose blender podribnyvshy dhe pastaj shtrydh përmes garzë. Merrni 15-20 pika lëng 1 lugë uji. Kursi i trajtimit 30 ditë, një pushim prej 7 ditësh. Pastaj të përsëritur kursin.

Përdorni pronat e dobishme e lëng çantë gra për trajtimin e traktit biliar dhe urinar.
Gjithashtu lëng përdoret kontraceptivëve si me gojë, brenda 28-30 ditësh ndërmjet periudhave.
Shënim: Ky mjet nuk garanton mbrojtje nga shtatzënia e padëshiruar dhe jo një alternativë për masat tradicionale mbrojtëse.

Zierje njohur pronë e çantë rivendosjen e organeve gjenitale funksion bariut. Për ta bërë këtë, të marrë një zierje për 3 muaj. Supë është i përgatitur si më poshtë. Merrni 2 tbsp ose 4 lugë të thatë papërpunuara freskët i grirë pour 250 ml ujë të valë. Vendoseni në një banjë me ujë, të mbuluar dhe të ziej në çiban shumë të ulët për 30 minuta. Ftohtë, pastaj tendosje përmes napë. Lëndët e para shtrydh dhe i hedh ujë të vluar në një vëllim prej 250 ml Store në një smalt ose qelqi enë në frigorifer deri në dy ditë. Merrni 1 lugë 4 herë në ditë 40-60 minuta pasi të hahet.


Çantë paratë Shepherd dobishme për të reduktuar presionin, rritur enët e gjakut përdoren për të trajtuar hipertensionit. Për ta bërë këtë, të përgatisë një supë 2 lugë lule murriz, 2 lugë çantë Shepherd bari-së, 1 lugë gjelle sanëz rrënjë dhe 1 tbsp limon balsam barishte në 1 litër ujë. Hidh ujë të papërpunuar të ftohtë të sjellë një çiban, ziej nën kapak të mbyllur për 15 minuta. Cool, tendosje përmes napë. Dhunimi shtrydh, i hedh ujë të vluar në një vëllim prej 1 litër. Pini 2 lugë. l. pas vakt. Kursi i trajtimit 2 javë, 1 javë pushim. Pastaj të përsëritur kursin.


Pronat astringent e çantë bariut është përdorur në diarre. Për të përgatitur këtë infuzion të 2 tbsp çantë copëtuar herbs bariut me fara dhe ujë 1 filxhan. Krijoj në një termos dhe të lënë për 40 minuta. Para përdorimit, filter. Pi 1/4 filxhan 4 herë në ditë.
Gjithashtu, kur diarre këshilluar që të përdorin lëng e çantë bariut. 40 pika lëng të përzier me një sasi të barabartë të vodka për të pirë ujë.

Në përdhes, reumatizmi dhe sëmundjet pulmonare duke përdorur infuzion e kuletës bariut dhe horsetail. 1 Përgatitja mbledhjen e qese bariut dhe 2 pjesë horsetail. Mbledhin përzierje mirë. Për të përgatitur të marrë 1 tbsp para pour 200 ml ujë të valë. Mbush për 30 minuta. Drain. Pini 1 tbsp 3 herë në ditë, pas ngrënies të ngrohtë.


Kur çaji metabolizmi mbledhjen me bariut çantë, nenexhik, majdanoz. Për ta bërë këtë, të marrë 1 lugë tharë grirë krijoj Raw 250 ml ujë të valë. Mbush për 15 minuta, tendosje, shtoni limon dhe sheqer diabetik për shije. Pini 3 herë në ditë në mes të ngrënies.

Kundërindikimet ilaçe me çantë bariut është e ndaluar për të përdorur gjatë shtatzënisë, venat me variçe, hipotension. Mos vetë-mjekoj. Para se të përdorni këto këshilla, të konsultoheni me një mjek.