Pronat e dobishme lëng dardhe


Lëng Dardhë - natyrore, aromatik, pije e ëmbël. Shije është shumë e bukur, dhe përfitimet shëndetësore që mund të sjellë njeri mjaft i rëndësishëm. Lëng të freskët me të drejtë mund të konsiderohet si një eliksir i vërtetë i shëndetit. Fakti që pronat e dobishme dardhë lëng, ne përshkruajnë në detaje në këtë artikull.
Fruta më popullore në popullin e vendit tonë - mollë dhe dardha. Ata janë të çmuar për një shije të këndshme dhe aroma të paharrueshme. Pronat e dobishme e njerëzve Dardhë ishin të njohur në kohët e lashta. Interesante, pemë e kultivuar dardhe mbjellë tre mijë vjet më parë. Kjo ka bërë që dardhë pjesë ushqyese dhe të dobishme e dietës njerëzore.Lëng Dardhë mban të gjitha pronat e dobishme e frutave nga i cili është bërë, dhe është një pije freskuese. Ajo përmban pektin, taninet, sheqer lehtësisht të tretshëm, catechins dhe një gamë të vitaminave - A, E, C, PP, grupi B, biotin dhe beta-carotene. Përveç kësaj, në lëng dardhe janë një larmi të madhe të elementeve minerale: bakër, jod, hekur, zink, mangan, fluorit, nikel, kobalt, antimon, rubidium, silic, kalcium, natrium, squfur, fosfor.
Me një grup të tillë të pasur të pronave të dobishme të substancave dhe lëng dardhe janë të paçmuar. Përveç kësaj, përdorimi i lëng dardhe ndihmon të shpëtoj trupin e toksinave, metaleve të rënda dhe substancave të tjera të dëmshme.

Struktura përbëhet nga lëng dardhë dhe substancat esenciale që ndihmojnë për të forcuar imunitetin, për të përmirësuar rezistencën e trupit ndaj infeksionit, duke zvogëluar rrezikun e inflamacion, parandalimin e depresionit.

Përdorimi i lëng dardhe lejon për të humbur peshë, pasi që kjo pije rregullon tretjen, stimulon zorrët, dhe tregon trupin e lëngjeve të tepërta.
Lëng dardhë mund të përdoret si antibacterial, antiseptik dhe analgjezik. Ajo është përdorur për cystitis dhe pezmatim nervi, siç është forcimi, pronat astringent dhe antipiretik dhe pjesërisht mund të zëvendësojë antibacterial dhe diuretics.

Lëng bërë nga dardha hershme ripening të përmbajë më shumë mangan dhe varieteteve në fund të dardha janë të pasura me hekur. Dardhë freskët përmban më shumë zink se molle, pjeshke, kajsi lëngje të freskëta dhe lëngje të tjera kokrra të kuqe dhe fruta.
Pronat e dobishme dardha përdorur në trajtimin e urolithiasis, si pije e këtyre frutave përmban një sasi të madhe të kripëra kaliumi që rrjedhin nga trupi i njeriut kripë tepërt dhe ujë.

Lëng Dardhë përmban një substancë shumë të dobishëm të quajtur Arbutin. Veçanërisht të pasura në to dardha rritur në Siberi dhe Lindjen e Largët. Arbutin ka anti-inflamator, diuretik, efekt dezinfektues. A lëng dardha me Arbutin ka një aktivitet biologjik të lartë dhe është përdorur në trajtimin e kollës dhe si një mjet antipiretik dhe sigurimin.

Të pranishëm në lëng dardhë dhe një kimike të quajtur sorbitol. Ajo ka një efekt pozitiv në enët e vogla të gjakut, heq simptomat e sëmundjes në diabetikët. Cilat janë pektin lëng kontribuon në funksionimin normal të traktit gastrointestinal dhe sekretim të kolesterolit.
Lëng pije dardhë është e dobishme në lodhje, marramendje, ngarkesa të rënda, për të normalizuar ritmin e zemrës, për të përmirësuar oreksin, duke reduktuar ndjeshmëri të ftohtë, për të përshpejtuar rigjenerimin e indeve në shkurtime dhe të çara.


Kur gastrit dhe sëmundjet e mëlçisë në mëngjes ju mund të pini një gotë me lëng të freskët dardhë. Kjo ndihmon për të hequr qafe dhimbje dhe parehati në stomak, urth gjatë gjithë ditës. Pronat e dobishme lëng dardhë mund të përdoret dhe ata me presionin e lartë të gjakut është vërejtur. Me sistematike lëng përdorimi dardhë normale.
Avantazhi kryesor i lëng të freskët dardhë - ka contraindications për përdorim. Ju mund të pini pa frikë në çdo sëmundje. Përjashtimet e vetme janë kapsllëk kronik - në qoftë se kjo diagnoza hani lëng dardhe nuk është i rekomanduar.