Pronat e dobishme Dardhë zakonshme


Një nga fruti preferuar e shumë njerëzve - dardhë, i cili është lloji më i zakonshëm i dardhë dhe dardhë chervonoboka zakonshëm në shtëpi. Që nga kohët e lashta, ky fryt është i njohur në Rusi: në legjendat e lashta dhe madje "Domostroi" ne mund të gjeni përmendjen e dardhë. Në të gjithë botën janë rreth 5 mijë. Varieteteve Dardhë, e cila gjeti zbatimin e saj edhe në mjekësinë popullore. Në këtë publikim, ne do të shqyrtojë pronat e dobishme e dardha zakonshëm, mënyrat e korrje dhe përbërjen kimike.

Çorape për dardha dimrit.


Në mjekësinë popullore përdoren fruta të freskëta dhe të thata dhe gjethe. Për të zgjedhur për fruta të thata dardhë me mish të fortë. Larë fruta, hiqni thelbin dhe prerë në katër anët. Pastaj ata qëndrojnë në zgjidhjen 1% e limoni ose acid verë-rock në rreth rreth 1 orë. Feta kalitur zhytur në ujë të vluar për 1-3 minuta, pastaj ftohur në ujë të ftohtë, të japë atë të thahet dhe vendin në furrë.
Në llambë parë furrë përmban në rreth 85 gradë, pastaj të ulur atë në 65 gradë.

Fruta të thata dyqan në një vend të thatë në kavanoza qelqi të mbyllura apo qese prej liri, por jo më shumë se 2 vjet.

Përbërja kimike.
Struktura përfshin dardha niseshte, taninet, celulozë, pektin dhe enzimat. Ndryshe nga varieteteve të tjera të gjelbër dardhë përmban sorbitol. Në klasat e mëvonshme është sasi shumë të vogël të niseshte dhe për më tepër, ajo shpejt kalbet.
Frutat Dardhë përmban acide mëposhtme: limoni, kafe, mollë, bor, nikotinë, kininë dhe chlorogenic. Si pjesë e frutave pjekur gjetur laktik dhe acid acetik.

Për shkak të përmbajtjes së qelizave me gurë në fruta dardhë e pjekur kriza për shkak se ato përmbajnë lignin dhe celuloze odrevesnevshaya. Por, kur kriza e pjekur zhduket.
Dardhë përmban sasi të mëdha të vitaminës C, Arbutin glycoside, flavonoids dhe të paqëndrueshme, por vitamina A dhe C që përmban atë në doza shumë të vogla.
Frytet e dardhë përmbajnë elemente të tilla si kalium, kobalt, bakër, mangan, molibden, hekur, fluorit, jod, nikel, vanadium, etj Ndryshe mollë, pjeshkë, kajsi, rrush pa fara e zezë, lulushtrydhe dhe kumbull, dardhë përmban sasi të mëdha të zinkut .


Pronat e dobishme Dardhë zakonisht.
Droga me dardha dhe dardhë vetë kanë anti-inflamator, antibacterial, astringent, anti sklerotike, diuretik, sosudoukreplyayuschee, gjak, cardiotonic, ujërave të zeza dhe veprimin oschelachyvayuschee.
Efekti Cardiotonic dhe diuretik është gjetur në dardha kalium. Kjo ndihmon sekretim të ujit dhe kripës, dhe ofron alkalify efekt në trup.
Të përfshira në fruta ka taninet astringent, efekt astringent.
Arbutin glycoside ka efekt antibacterial në bakteret dhe trazirat në florën e zorrëve, e cila nga ana çon në inflamacion i veshkave dhe fshikëzës. Gjithashtu në këto sëmundje glycoside ofron diuretik, veprim anti-inflamator dhe dezinfektues.

Dardha për gjak është burimi i acidit folik.

Frutat Dardhë Ekspozita anti pronave sklerotizues dhe anti-inflamator për shkak të përmbajtjes së lartë të flavonoids dhe fenolokyslot, të cilat nga ana tjetër janë aktivitet P-vitamina, forcon kapilarët.
Pektin largon toksina dhe metalet e rënda.

Aplikimi.
Në mjekësinë shkencore dhe popullore, dardha dhe përgatitjet janë përdorur në prostatë, nephrolithiasis, çrregullime gastrointestinale, diarre, sëmundjet inflamatore të sistemit urinar, sëmundjet e mushkërive (kollë), kushtet e ethshme, brishtësia e enëve të gjakut (me gjakderdhje të brendshme), atherosclerosis dhe humbja e përgjithshme e fuqisë.


Në sëmundjet e biliare - dhe sistemit urinar, diabeti dhe trashje emërojë dardha 250g në ditë rregullisht, sepse frytet e saj kanë vlerë të ulët të energjisë. Në të njëjtën sëmundje mund të përdoret dhe fruta të thata, por në një masë më të vogël.
Për trajtimin e diabetit të përshkruara lëng dardhe. E tij të marrë 30 minuta për drekë çdo ditë, duke filluar me 60 ml dhe holluar me 1 filxhan (me durim të mirë).

Dardhë komposto - një nga mënyrat më efektive për të trajtuar prostatitis në mjekësinë popullore. Disa ditë pas pranimit të tij ju do të përjetojnë përmirësim i dukshëm dhe përdorimi afatgjatë vjen një shërim të plotë. Pra, jo vetëm terapeutik, por profilaktik i të gjithë njerëzve pas 45 viteve është e rekomanduar për të pirë komposto prej frutave të thata nga vjeshta në pranverë.


Nëse ethe marrë një zierje e dardha të thata, ajo gjithashtu i jep analgjezik, antiseptik, diuretik dhe efekt astringent.
Kur diarre është e rekomanduar për të marrë një supë me ujë. Për këtë thata dardha (1 filxhan) Hidh ujë (05 litra) dhe kuzhinier për katër orë. Supë tensionuar marrë 20 minuta para ngrënies për 05 gota katër herë në ditë.

Në dhimbje koke të vënë zierje uji fasha mbi kokën e tij.
Gjithashtu supë ndihmon me inflamacion të fshikëzës dhe nephrolithiasis.
Fëmijët me diarre gatuaj buding bollgur me dardha dhe supë. Për të përgatitur qese pelte (05 gota) të përziera me bollgur (3 lugë) Hidh ujë (500 ml) dhe kuzhinier. Dërgo vystoyatysya 1 orë dhe filtruar përmes një shtresë të dyfishtë të napë. Merrni 30 minuta para ngrënies katër herë në ditë për 05 gota.

Kur zagushi, kollitjes dhe tuberkulozi të rënda pulmonare duke përdorur zier dhe pjekur fruta dardha.


Kundërindikimet.
Pavarësisht numrit të madh të pronave të dobishme, dardha, ka contraindications. Nuk përdorin një llambë zakonshëm me sëmundjeve akute ose kronike të konstipacionit tretjes.