Pronat e dobishme pemë dëllinjë


A keni qenë ndonjëherë në pyll dëllinjë? Ajri është gjithmonë i pastër dhe shumë e lehtë për të marrë frymë. Nuk është dëllinjë aksident janë kultivuar në mënyrë aktive si një fabrikë dekorativ dhe për ajër shërim ozelenyuvalna në shumë qytete. Megjithatë, dëllinjë është në gjendje për të përmirësuar jo vetëm ajrin, por edhe trupat tanë. Cilat janë pronat e dobishme e pemëve dëllinjë?

Dëllinjë takon relikte bimë medicinale, i njohur që nga kohërat biblike, kur ajo është përdorur për të dëbojnë frymërat e liga. Si një ilaç që për herë të parë filluan të përdorin lashtë Grekët, Romakët dhe egjiptianët. Në mesjetë ata shpesh përdoren gjatë epidemive për tymosje e lokaleve për qëllim të dezinfektimit. Egjiptianët e lashtë djegur dëllinjë dhe fryu palë e tij për pastrimin fizik dhe shpirtëror të trupit. North American Indians përdorur atë për të trajtuar plagët dhe sëmundjet e lëkurës, eshtra dhe nyje, duke e vendosur pacientët në pjesën e dendur të dëllinjë. Në spitalet franceze gjatë një epidemi të lisë djegur degë dëllinjë. Ai përdoret gjithashtu për të luftuar murtajën dhe sëmundjeve të tjera infektive.Më efektive në efektet e saj terapeutike është konsideruar dëllinjë zakonshme. Njerëzit e quajnë atë ndryshe: veresoderevo, mozzhuha, teterevynыy bush, dëllinjë, brыzhzhevelnyk, Ars.
Infuzion i fruta dëllinje efektive në trajtimin e angina, sëmundje të traktit gastrointestinal dhe infeksionet urinare. Për ta bërë këtë, të marrë 1 des.l. Manaferrat grimcuar, 1 lugë gjelle brewed. ujë të zier për 6-8 orë, filtri dhe për të marrë 1 tbsp 3-4 herë në ditë para ushqimit. A zierje nga fruti i dëllinjë është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të veshkave, urinar, sëmundja e gurit të mëlçisë, reumatizma, inflamacion i shtojca në femra, si një diuretik per edemë. Për të përgatitur supë të marrë 1 tbsp Manaferrat, pour 1 tbsp. ujë të ftohtë, infused për 6-8 orë, pastaj të zier për 5-8 minuta. dhe filtruar. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit.


Supë dhe droga të tjera të dëllinjë kundërindikuar në nefrit. Me manaferrat dëllinjë pemë të dobishme të përgatitur TEAS, decoctions, shurupe, infusions dhe tinctures dhe ngrënë gjallë. Në asnjë formë, ata kanë antimicrobial, expectorant dhe pronat diuretik. Përgatitjet e manave përdoret si një qetësues për qerren, sëmundje të veshkave dhe fshikëzës, sëmundjet e mëlçisë, reumatizma dhe përdhes. Manaferrat dëllinjë janë pastruar nga mikrobet gojës dhe stomakut, të përmirësuar gjakun, ju ndihmon të zarubtsyuvatysya ulçerë stomakut, të rritur sasinë e qumështit në lactating gratë. Metodat e trajtimit të manave të freskëta është: 1 ditë 4 duhet të hani manaferrat, 2 nd - 3 maj - 4 qershor -7 manaferrat dhe kështu në ditën e 12-të arrijë deri në 15 manaferrat. Atëherë raporti shkon në drejtim të kundërt - për të ulur. Pas 10 ditësh të trajtimit mund të përsëritet.


Tretësirë ​​e dëllinjë manaferrat pemë e dobishme ka të njëjtat veti si teas. Për të përgatitur të marrë 1 tbsp Manaferrat, pour 100 ml 90% alkool, insistojnë në një vend të ngrohtë për 8-10 ditë, herë pas here lëkundje, pastaj të filtruar dhe pini para se një vakt për 10-15 pika (tretur në ujë) tri herë në ditë. Alkooli mund të zëvendësojnë vodka, por ajo duhet të jetë 2 herë më shumë. Në sëmundjet e veshëve në një vesh të fytit dëllinjë administruar kokrra të kuqe të përfundojë në leshi pambuku ngjyhet në tretësirë. Çaj me manaferrat dëllinjë përmirëson tretjen, të kuruar një numër të sëmundjeve të mushkërive dhe sëmundjet e frymëmarrjes, rrit funksionin e veshkave, flushes e traktit urinar. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp fruta të freskëta, gatuaj ato dhe pour 1 tbsp. e ujë të vluar. Pini çaj në qëllime mjekësore në 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë, pas ngrënies. Për shembull, receta e një TEAS diuretik: Merrni pjesë të barabarta e manave dëllinjë, fletë thupër dhe rrënjë luleradhiqe, përzierje. 1 tbsp krijoj përzierje 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë të ftohtë, tendosje përmes napë dhe pini 1 tbsp 3 herë në ditë.


Shurup i dëllinjë manaferrat pemë e dobishme ka veti tonik, të dobishme për lodhje nervor, stresi i rëndësishëm fizik, vitaminë mangësi. Ajo gjithashtu promovon sekretim e toksinave nga trupi, ul nivelin e kolesterolit në gjak, të efektshme për parandalimin dhe trajtimin e ftohjet, efekt i dobishëm për performancën mendore, forcon sistemin nervor. Për ta bërë atë në një smalt pan vënë 100 g fruta të thata, pour 2 tbsp. ujë të vluar dhe kuzhinier deri fruta të buta. Pastaj ata bluaj, tendosje supë, shtoni në shije sheqer ose mjaltë, trazim deri sa të qetë. Merrni një muaj për 1 lugë 3 herë në ditë, pas ngrënies në formë të pastër ose çaj të nxehtë. Kur dhimbje të barkut mund të jetë nga dëllinjë ri të gjelbër shishkoyagod përgatitur lëng duke shtypur dhe të marrë atë për 1 lugë 3 herë në ditë para ushqimit.


Manaferrat supë dhe degët (e re rrjedh) dëllinjë pi mungesën e menstruacioneve; degët supë - në diatez, zierje e rrënjë drurit - me sëmundjet veneriane, Zierje e rrënjët - me një Ulçera në stomak. Për të përgatitur supë të marrë 1 tbsp dëllinjë grimcuar rrënjët, derdh 100 ml ujë të vluar, vlim për 15 minuta. enamelware mbyllur, insistojnë në një vend të ngrohtë për 15-20 minuta, tendosje dhe pije 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit. Infuzion i dëllinjë ri rrjedh pije me edemë dhe pastrimin e gjakut. Për ta bërë këtë, të marrë 10 gram papërpunuara grirë pour 1 tbsp. ujë të ftohtë, infused për 6-8 orë, filtri dhe pini 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit. Banja me supë dhe degët janë të dobishme në reumatizma dhe përdhes. Merrni 25 gram fruta dhe të njëjtin numër të rrjedh, vlim atyre 10-15 min. në një kovë me ujë, tendosje dhe derdh në banjë përgatitur. Është provuar temperatura e ujit në 38 gradë. Merrni çdo ditë për 20 minuta. Trajtimit -10 banjot.