Pronat e dobishme e mallow egra


Mallow egër, i njohur gjithashtu si " up, turi ose mallow rritet në zonat klimë të butë në Amerikën e Veriut, Afrikën e Veriut, Azi dhe Evropë. Vetëm në Rusi ka rreth 20 lloje të mallow. Shumë shpesh, kjo farë e keqe është gjetur në clearings pyjore, rrugëve, midis shtretër në kopshte, pranë gardhe. Blooms tepri gjatë gjithë verës të ndritshme rozë e çelët-vjollcë lule. Për mallow mirë lulëzuar kultivuar si një fabrikë dekorativ.
Por jo vetëm të vlerësojmë bukurinë e mallow egër. Pronat e dobishme e mallow egër i njohur për shumë njerëz nga kohërat e lashta. Për shembull, aziatikët rritet Mallow egra në kopshtet e tyre, si perimet me pjesën e parë dhe fruta papjekur cilat përgatisin enët e ndryshme.


Wild Malva përmban acid Askorbik, carotene, aminoacidet, sheqerna, proteina, mukusit antotsyanovoe substancë malvidyn që ka veti të ngjyrosur. Përdorimi i bimëve ndihmon në forcimin e imunitetit, efekt pozitiv mbi vizionin. Droga terapeutike me hollyhocks kanë efekt anti-inflamator, zbutës, qetësues dhe enveloping.
Healers tradicionale përdorim barishte me gjethe prosvirnika për trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes, djegiet, enjtje, tumoret, dermatitit, sëmundjet e syrit, konstipacionit ngathët. Për këtë qëllim është e dobishme për të përdorur një zierje e fidaneve të rinj të mallow egra.


Për të përgatitur lëngun e mishit, të marrë 1 lugë çaji tharë ose 2 lugë herbs copëtuar të freskëta prosvirnika dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Mbajë në një banjë me ujë në një çiban të ngadaltë për 15 minuta. Hiq nga të nxehtit dhe të ftohtë në temperaturën e dhomës. Supë tendosje. Merrni 1 tbsp 4 herë në ditë për të hequr qafe e kapsllëk, lehtësimin e kollitjes, fyt i lënduar. Nga pezmatim i fytit, dhimbje të fytit - gargarë supë. Kur pezmatim i lëkurës, djegiet dhe inflamacion i qepallat duhet të bëjë kremra për faqet e prekura. Supë është shtuar në banjo të eliminuar enjtje dhe tumore të shpretkës.

Pronat e dobishme janë lule të egra Mallow nga e cila brewed çaj. Është e rekomanduar për të pirë çaj bimor me fryrje tepruar, urth dhe belching, trishtim dhe dhimbje në stomak, të shkaktojë mëlçisë, gastro-entero-kolit. Para malvovыy përgatitur çaj, lule të thata kanë nevojë. Nëse ju keni gjëra të freskët, pastaj fshij një lule të vogël në duart e saj. Vendoseni në një tbsp ibrik çaji 2 tharë lule ose 4 lugë të freskët dhe shtoni 1 litër ujë të valë. Mbuluar me peshqir dhe të lënë zavarnik zavaryuvatysya 20 minuta. Hidh në 200 hrayazykay 1/2 filxhan lë çaj lule, derdh ujë podsladyt mjaltë ose sheqer në shije. Pini 2-3 gota në ditë.


Për menopauzës lehtësi bëjë mbledhjen bimor me bar prosvirnika, karamele mente, rrënjë sanëz, kamomil. Lëndët e para janë në sasi të barabarta, bluaj dhe përzierje mirë. Pastaj të bëjë supë 2 lugë mbledhin dhe 2 gota e ujit të nxehtë. Enët me droge vënë në zjarr dhe ngadalë të sjellë një çiban, pastaj kuzhinier për 5-10 minuta. Supë është derdhur në një termos dhe insistojnë 2-3 orë. Pini 1/2 filxhan, tendosje para.
Për të hequr toksinave nga trupi me forma të buta të helmimit lëng shtrydhur nga pjesët e gjelbër e bimëve, duke shtrembëruar ato përmes një mulli mishit dhe shtrydh me napë. Lëng është holluar me ujë 1: 1 raport vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban. Pini 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë. Gjithashtu pije fyt dhe lëng pije me kollë rraskapitës, humbje e zërit.

Infuzion i lë të përgatitura me herbs infuzion për shpëlarje dhe kremra. Për infuzion të marrë 1 tbsp herbs të thata dhe 1 filxhan ujë të valë. Brew, të mbuluar, të përfundojë dhe të lënë të mbush për 30-40 minuta.

Gjethe të freskëta prosvirnika kanë anti-inflamator pronave, pluhur dhe të aplikuar për plagët e freskëta dhe të gjata të pashëruara, vlon, ulcerat.
Për problemin e lëkurës me vaj të gjeni të dobishme për të bërë një maskë të lë të rreme Mallow e egër, sepse për shkak të pronave anti-inflamator, lëkura është pastruar dhe restauruar.

Pluhur i gjethe të thata janë përdorur si pluhur antibacterial mbi plagët, shkurtime. Vetëm - një erëza madhe për enët e ndryshme.
Për trajtimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular përdorur një zierje e thata rrenjet e grimcuar mallow eger. Për të marrë supë 1 lugë gjelle copëtuar rrënjët dhe derdh 250 ml ujë të papërpunuar. Vihet në një zjarr të ngadalshëm, të sjellë një çiban, pastaj kuzhinier për 30 minuta. Ikjen supë, shtrydh dhe të papërpunuara derdh ujë të valë në vëllim të plotë. Pini 1 tbsp 3 herë në ditë.

Shoots rinj nuk prosvirnika frutat pjekur, i ngjan bukën bashkësi apo ëmbëlsira, shumë të këndshme për shije. Ato nuk mund të përgatisë jo vetëm të freskëta, por edhe për të korrat e ardhshme. Ne ofrojmë disa mënyra të gatimit me mallow egër.

Mallow zier. Shoots prosvirnika të marrë përsipër dhe të imët pres. Qepë të prerë në kube. Nxehtësia pak vaj në një tigan, shtoni Mallow dhe pak të vënë në dukje se të lëngshme formuar gjatë shuarje prosvirnika pak vыtopylas. Shto qepë dhe vazhdojnë shuarjen qepë deri butë. Shtoni kripë për shije dhe piper i kuq djegëse ose të ëmbël si e dëshiruar. Nuk mund të jetë e nxehtë, të ftohtë ose të përdoret si një mbushje për plotësimin supave dhe pies.

Mallow me kos. Mbani Mallow me qepë. Pastaj derdh një filxhan të vogël oriz dhe kafe vënë jashtë për tender. Në kos, kos yndyrë të ulët ose kosi vënë krem ​​grimcuar hudhër dhe derdh pjatë salcë marrë. Llokoçis. Hani i nxehtë ose të ngrohtë.