Pronat e dobishme e arra ekzotike


Për të thonë se disa arra të tjera të dobishme, do të ishte gabim. Të gjithë janë të dobishme, natyrisht, për të përdorur të arsyeshme të tyre. Dhe në vlerën e tyre ushqyese në krahasim me arra. Megjithatë, ata shije krejt të ndryshme. Ne ju ftojmë të zbuloni produkte të reja për eksperimente kuzhinës, dhe në të njëjtën kohë të mësojnë se pronat e dobishme e arra ekzotike.
Pronat e dobishme e arra macadamia
Le të fillojmë me macadamia. Fillimisht kjo arrë nga Australia, por emri, çuditërisht, ai i dha emrat e shkencëtarëve nga Skocia, John Makadamu. Ky njeri shpenzuar shumë kohë duke studiuar dhe kultivimin e arra. Në shtëpi si macadamia-quajtur kyndal kyndal.


Interesante, Macadamia është arra më të shtrenjta ekzotike. Pjesërisht për shkak se ajo nuk është e lehtë për të mbledhur dhe ndarë thelbin nga një predhë shumë e vështirë edhe më shumë.
Shije kujton kryqin macadamia mes lajthi dhe fistikë. Me vlera të jashtëzakonshme ushqyese të arrave është e rekomandueshme që të përfshijë në dietë me beriberi, artrit, sëmundje të përbashkëta, angina, migrenë. Perberja e Macadamia përfshin vitamina B dhe PP, proteina dhe kalcium. Dhe në yndyrna polyunsaturated përmban acid palmitik përfshira në lëkurën e njeriut, por praktikisht nuk gjenden në bimë. Përveç kësaj, nga vetitë e saj antioxidant të ngjashme me macadamia dylli perimeve. Mblidhni është e pamundur, pasi bimët ai e gjeti në formën e veshjes dylli. Kjo është arsyeja pse Pronat e dobishme e betel vlerësuar shumë në cosmetology. Kjo arrë është shtuar shpesh në krem ​​ushqyes.


Përfitimet arrë Brazil
Një tjetër vizitor jashtë - arre brazilian. Thelbi i saj do të marrë pothuajse të gjitha vitaminat dhe mineralet që janë thelbësore për njeriun. Kjo është veçanërisht e pasur me këtë vitaminë arre A, kalium, hekur, fosfor, selen dhe magnez. Kështu që, për të siguruar veten me nje doze ditore prej selen duhet të ngrënë një arrat pak.
Kjo është për shkak të nivelit të lartë të selen Brazil arrë të gjitha arra ekzotike me të drejtë mund të njohin "molodilnym." Selen jep pronave anti-plakje. Megjithatë, gratë në ndjekje të të rinjve duhet të kihet parasysh se kjo arrë kalorive të mjaftueshme, yndyra që përmban më shumë se 60%.

Në aspektin e shije arra Brazil si pisha të njohura për ne. Hani ato, erëza me kripë dhe sheqer. Interesante, vaj Brazil arrë përdorur në prodhimin e ngjyra për pikturë. Dhe kjo është konsideruar mënyra më e mirë për të yndyrat bërë orë.
Besohet se përmes Brazil arra mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit. Megjithatë, dëshmi e këtij supozimi është tani mjaft. Por në mesin e provuar - pronat e tilla të dobishme të këtij arrë si aftësinë për të kolesterol më të ulët, normalizojë e sheqerit në gjak dhe për të reduktuar stresin.


Arra cilësi pozitive shqeme
Arra shqeme shfaq në dyqane lokale kohët e fundit, por janë bërë tashmë të preferuarat e "shumë blerës. Fried, këto arra kanë një të këndshme, shije pak të ëmbël. Kështu pronat e dobishme e këtyre ekzotike trajtimit arra ngrohjes nuk ndikon.
Në shqeme përmban vitamina A, B1 B2 B3 kalcium, hekur, fosfor, magnez, niacin. Arra ngrënë e dobishme për ata që vuajnë nga anemia, depresioni, çrregullime metabolike, psoriasis. Përveç kësaj, shqeme të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar dhe sistemin kardiovaskular.

Gatuan vlerësoi gjithashtu vetitë e këtyre arra. Ata janë përdorur për gatim salcat dhe ëmbëlsira.

Përfitimet coconuts
Ndryshe nga shumë prej ekzotike tij "vëllezërit", kokosit ka pushuar gjatë të jetë një të rralla dhe ekzotike për banorët e Rusisë. Struktura e këtij arrë janë fibra natyrale, yndyrat (65%), karbohidratet, proteina, vitamina, minerale, antioksidantë, kripëra minerale.
Kokosit sjell përfitime të veçanta për gjakun dhe sistemin kardiovaskular, dhe ndihmon në normalizimin e qarkullimit të gjakut, kolesterol më të ulët.

Interesante, aroma e arre dulls urisë dhe të shtypur oreksin. Përveç kësaj, që nga kokosit vjetër fituar famë përforcues natyrore.
Është e pamundur të mbivlerësohet përfitimet e kokosit në fushën e cosmetology. Kjo është krejtësisht e lëkurës tone, rikthen elasticitetin dhe qëndrueshmëri, pastron dhe shërojnë. Për më tepër, kokosit ka një qetësues, dezinfektues dhe pronat sushaschymy, kështu që është veçanërisht efekt të mirë në vaj, kombinim dhe lëkurës problemit.

Prona arrëmyshk
Arrëmyshk - është kryesisht shtesë gastronomik. Përndryshe të përdorura nuk e tij. Dhe arsyeja për këtë qëndrim ndaj arrëmyshk është se ajo është një psychedelic, se një produkt që mund të shkaktojë një gjendje të ngjashme me të gjatë, dehje të rënda.

Si rubbed aditivëve arre djegëse shtuar të shijshme e qumështit, përzierjeve djegëse, të tilla si kerri, Bolonjë, Siam universale, Frankfurt. Është përdorur gjerësisht në gatim naftës, dhe Muscat. Ajo është përfshirë në përzierje Spice për mish pule dhe salcice, marinades peshk, flavorings për duhan dhe ëmbëlsirat. Përveç kësaj, ajo është përdorur për salads, enët djathë dhe djathë, për të shtuar të perimeve dhe supave pule, broths dhe supave.
Arrëmyshk ka një ëmbël, djegie shije por disa. Pini atë në fërkime, patate të skuqura të vogla apo formë pluhur. Kjo normë është për një shërbim vetëm 01 gram arrëmyshk.