Vetitë e dobishme per trupin e vitaminës U


Vitamina U është një vitaminë si substancë, e cila mund të sigurojë funksionimin normal të mukozës e zorrëve dhe stomakut. Ky faktor është antiulcer ushqim dhe veprim analgjezik, si promovon epitelin e shërimit. Edukim i këtij komponimi eshte metionine dhe rrjedhimisht ajo përket grupit të vitamina.
Metylmetyonyn ishte e izoluar parë nga gjethet lakër, edhe pse përmbajtja e saj të madhe në ushqime të tilla si domate, qumësht dhe majdanoz. Pronat e dobishme për trupin Vitamina U është ndikimi i saj në shkëmbimin e thiamine, histamine, kolesterol dhe shumë komponime të tjera të rëndësishme që kryejnë një rol të rëndësishëm në sigurimin e funksionimin normal të membranës së zorrëve dhe stomakut.Kërkesa e përditshme e vitaminës U
Duhet të theksohet se nuk metylmetyonyn formuar në qelizat e organeve dhe indeve, në mënyrë që të plotësoj rezervat e saj në trup kanë nevojë për ndihmën e konsumimit të duhur të ushqimit. Vitamina U është mjaft i tretshëm në ujë, të paqëndrueshme të ekspozimit të zgjatur në temperatura të larta dhe alkali, por ruan vetitë e saj edhe ambient mjaft acid.
Ne e dimë se kërkesa e përditshme e njeriut për vitamina U është rreth 200-300 mg, dhe për njerëzit që janë duke përjetuar përçarje e stomakut me ndryshimin e aciditetit të tij, kjo dozë mund të jetë deri në 400 mg.


Funksionet në trup Vitamina U
Metylmetyonyn merr një shumë të funksioneve të ndryshme të rëndësishme të trupit, të tilla si asgjësimin e komponimeve të rrezikshme në sintezën e materialeve biologjike, të gjitha llojet e shërimit të erozionit dhe ulcerat e mukozën e zorrëve dhe stomakut. Vitamin U eliminon efektet e histamine, e cila është të lëshuar si pasojë e inflamacionit dhe çon në rritjen aciditetit e sekretimit stomakut, provokimin pamjen e acarim dhe dhimbjes. Kështu, metylmetyonyn mbron stomakun dhe mbështet nivelin e aciditetit natyrore të nevojshme për tretje normale të ushqimit.

Neutralizimi i histaminës zvogëlon simptomat e shumë sëmundjeve alergjike të tilla si alergji ushqimore, astma dhe ethe hay. Në mesin e pronave të tjera të dobishme për trupin e vitaminës U shprehura në përmirësimin e metabolizmin yndyrë, mbrojtjen e mëlçisë dhe enët e gjakut nga dëmtimi dhe efekte të dobishme në qarkullimin e gjakut në pacientët me enët e zemrës dhe trurit.

Indikacionet e vitaminës U:
- depresioni;
- kesh;
- osteoarthritis;
- fibromyalgia;
- parandalimin e sëmundjeve të nyjeve dhe eshtrave;

- trajtimin e crregullimeve neuropsikiatrike.

Vitamina U
Metylmetyonyn promovon shërimin e shpejtë të strukturës së lëkurës dhe asgjësimin e substancave toksike. Në alkolikët dhe duhanpirësve të rënda vërejtur konsumin pothuajse të plotë të vitaminës U, e cila e bën traktit digjestiv më të prekshëm ndaj manifestimeve të ndryshme të gërryerjet dhe ulcerat. Një person i cili nuk ka marrë një kohë të gjatë për të ngrënë perime, shpesh ka shenja të mangësive vitaminë sepse methionine, e cila formon vitaminë U, është shumë e nevojshme për të acidit trupit të njeriut. Shënim, megjithatë, se në mungesë të vitaminës në trup, funksionet e saj mbrojtëse kryejë substanca të tjera të dobishme.

Sasi e tepërt e vitaminës U nuk ka ndikim negativ në trupin e njeriut, siç është e lehtë të tretshëm në ujë, kaloi shpejt, por një tepricë është excreted përmes veshkat në mënyrë të sigurtë, pa shkaktuar shenja të hypervitaminosis.

Burimet e vitaminës U
Kjo vitaminë është shumë e zakonshme në natyrë, sidomos në lakër. Vitaminë mjaftueshme është në qepë jeshile, majdanoz dhe selino si dhe karrota, panxhar, asparagus, speca e ëmbël, domate, turnips, spinaq, banane dhe patate. Një numër metylmetyonyna vërejtur edhe në çaj jeshil dhe në prodhimet shtazore si yolks vezë të papërpunuara, mëlçisë, qumësht.

U Ruaj vitaminë në ushqime të varet nga mënyra e ruajtjes dhe përgatitjes. Me gatimit të drejtë dhe të duhur, ajo zakonisht ruan të gjitha pronat e dobishme për vitaminë trupit. Kur gatim perime, më shumë se një orë, ulur ndjeshëm numri metylmetyonyna jo vetëm, por edhe të gjitha grupet e tjera vitaminë. Në sëmundjet e traktit gastrointestinal, mjekët rekomandojnë përdorimin e panxhar ziera, si në vitaminë e saj më të madhe U mbetet e mirë.
Artificialisht vitaminë sintetizuar U, si shumë substanca të tjera artificiale duke ulur aktivitetin në krahasim me analoge të saj natyrore. Forma e sintetizuar e substancës ëmbël është një pluhur të bardhë, e cila ka një aromë dalluese, lehtësisht i tretshëm në ujë dhe është përdorur për trajtimin e ulcera duodenale dhe të stomakut. Brenda pak ditësh të trajtimit të pacientit ka një reduktim të ndjeshëm në dhimbje, dhe tri javë duke përdorur X-ray mund të diagnostikojnë shërimin e dëmtuar mukozës stomakut.


Bashkëveprimi me substanca të tjera
Metylmetyonyn substancë neutral që nuk ndikojnë në procesin e përthithjes nga ana e organit të substancave të tjera. Nga ana e saj, vitamina yndyrë-shpjegueshëm dhe i tretshëm në ujë dhe minerale dhe ilaçe gjithashtu nuk përkeqësohet asimilimi i vitaminës U. mënyra e vetme rrjedhjen e gjakut e substancës është mjedis acid stomakut, shkeljen e të cilit në mënyrë dramatike zvogëlon absorbimin e vitaminave, edhe kur një sasi të mjaftueshme të ushqimit të konsumuar.
Me qëllim të parandalimit të sëmundjeve Ulçera është e rekomanduar për të pirë lëng nga lakër të freskët, 200 g përditshme, dhe për të marrë atë si agjent anabolic në çrregullime të traktit gastrointestinal dhe si një ilaç kundër mëlçisë yndyrore.