Pronat e dobishme e frutave ekzotike


Askush nuk ka qenë prej kohësh asnjë fryt surprizë ekzotike. Banane, portokall, grejpfrut, kivi nuk janë ftuar të rralla në tryezën tonë. Shijen e tyre të njohur dhe ende, pavarësisht nga kjo, jo të gjithë janë të vetëdijshëm për pronat e dobishme e frutave ekzotike.
Një nga prodhuesit kryesorë të përmbajtjes fruta ekzotike të ushqyesve është mango. Sasia e vitaminës C si pjesë e mangoes më të larta se në bimët frutore dhe agrume. Në këtë drejtim, një nga pronat e dobishme e frutave mango është për të forcuar muret e enëve të gjakut, të gjakut mbushje oksigjenit dhe parandalimin e arteriosklerozës. Falë vitaminës A, mangoes të ndihmojë për të normalizuar metabolizmin dhe për të forcuar imunitetin. Përdorimi i shpeshtë i ndihmon mango si një mjet parandalues ​​në probleme vizion që lidhen me mangësi të vitaminës A. lëng mango është e dobishme për të pirë në mëngjes për të përmirësuar efikasitetin.Kuzhinier Recommended pije meksikan afresk me mango. Për të marrë një pije të vogël mango fruta, zhvishem atë nga lëkura dhe kockat dhe prerë në copa. Vendos feta mango në një blender dhe duke shtuar pak ujë, pres. Në pure rezulton mango shtuar sasi të tillë të ujit të ftohtë për të bërë një pije pak hustovatыy. Mix në një blender. Ju mund të shtoni një pak për të pirë nenexhik të freskëta dhe pastaj bluaj në një blender. Që mangoes përmbajnë një shumë të glukozës, sheqerit në afresk nuk është shtuar. Pini pije të ftohtë për të shuar etjen tuaj dhe urisë. Fresco mund të jenë të përgatitur jo vetëm me mango, por me çdo fruta lëng ekzotike.

Kaliumi gjendet në një numër të madh të mango rregullon Uji dhe kripa balancë në trup, heq kripëra natriumi, heq ënjtje. Kjo është padyshim e dobishme për sistemet kardiovaskulare dhe të rrugëve urinare, gjendjen e sistemit musculoskeletal.

Mango fruta Celuloza ka një strukturë delikate, butë ndikon në lëvizshmëri zorrëve dhe është e dobishme për kapsllëk forma të ndryshme. Mango përdorin jo vetëm në ushqim, por përdoret edhe topically për qëllime kozmetike.
Hydrating maskë me mango. Pure një tenxhere prej porcelani ose smalt një tul pak mango. Aplikoni përzierje për të pastruar fytyrën, qafën dhe qafë, duke shmangur zonën e syve. Lini maskë në për 15 minuta, dhe pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe të butë të lëkurës të thatë fanellë butë leckë. Kjo maskë është e dobishme për të bërë dy herë në javë.


Kivi - një nga frutat shumë popullore ekzotike në dietën tonë. Shumë njerëz e dinë se pronat e dobishme e kivi - lipolysis aktive. Për këtë arsye, kivi është një produkt që është e rekomanduar për përdorim me dieta të ndryshme. Megjithatë, jo vetëm që e bën atë fruta të vlefshme dhe të dobishme kivi ekzotike. Fakti se kivi - një vitaminë thesar, i cili përmban vitamina C, E, B6, B9. Vitaminë B9 Record ose acid folik në pulpë butë e kivi ushqyer qelizat nervore dhe rrit rigjenerimin e tyre. Mjaftueshme për të ngrënë çdo ditë për dy fruta kivi për të pastruar enët e trurit dhe parandalimin e shfaqjes së sëmundjes Alzheimer.


Pyridoxine ose vitaminë B6 përbërë nga kivi efekt pozitiv në gjëndrën tiroide, mbron kundër efekteve të stresit dhe rrit durimin dhe të performancës. Për të pastruar trupin e toksinave dhe toksina, të ruajtur të rinjtë, elasticitet dhe të shëndetshme e flokëve në kërkim çdo ditë është e rekomanduar për të marrë një ose dy fruta kivi.
Gjithashtu vitamina, kivi pasur me elementët gjurmë. Fosfori - forcon sistemin skeletor, është i përfshirë në proceset metabolike dhe në veshka. Hekur - përmirëson gjakut, dhe kalium - një mineral dhe ujë kripë metabolizmin. Kjo nuk është një listë shteruese e kripërave minerale, të cilat janë të përbërë nga kivi. Për më tepër brumit kiwi ka anti-inflamator, veti antibakteriale për shkak të përmbajtjes së tannins.

Si me mango, kivi bëjë freskuese, hidratues, pastrimin Facials lëkurës. Kivi mishi me fara mund të përdoret si një pastrim natyror.

Gujava - është një fryt mahnitshme me pesë shije të frutave të ndryshme nuk janë aq të njohur si mango ose kivi. Në Rusi, kryesisht furnizimin lëng nga tul e gujava. Kjo është për shkak të faktit se fruta shalqi kur transportonte prishet. Por edhe në këtë lëng frutash ekzotike është mbajtur e substancave me pronat e dobishme.

Gujava, përveç vitamina, të pasura me fibra dhe perime proteina, të cilat rrisin mundësinë e shpëtimit nga një kilogram pak mbipeshë. Në lëkurë dhe me mish e shalqi përmban taninet, e cila është arsyeja pse gujava pajisur me pronat astringent dhe antispasmodic. Është e rekomanduar për të përdorur frytet e gujava me lëkurë të lehta për lehtësimin e dhimbje koke.
Në Sri Lanka, gujava lokale healers është përdorur për të trajtuar epilepsi, diarre, sëmundje të zemrës. Gujava pure - një produkt i madh për ushqim për fëmijë. Përmbysi me fruta zhvishem në Amerikën e Jugut përdorur për bronkit, dhimbje të fytit dhe sistemin kardiovaskular.


Në ashpërsia dhe dhimbje në stomak, stools lirshme, dizenteria e shkaktuar përgatitjen e lë çaj të gujava. 2 tbsp të freskëta grimcuar gujava gjethe brewed 250 ml ujë të valë. Insistojnë 20 minuta, tendosje dhe pije 1/4 filxhan 4 herë në ditë para ushqimit. Ky çaj ka një dezinfektues, astringent efekt, qetësues, kështu që mund të përdoret për të menstruacioneve dhimbshme dhe dhimbje koke.
Në Filipine, gjethet e bimëve të freskëta grimcuar dhe aplikuar në plagë të freskëta dhe ekzemë.
Në gatim përgatitur me grusht gujava. Për të përgatitur grusht duhet të marrë 300 gram shalqi pjekur dhe fshij ato në rende. Mix gujava pure me pak rrënjë integruar xhenxhefil dhe 100 gram sheqer. Shtoje 2 litra ujë dhe kuzhinier për 20 minuta pas valë. Ftohtë. Shto akull.