Pronat e dobishme e Kastrati për trupin


Sezoni zyrtar fillon mbledhjen e Kastrati në shtator. Por connoisseurs e vërtetë e manave fundos argumentojnë se mblidhen Kastrati mira pas parë moroztsev - në nëntor. Atëherë bëhet e ëmbël dhe të ruhen më gjatë. Por më e rëndësishmja, absorbuar të gjitha pronat e dobishme dhe është kurë e mirë për shumë sëmundje. Cilat janë pronat e dobishme e boronicë për trupin?
Në pronat unike dhe të dobishme e Kastrati ishte i njohur shekuj më parë. Sllavët e lashtë podsnezhnytsey trajtohen (manaferrat Titulli starorusskoe) kollë, ekzemë, plagët zahoyuvaly. Me kalimin e kohës këmbëgjatë kokrra të kuqe është bërë mjet edhe më popullor në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Kjo është arsyeja pse në shekullin XIX filloi të rritet Kastrati në plantacione të veçanta - kontrolle. Prodhuesit e tanishme e saj kryesore konsiderohet Kanada, SHBA, Poloni dhe Bjellorusi. Gjërat arritën pikën që cirk amator filloi të mbjellë Kastrati në faqet e tyre. Ato krijojnë të ashtuquajturat slides papjekur boronicë ose zona të veçanta shaded në livadh. Ata thonë se në shtëpi Kastrati jep një korrave të mirë.Mjekësia moderne ka provuar pronat efektive dhe e dobishme e boronicë në trajtimin e shumë sëmundjeve. Kështu, studiuesit finlandeze gjeti se njerëzit që pinin sëmundje yyazytsirnist lëng boronicë të sistemit urogjenital 20% më pak se ata që pinin fytosborы dhe teas. Efekti është për shkak të pranisë në përbërjen e manaferrat proantotsyanydyna - substanca që mund frenojnë rritjen e baktereve të dëmshme në sistemin urinare. Jo shumë kohë më parë është raportuar nga studiuesit Taiwanese që Kastrati janë në substancave aktive që pengojnë patogjen herpes gjenital.


Boronicë është e pasur me vitaminë C të trupit, dhe SH B2 B5 B6, PP, micronutrients - hekur, mangan, molibden, bakri, jod, magnez, barium, bor, kobalt, nikel, argjendi, kromit dhe zinkut. Falë tyre, ajo ka një efekt tonik, rrit aftësitë mendore dhe fizike. Hekuri përfshira në Kastrati, absorbohet mirë nga trupi, është i përfshirë në formimin e gjakut dhe formimin e hemoglobinës. Kjo është arsyeja pse Kastrati janë të rekomanduara në anemi mangësi hekuri, sëmundjet pulmonare. Gjithkush e di se mënyra më e mirë për ftohjet boronicë, gripit dhe dhimbje të fytit ajo ka efekt antipiretik, bën të dalë djersë dhe tonik. Në krye të të gjitha kokrra të kuqe ka një efekt pastrimi: ajo përmban pektin promovon sekretim e kolesterolit të tepërt, endotoksinat dhe kripërat e metaleve të rënda.


Paraardhësit tanë dinte një mënyrë të thjeshtë dhe të besueshëm për të ruajtur podsnezhnyts dhe pronat dobishme. Ata mbuluan manaferrat në një fuçi druri e mbushur atë me ujë deri në krye, dhe pranverë Kastrati lundrues, duke mbetur krejtësisht i freskët. Dhe të gjithë për shkak të manave është benzoik - një ruajtës natyror, përmes të cilit kokrra të kuqe e mbajti gjatë të freskëta. Kjo metodë e magazinimit mund të përdoret sot, për shkak se ajo garanton ruajtjen absolute të gjitha ushqyesve dhe nuk kërkon ndonjë kosto. Ajo duhet të shkruaj vetëm manaferrat larë të freskëta në një kavanoz, të mbushur me ujë të filtruar, të mbuluar dhe të vënë në një vend të errët të ftohtë. Nëse çdo gjë është bërë si duhet, uji është manaferrat të qarta dhe të freskëta deri në të korra të ardhshëm. Një tjetër mënyrë e dobishme për të ruajtur Kastrati, manaferrat (10 gota) hedh ujë të filtruar (5 litra), shtoni mjaltin (1/2 në.), Karafil dhe kanellë. Përzierje të qëndrojë një muaj, dhe pastaj ruhen në frigorifer, si një ilaç për ftohjet dhe gripit.