Pronat e dobishme e bukë thekre


Në mesin e shekullit në Rusi u krijua artistëve një teknologji të veçantë të përgatitjes së bukë thekre, e cila edhe sot është i pakrahasueshëm në të gjithë botën. Thekër buka është një produkt me origjinë ruse, i njohur për të gjithë banorët e vendit tonë. Ajo ende mbetet një nga produktet kryesore në çdo shtëpi. Arsyeja për këtë aspekt - pronat e mahnitshme dobishme e bukë thekre.
Rye - një nga drithërat më të rëndësishme. Pronat e dobishme e bëra nga mielli që kultura shpjegon përmbajtjen e lysine amino acid, jetik për trupin e njeriut. Përveç kësaj, miell thekre është e lartë në fibra, dhe madje edhe mikro - dhe macronutrients, vitamina, kripëra minerale. Struktura e bukë thekre është disa herë më shumë magnez dhe kalium se sa bukë gruri. Dhe përmbajtja e hekurit në bukë thekre, gruri tejkalon 30%. Thekër gjithashtu ndihmon për të hequr metalet e rënda dhe toksina.Përveç kësaj, pronat e dobishme e produktit përcaktohet raporti optimal të vitaminës E, selen dhe kromit. Kjo siguron mbrojtjen e trupit të njeriut nga plakjes dhe sëmundjeve të kancerit të parakohshme. Përveç grurit dhe prodhimet e bëra prej saj janë të pasura me acide yndyrore polyunsaturated të tilla si omega-3 dhe omega-6. Ata janë të nevojshme për të ulur nivelet e kolesterolit, si dhe për sistemin normal kardiovaskulare.

Rye - ajo është gjithashtu një burim i pasur i jodit. Këto prona të dobishme janë veçanërisht të rëndësishme për banorët e atyre zonave ku ka një mungesë të këtij elementi gjurmë të nevojshme për funksionimin e duhur të gjëndrës tiroide, sistemit nervor, rritjes duhur. Përdorimi i bukë thekre ndihmon për të përmirësuar metabolizmin, normalizimin e niveleve të kolesterolit dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë sistemin yyazytsirnist kardiovaskular.

Një tjetër pronë e rëndësishme e bukë thekre - vlera e të ulët të energjisë. Kjo do të thotë se, duke përdorur këtë produkt të vazhdueshme, ju mund të njëjtën kohë të reduktuar peshën.
Informacioni i parë për pjekje bukë në Rusi me miell thekre përkasin XI ndonjëherë. Që atëherë, teknologjia e prodhimit bukë thekre mbetur praktikisht i pandryshuar. Bukë të përgatitur nga brumë që përmbajnë miell thekre, kripë dhe ujë dhe loosened duke përdorur starters. Ai jep këtë produkt amtare rus një shije të veçantë dhe shije.


Në sajë të teknologjisë së "zezë" bukë eksitohet pothuajse të gjitha komponentët janë mbajtur embrion, predha misri, vitamina, minerale, proteina, fibra dietetike. Të gjitha këto janë komponentet thelbësore të ushqimit të njeriut. Ajo bukë thekre është një lider në përmbajtjen e tyre në mesin e bukës tradicionale.
Fibra dietike mund të krahasohet me "kujdestaret" në trupin e njeriut, pasi ato ndihmojnë stimuluar zorrët, të parandaluar rritje e jashtëzakonshme, eliminimin e kapsllëk. Fijet që përmbajnë bukë thekre, të sigurojë një ndjenjë e plotësi, ndërsa përmban një sasi të vogël të kalorive. Ajo është themeluar që një person duhet të marrë 20-30 gram fibra dietetike në ditë. Ky numër mund të merret me 6-8 feta buke të zezë. Kjo pjesë mbulon gjithashtu rreth 70% të kërkesave të përditshme të mineraleve dhe 40% të kërkesës për vitamina.


Përveç kësaj, bukë thekre ndihmon për të stimuluar trurin dhe forcuar muskujt në sajë të mineraleve. Dhe në dispozicion si pjesë e produktit vitamina B të ketë një efekt pozitiv në sistemin nervor të njeriut. Për më tepër, në sajë të bukë thekre në trup është ruajtur nivele normale të sheqerit në gjak. Përdorimi i kësaj buke konsiderohet parandalimi i mirë i diabetit lloji i dytë.
Ajo është themeluar që numri i enzimeve, vitaminat, aminoacidet dhe minerale "e zezë" bukë shumë më superiore të bardhë, për më tepër, ajo është konsideruar si një diete. Raft bukë thekre është më 7-12 ditë. Me aciditet të lartë të saj ajo është e mbrojtur nga myk.


Duke marrë parasysh bukën ulët kalori me miell thekre, është e rekomandueshme që të përfshijnë në dietën tuaj për njerëz të moshuar dhe atyre që janë të prirur për kapsllëk dhe mbipeshë. Supozohet se buka më e dobishme bërë nga miell gruri. Në strukturën e saj përmban ushqyesve më shumë.
Përfitimet më të mëdha të njeriut bukë thekre merr në dimër dhe pranverë, sidomos kur trupi ka nevojë micronutrients, vitamina, fibra.
Por nuk është në përdorim e bukë thekre dhe disa kufizime. Për shkak të aciditetit të lartë nuk është e këshilluar që të përfshijë në dietë e atyre që vuajnë nga ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë, hyperacidity stomakut, urth. Në mënyrë që të përdorni këtë produkt me kujdes të nevojshëm për njerëzit me sëmundje të tëmthit dhe mëlçisë. Ata që kanë urth shpesh më e mirë për të ngrënë bukën e bërë nga brumë jo maja.


Ne e dimë që në kohët e lashta popullsia jonë e rrallë vuajnë nga sëmundje që lidhen me mungesën e fibra dhe micronutrients, avytamynozamy. Kjo tregon dobinë ekstreme e bukës me miell thekre. Ai përmban pothuajse të gjitha substancat e nevojshme për personin. Kjo është arsyeja pse një dietë të ekuilibruar që përfshin bukë thekre, mund të quhet një nga komponentët kryesorë të një jetese të shëndetshme, ruajtjen e shëndetit, zgjasin jetën.
Mos harroni se bukë nga mielli thekre është tërësisht produkt natyral që nuk përmban shtesa artificiale ose pluhur pjekje, ose ngjyra. A nuk e mohojnë vetes produktet tradicionale, burim natyror i energjisë.