Pronat e dobishme e bizele të njoma


Le të flasim sot për bizele të njoma mbjellje konsiderojnë në këtë botim një përshkrim të përgjithshëm të përbërjes kimike, metodat e përdorimit dhe pronat e dobishme e bizele të njoma.
Njerëzit tanë të dashur atë që nga lindja e krishterimit në Rusi, pasi ajo ishte kënga e preferuar e ushqimit të shumëfishtë gjatë agjërimit fetare.
Njohura në mbarë botën kanë gëzuar gjatë bizele. Pra, edhe në Romën e lashtë e përdorur atë për të përgatitur ushqim për robërit, dhe përdoret familja e tij e dobët.
Më vonë bizele u bë pjesë integrale e pjatave tradicionale të shumë evropianëve, mësuar në lidhje me të dhe në Mesdhe.


Në Holandë në shekullin e XVII solli një lloj mjegull, e karakterizuar nga maturimit të shpejtë dhe përmbajtje të lartë të sheqerit. Kjo shumëllojshmëri është quajtur Brain, ka një shije delikate ëmbël në këtë ditë të përdorura në canning.
Ajo është konsideruar se udhëtimi i tij i gjatë në botë filloi bizele nga India, Kina dhe Lindja e Mesme.

Pronat e dobishme e bizele të njoma:
Bizele të njoma ka shumë karakteristika pozitive dhe pronat medicinale. Përveç vitamina A, B1, B2, C E, PP, makro dhe elemente të tilla si magnez, kalcium, kalium, jod, hekur gjurmë, bizele gjithashtu përmbajnë niseshte, kripëra minerale, proteina, e pasur me antioksidantë.

Perberja e produktit ka efekte të dobishme në gjithë trupin, kështu që rekomandohet shpesh për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare, dështimi i mëlçisë, problemeve mëlçisë. Përdorimi i shumë efektive e bizele të parandaluar dhe trajtuar aneminë. Nutritionists rekomandojmë një dietë për të përfshirë enët e bizele të rivendosur procesin e tretjes dhe metabolizmit në trashje.

Me acid nikotine të përfshira në bizele, stabilizimin e kolesterolit në gjak, pamjen reduktuar yyazytsirnist e kancerit. Një fibër, i cili aq shumë e grurit të tij, ndihmon pastruar trupin e toksinave.

Siç përdoret në ushqim, bizele të rinj gjelbër ndihmon për të hequr parazitet nga trupi dhe të shpëtoj të lëngjeve të tepërta.
Për qëllime terapeutike, është përdorur si miell bizele, poultices të cilat janë të dobishme në abscese, vlon dhe sëmundje të tjera të lëkurës, dhe maskë e bizele terren me pak qumësht për të ndihmuar të dezinfektoj lëkurë, të pastër atë dhe të shpëtoj Freckles dhe pigmentim. Infuzione të lë, të cilat përmbajnë oksalik dhe acid citric, kontribuojnë në largimin e gurëve të vegjël dhe rërës nga fshikëz e tëmthit dhe veshkat.


Me një arsenal të tërë të karakteristika të dobishme, bizele janë gjithashtu shumë kalori dhe produkt shijshme. Ka shumë opsione për gatim me saj përdorimit, salads, appetizers, casseroles, pure patatesh, qull, supave. Bizele dhe përdoret si një garniturë, dhe shtuar në mbushje për pies.
Provoni këtë thjeshtë gatuaj shijshme, ushqime të shëndetshme dhe më e rëndësishmja me bizele të njoma dhe fasule fuqi natyrore ajo me siguri do të të mbush me energji dhe shëndet!

Peas Pure
Përbërësit: bizele të verdhë 15 gota, karrota, qepë, kripë, sheqer, gjalpë, krem, miell.

Në natën derdh bizele me ujë të ftohtë. Para shpëlarje gatim, të mbushur me ujë të pastër dhe kuzhinier deri bërë (deri bizele janë të gjitha të ziera plotësisht butë) rreth ngrohjes ulët, nxitje të vazhdueshme. Gjatë gatimit, shtoni kripë për shije dhe pak sheqer.
Imët pres qepë, karrota integruar hekura, të gjithë së bashku të skuqura në gjalpë, pastaj shtoni 1 lugë përzierje miell.
Në gati, shtoni bizele karrota pjekur dhe qepë, llokoçis dhe bluaj për të pure ndodhur.

Sallatë me bizele

Përbërësit: 1 filxhan bizele; turshi 3 copë. të mesme; qepë 1 pc; zarzavate; piper i zi, kripë, vaj vegjetal.
Për disa orë derdh bizele me ujë të ftohtë. Para gatimit pije, të mbushur me ujë të pastër të ftohtë. Kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri tenderit.
Trangujve të prera në kube të vogla, pastruar më parë nga lëkura dhe farat. Qepë dhe majdanoz pres imët. Vendos bizele në një gjellë është gati, shtoni trangujve dhe qepë, sezonin për shijen me kripë dhe piper, pour vajra bimore, përzierje dhe spërkatën me herbs, shërbejnë.


Është shumë e thjeshtë dhe shumë të lira. Më të përfshijë në enët tuaja dietë bizele të njoma, dhe kjo do të jetë një burim i fuqisë, të përmirësuar shëndetin tuaj, të forcuar trupin, të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të mirë për shumë vite dhe me siguri do të ju lutem shije ngopur delikate.
Të qëndrojnë të shëndetshme!