Pronat e dobishme dhe përdorimin e lakër


Opsioni më i dobishëm - hani lakër të freskët apo i gatuar në mënyrë korrekte. A nuk të ndërtuar iluzionet, pasi tushkuvaly e saj të gjatë, i zier ose i pjekur në një zjarr të hapur, të gjitha që mbetet është "gjallë" produkt - një fibër dhe micronutrients. Enzimat dhe vitaminat janë vrarë në 60 gradë, kështu që të përpiqet sa herë që të jetë e mundur që të përdorin më shumë perime të papërpunuara ose të gatuaj ato në një mënyrë të kursyer, steamed ose në një enë të veçantë. Çfarë Pronat e dobishme dhe përdorimi i lakër?
Lakra - një nga kampionët në mesin e perimeve në përmbajtjen e kalciumit dhe vitaminës C, të cilat janë aq të nevojshme për fëmijët për të zhvilluar dhe të rritet. Për shembull, 100 gram lakër përmban 48 mg kalcium. Më përmbajnë vetëm karrota, marule, hudhër dhe qepë të gjelbër. Në formulat foshnjore përdorur kryesisht lakër dhe lulelakër. Filloni të prezantoj ushqime të ngurta ngjyra e një fëmijë të mirë, ajo e përgatitur shpejt dhe ka një strukturë delikate. Lakër turshi është gjithashtu shumë i dobishëm, si dhe dyqane të vitaminës C, por shkruani atë në dietën mos nderojnë më herët se 1-15 vjet.Të marrë fëmijën tuaj çdo lloj lakër, është e rëndësishme të mos e teproj: perimet përmbajnë shumë fibra, të përshpejtojë kalimin e ushqimit nëpër zorrët. Si rezultat, sasi të tepërta të këtyre fibrave në një fëmijë mund të mërzitur sistemin e tretjes dhe të fillojë diarre. Nëse fëmija juaj vuan nga fryrje përkohësisht, përdorimi i lakër për këtë periudhë duhet të vidyazykatysya.

Lakër të bardhë
Për vitaminë C, kjo është forma më e zakonshme dhe zakonisht i jep lakër përjashtim limon. Shumë në të dhe vitamina B dhe PP të kuqe. Mbani 15 herë më shumë carotene se lakër. Gjithashtu provoi se lëng të efektit të tij dëmtues në bacil gungë.


Ngjyrë
Për vitaminë C dhe të përdorin këtë lloj lakër të bardhë tejkalon pothuajse 2-fish. Përveç lulelakër është shumë më pak fibra - ajo është shumë më mirë të tretet dhe asimiluar. Pra, për fëmijët më të dobishme.

Bruksel
Ajo ka veti anti-kancer, është e pasur me vitaminë C. Përveç kësaj, ka shumë micronutrients, janë kalcium, natrium, fosfor, magnez, hekur dhe madje edhe jod.

Brokoli
Në disa vende, ky lloj i lakër njihet më e dobishme kur përdoret, por "i rritur" dietë. Ajo është e pasur me proteina lehtësisht të tretshëm bimore dhe ka një përmbajtje shumë të lartë fibër. Ju mund të ofrojë Savojës. Ajo përmban pak fibra, por është kampion lakër në përmbajtjen e proteinave bimore; Pekin. Shumëllojshmëri shumë lëng i lakër që ruan shije gjithë dimrit. Një mjet i domosdoshëm për parandalimin e sëmundjeve të stomakut dhe zorrët; kohlrabi. Për shkak të përmbajtjes shumë të lartë të vitaminës C si limon veriore kohlrabi.