Pronat e dobishme drithëra


Pronat e dobishme e të lashtave të njohura për njerëzit nga kohra të lashta. Drithëra filloi të procesit për herë të parë në Mesopotamia e lashtë. Këto janë objekte të ndryshme që datojnë nga 8 TL BC. Të lashtat më të njohura janë gruri, elb, thekër, tërshërë, misër, oriz. Ato përbëjnë më shumë se gjysmën e karbohidrateve konsumuar nga njerëzimi është pjesa kryesore e dietës njerëzore.
Gruri kokërr vështirë dhe varieteteve të butë të përmbajë 60 karbohidratet%, proteina 12%, rreth 2% yndyrna polyunsaturated, hemytsellyulozu, pektin, niseshte, celulozë, sheqer, lactose, raffynozu, fruktoza, sheqer prej malti, glukozë. Gjithashtu, përveç grurit është një burim i vitaminave B, C, E, A, PP, F, H, minerale (kalcium, kalium, magnez, silic, squfuri, natriumi, klori, fosfor, bor, vanadium, alumini, hekuri, bor, jod, mangan, kobalt, nikel, molibden, selen, plumbi, stroncium, argjendi, kromi, titan, zink) dhe amino acidet esenciale për jetën e njeriut.Embrioni - është pjesa më e vlefshme e grurit të grurit që përmban numrin më të madh të ushqyesve dhe elementeve. Për lirimin e tyre vetëm grurë të mjaftueshme për të buis. Fara germinated kanë një potencial të fuqishëm të energjisë, përmes të cilit një person merr gaz. Embrion gruri mund të hahet pa aditivëve, dhe mund të gatuaj enët e ndryshme.
Njerëzit të cilët janë të trashë, kapsllëk të ngrënë krunde gruri të dobishme. Fiber Gruri ndihmon stimulimin peristaltikės zorrëve, transformimin e karbohidrateve në yndyrë trupit, redukton proceset putrefactive në zorrë.


Elb është një nga kulturat më të vjetra të njohura për njeriun. Romakët e lashtë, elbi ishte ushqimi kryesor i gladiatorëve. Shijoni dhe pronat e dobishme e drithërave elbi vlerësuar nga njerëz të të gjitha klasave. Kjo nuk është rastësi. Një zierje e dhimbje të shtënat elbi, inflamacion, kollë zbutur.
Vlera ushqyese e proteinave elbit - 103%, yndyrë - 24% karbohidratet - 564% fije - 145% natriumi - 32%. Në grupin e elementeve gjurmë dhe vitamina elbi nuk jep grurë. Përmbajtja e madhe në elbit vitaminë D kombinuar me kalcium dhe fosfor të kontribuojë në forcimin e kërc dhe kockave. Konsumi i rregullt i ushqimeve me elb - agjent i përsosur profilaktike dhe terapeutike kundër sëmundjeve të nervor, frymëmarrjes, hematopoietic, urinar dhe sistemet tëmth. Pronat e dobishme e elb përkryer të ndikojë në sistemin hormonal, gjendjen e lëkurës dhe të flokëve.


Dashur në, drithëra thekër në ditët e vjetër quajtur thekër që jep jetë. Përveç proteina thekër, yndyrnat dhe karbohidratet, përmban vitaminë B1 B2 B3 B6 A, PP, acid Pantothenic dhe folik, shumë micronutrients thelbësore. Ushqimi ushqime me misër stimulon sistemin kardiovaskular, përmirëson metabolizmin, forcon sistemin imunitar.
Studimet e shumta të thekër drithëra dhe aplikimin e saj në të ushqyerit e provuar dobia e saj në trajtimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Duke preferuar të errët, bukë thekre mund të parandaluar infeksionin fshikëzës, humbje e flokëve, buzët plasaritje, dhe kapsllëk. Thekër rrit tonin e muskujve, mbron kundër zhvillimit të artritit, largon toksina nga trupi. Thekër Germinated përdorur me sukses në luftën kundër diabetit të grupit B.

Kundërindikuar pacientët thekër ushqim sëmundjet gastrointestinale.

Prona unike e dobishme të kënaqur dhe të popullit të njohur dhe mjekësisë tradicionale. Përfshirja në dietë e bollgur ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit, parandalimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular. Krunde tërshërë rëndë të mesme të pasura me proteina dhe enzimeve specifike në stomak zbutur lehtësisht, duke u bërë kyseleobraznuyu masë. Kjo karbohidratet zhytur më të mirë, një person ndjen ngopje, e cila është efekt shumë të mirë në marrjen e shpëtoj peshë të tepërt.

Besohet se ngrënie ushqime me kënaqur, ju mund të lehtë të shpëtoj nga shumë sëmundje pa përdorur për të drogës. Në të vërtetë kënaqur që përdoren për të trajtuar gastrointestinale, hematopoietic, musculoskeletal, frymëmarrjes, sistemet hormonale healers dhe nutritionists.

Rajs - një burim i rëndësishëm i një gamë të ushqyesve. Oriz kokërr është e pasur me proteina dhe nuk përmban gluten. Për shkak të faktit se në oriz është shumë i ulët në natriumi dhe përmbajtje të lartë kripe kalium, kjo kulture ka normalizimin pronë bilanci-ujë i kripur në trup eliminuar natriumi tepërt dhe ujit, uljen e presionit të gjakut dhe humbje peshe. Përmbajtja e karbohidrateve komplekse në oriz oriz bën një ushqyese dhe kalori të ulët. Amidoni, oriz substanca mucous vij muret e stomakut dhe zorrët, i cili është shumë i dobishëm për njerëzit me sëmundje të traktit gastrointestinal.

Varieteteve më të dobishme e orizit: kafe, oriz të egër dhe nuk lëmuar. Në varieteteve oriz lëmuar janë të dobishme si minimizohet.

Misri na erdhi nga Meksika dhe fitoi dashurinë universale, në sajë të performancës së saj, shije dhe vlera ushqyese. Misri kokërr - një depo e vitaminës E, acid Askorbik, vitamina C, B1, B2, PP D, tryptophan, lysine, elementët gjurmë dhe enzimat. Ilaçe zyrtare dhe popullore përdorur një shumëllojshmëri të pjesëve të ndryshme të bimëve të grurit.

Shtimi misri në dietën tuaj do të ndihmojë për të pastruar trupin e toksinave dhe substancave çakëll. Vaj misri mbushur mangësi tokoferoli. Acid arachidonic, e cila është një farë misri, një efekt pozitiv në aktivitetin e trurit.
Përdorimi i drithërave si ushqim të garantojë shëndetin e njeriut.