Pronat e dobishme e brokoli


Brokoli është çudi, dhe ajo tërësisht wrested një vend në dietën tonë. Në dukje, kjo nuk është rastësisht i ngjan lulelakër - është një nga specia e saj. Pronat, brokoli është shumë pytatelney dhe përmban edhe më shumë vitamina sesa vëllait tënd. Nëse ju të vlerësuarat tashmë këtë perime dhe ai mysafir i shpeshtë në tryezën tuaj, ju do të jenë të interesuar të dinë se pronat e dobishme e brokoli.
Kjo perime është kultivuar në Romën e lashtë dhe është konsideruar vendlindja e Azisë së Vogël dhe të Mesdheut. Ai filloi të përhapet nga Evropa dhe ishte shumë popullor në Itali dhe Francë, vendoseshin në shtretër lokale. Kapërcyer oqean, brokoli erdhi në Amerikë, por nuk pati sukses. Vetëm në fillim të shekullit të 20, rasprobovali saj dhe vlerësua nga shije dhe pronat e të dobishme.Informacione të përgjithshme
Brokoli lakër është një bimë vjetore. Lartësia e rrjedh mund të arrijë rreth 1 m., Të lartë e cila është e zbukuruar me shumë rrjedh, cilat grupe formuar buds gjelbër. E gjithë kjo krijon një kokë të lirshme që shfarosi para se ajo fillon të lulëzojë dhe të zhvillohet në lule të verdhë.
Prerë Vintage kur kreu me buds të gjelbra të arrijnë 15-17 cm diametër. Në anën e veshkave fillojnë të rriten buds të reja dhe për këtë arsye, në një klimë të butë, heqjen e mundshme të disa kulturave.


Përbërja e brokoli
Përbërja e brokoli është e pasur me të gjitha llojet e dobishme dhe ushqyesve. Gjyqtari për veten tuaj - vitamina A, C, E, PP, grupi B, carotene, nuk është në lulelakër; minerale - bor, hekur, jod, kaliumi, kalciumi, sodium, magnez, manganez, baker, kromi; karbohidratet dhe proteinat.
Raporti i proteinave, brokoli atë më shumë se çdo formë tjetër e lakër. Dhe që kjo proteinë është e pasur me aminoacidet të ndryshme të dobishme, ajo është e dobishme për të gjithë trupin, dhe pengon zhvillimin e shumë sëmundjeve të tilla si atherosclerosis.

Me vlerën e saj ushqyese, proteina brokoli nuk japin proteina mish ose proteina vezë. Duke pasur parasysh perimet apo bimët që mund të konkurrojnë për këtë tregues, në mesin e tyre janë patate, spinaq, asparagus dhe misër i ëmbël, por ia vlen të përmendet se proteina në to ende pak.

Pronat e dobishme e brokoli
Një sasi të tillë të madhe në përbërjen e ushqyesve që mund të ndikojnë pozitivisht në shëndetin e njerëzve. Sepse secili prej përbërësve aktivë luan një rol të madh në jetën e njeriut, ndërveprimi i tyre i përbashkët mund të japin një efekt terapeutik.

Brokoli ka veti antioxidant, sepse ajo përmban një sasi mjaft të madhe të vitaminës C.
Nga numri i carotene, ajo është në vendin e dytë, pas karrota. Dhe pasi ajo përmban zink dhe vitamina E dhe C, ky varg është në gjendje për të mbrojtur trupin nga radikalet e lira.

Konsumi i rregullt i lakër, të pasura me fibra dietike dhe fibra, përmirëson tretjen, pastrimin zorrët dhe largon atë nga toksina.
Përveç kësaj, prania e jodit mbështet funksionimin normal të tiroide dhe parandalon shkeljet në sistemin endokrin; fosfor dhe kalcium forcon sistemin skeletor dhe të normalizojë gjendjen e indet e trurit; kalium tregon trupin e kripës tepërt dhe ujë. Aftësia për të parandaluar formimin e celulitit brokoli, lidhur me praninë e hekurit, bakrit dhe kobalt, i cili përmirëson forcën dhe elasticitetin e indeve, përmirëson procesin e hematopoiesis.

Vitamina B forcimin e sistemit nervor, si dhe të mjaftueshme të paqëndrueshme, "mbyll qasje" mikrobet dhe bakteret.
Përdorimi i shpeshtë i lakër, përmirëson funksionin e zemrës dhe parandalon zhvillimin e arteriosklerozës dhe ngadalëson plakjen.

Pronat medicinale e brokoli
Kjo perime është e dobishme që të përfshijnë në dietën tuaj të gjithë njerëzit, veçanërisht ata që kanë sëmundje të mëlçisë, një Ulçera në stomak, vuajnë nga vanitet dhe dysbiosis.
Si pjese e brokoli përmban substanca që përmirësojnë gjendjen e lentes dhe të retinës, kështu mjekët rekomandojnë përdorimin e saj si një profilaktike kundër cataracts ose si dietë zëvendësimit në trajtimin e kësaj sëmundje.

Buds gjelbër përmirëson lëkurës, të rritur oreksin dhe normalizimin e traktit digjestiv, stimulimin e sekretimit të biliare, zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër dhe tru.
Është e nevojshme që të ndajë pasurinë e tillë si parandalimin e kancerit. Shkencëtarët gjetur që përbërja e brokoli është sulforaphane - nje substance me origjine bimore, e cila ka një efekt të fortë anti-bakteriale dhe anti-kancer. Në veçanti, ky komponim organik i aftë për ndalimin zhvillimin e kancerit të prostatës në meshkuj, kanceri i gjirit dhe kanceri në femra e lëkurës. Siç tregohet nga anketa, ajo duhet të rregullisht, dy herë në ditë, të marrë gjellë e brokoli.


Në sulforaphane, ekzistojnë substanca të tjera anti-kancer: Sinigrin dhe indole-3-carbinol. Ata kanë aftësinë për të aktivizuar sistemin imunitar për të luftuar qelizat e kancerit, të ndalojnë ndarjen dhe përhapjen e qelizave të kancerit ekzistuese dhe pastaj të shkatërrojë ato plotësisht.
Shkencëtarët kanë hetuar vende të ndryshme të pronave të tilla të rëndësishme të brokoli, dhe Fondi Research Cancer Botërore hartuar rezultatet e eksperimenteve. Ekspertët kanë përfundimin se kjo vegjetal është një agjent anticancer efektive dhe mund të përdoret për parandalimin dhe trajtimin e kancerit të stomakut dhe ezofagut, rektumit, pankreasit, mushkerive, urogjenital, laring dhe organet e tjera.


Për të ruajtur të gjitha të dobishme dhe ushqyesve brokoli rinjtë mund dhe duhet të hani të papërpunuara, si një sallatë. Lakër më të pjekur steamed ose të ziera në ujë të vluar, por jo më shumë se 5 minuta.