Pronat e dobishme e piper i kuq


Në botë ka shumë bimë prona e të cilëve nuk janë kuptuar plotësisht. Kjo do të thotë se diku në natyrë nuk është një shumë e mjeteve juridike natyrore që janë në gjendje për të luftuar sëmundje të ndryshme. Kjo vlen edhe për piper i kuq. Bimët janë me të vërtetë e çuditshme, por shumica prej nesh e shohin atë vetëm si erëza erëza aromatike për enët e ndryshme. Nëse ju duken më të thellë, ne kemi gjetur se ky është bari nevoja, prania e të cilit në ndërtesë është shumë e dëshirueshme. Dhe jo vetëm për të dhënë erëz e kuzhinës mrekullon.


Rreth piper i kuq folur nga healers lashtë. Ata argumentuan se kjo barishte duhet të bëjë një listë të dhjetë bimëve më të dobishme. Në pyetjen "pse?" Ata u përgjigjën se pronat e dobishme e piper i kuq të rritur efektivitetin e të gjitha të tjera nëntë bimëve të.

Çfarë është aq e habitshme piper i kuq dhe se si ajo mund të jetë e dobishme për ne? Së pari, ajo mund të sigurojë veprim të menjëhershëm krovostimuliruyuschee. Në sajë të tij, proceset e transferimit të ushqyesve për të gjitha qelizat në trup. Pronat e dobishme e kësaj bime kanë një efekt pozitiv në përbërjen e gjakut, si një e tërë - ajo ndihmon të pastër e saj, kështu që janë sinjale hormonale të gjithë trupin pa probleme dhe pa vonesë. Me fjalë të tjera, sistemi imunitar më të fortë.

Pronat e provuar e dobishme të këtij shumëllojshmëri të piper në sëmundjet e sistemit të enëve të gjakut të zemrës dhe. Me përdorimin e saj të punës normale të muskulit të zemrës. Në histori ka edhe raste kur aktiviteteve parandaluese dhe ndaluese sulm në zemër mund të fillojë duke përdorur piper i kuq. Si piper është në gjendje për të pastruar gjakun, respektivisht, pastruar dhe arteriet, të cilat janë formuar zakonisht dhe grumbulluar pllakë, duke çuar në atherosclerosis. Nuk është një shërim i qelizave të kuqe të gjakut, i cili gjithashtu ndihmon për të forcuar sistemin imunitar dhe zemër normale.


Me anë të piper i kuq mund të luftojë ulçerë. Në shikim të parë, kjo mund të duket absurde, por ai përmban substanca të tilla që të rikthyer narushyvshyysya tretje dhe promovon shërimin e mukozës stomakut. Kushti i vetëm për përdorimin e njerëzve piper me sëmundje peptike është prania e baktereve të H. pylori, e cila shfaqet në trup në zhvillimin e gastrit dhe ulcerat. Me ndihmën e ilaçeve të kohës sonë të bëjë të lehtë, atëherë ju mund të përdorni piper në çdo sasi dhe të dobishme.

Djegia piper i kuq është në gjendje për të rritur trajtimin e kancerit të prostatës. Edhe ka raste të jetës reale, kur tumori filloi të ulet dhe sëmundje ndalur.
Siç e dimë, shpesh përdorimi i ushqimeve me cilësi të ulët, si dhe pritjen shpeshtë të alkoolit vuajnë mëlçisë. Restore punën e saj mund të përdorë gjithashtu edhe piper. Ai është në gjendje të ushtrojë një efekt të fortë anti-inflamator, dhe për këtë arsye mund të shpejt të eleminuar dhimbjet gjatë rëndim të artritit.

Piper i kuq - një agjent i fuqishëm antimicrobial. Ai mund të vrasin kërpudhat dhe mikroorganizmave të dëmshme që shkaktojnë lezione fungale në trup. Duhet të theksohet piper dhe ndikimin mbi gjendjen e trupit mashkullor. Ai është në gjendje për të rritur potencë duke stimuluar procesin e qarkullimit dhe duke shkaktuar rrjedhjen e gjakut në organet pelvike dhe organeve të vendosura atje.

Avantazhi i pamohueshëm e piper i kuq - kostoja e saj. Ajo nuk mund të krahasohet me ndonjë drogë në çmim, dhe për më tepër, nuk do të shkaktojë efekte të rrezikshme anësore dhe komplikimet.

Për pronat e dobishme e kësaj bime kanë treguar veten e tyre plotësisht, ju duhet të përpiqen për të gjetur një piper që nuk është kultivuar në kushte serë, dhe në kopsht. Kështu që ju mund të jeni i sigurt se speca nuk paraqesin pesticide të rrezikshme dhe herbicideve, dhe aditivëve të tjera kimike që të përshpejtojë rritjen e bimëve dhe për të parandaluar prishjen e saj. Ka një shkallë sipas të cilit piper vizuale kuq është përcaktuar në termat e vizuale Skoffylda. Po, speca mund të jetë 4000060 ose 90000000 njësi. Në fillim të përdorimit të piper qëllime terapeutike ose profilaktike duhet të zgjidhni fruta me një vlerë minimale prej ashpërsi. Piper, i cili ka më pak se 40,000 njësi, mos e përdorni për qëllime mjeksore - ai thjesht nuk është efektive.


Niveli i ashpërsisë varet nga piper, capsaicin e cila numër është i pranishëm në të. Kjo substancë të dobishme më të rëndësishme dhe përmes së cilës bimë ka nje efekt terapeutik. Sot, capsaicin mund të blihen në barnatore, ajo është shitur në kapsula. Por efektiviteti i saj është shumë më pak se në natyrë.
Në bazë të piper i kuq mund të përgatiten aksione për përdorim të brendshëm. Përzierjet e tilla janë tinktura. Përgatitja tretësirë ​​mund të jetë një piper pod të mesme, bay 300 gram e saj të vodka. Piper duhet të vendosen në një shishe vodka, të vënë në një vend të errët dhe të lënë të mbush për rreth njëzet ditë. Pastaj merr një tretësirë ​​e 1-2 ml në ditë.

Tretësirë ​​mund të përdoret edhe kur bën vetë ndjehet reumatizmi, osteoarthritis, fibromyalgia, nevropati. Për përpunimin fushat e trupit me dhimbje, ju mund të përdorni krem ​​të rregullt përmbajnë capsaicin, por tretësirë, i përgatitur në shtëpi do të japë një efekt të fortë.

Mos harroni se spec i kuq mund të sigurojë edhe një efekt negativ në trup. Ai shpejt ngre presionin e gjakut, dhe stimulon sistemin nervor. Prandaj, kur një overstimulation fortë emocionale nuk është e rekomanduar për të përdorur piper në sasi të mëdha edhe ndonjë enët. Në mënyrë që të mos dëmtojë trupin tuaj, i kushtoj vëmendje për shëndetin tuaj. Çdo përkeqësim në reaksionet e tij ose alergjike duhet të jetë një sinjal për ndërprerjen e piper.