Pronat e dobishme e lëng lakër


Lëng lakër - një pije medicinale unike. Ajo i jep trupit tonë një shumë të substancave të nevojshme dhe të dobishme. Çfarë dobishme pronat e lëng lakër dhe si të përdorin në mënyrë korrekte? Kjo është ajo që ne të përshkruar në detaje në këtë artikull.
Lakra - një lashtat dobishme perimeve, ka një veti shumë të vlefshme. Ky produkt shijshme ushqyese dhe ilaçe që të gjithë mund të rritet në kopsht për të hequr qafe e shumë problemeve shëndetësore. Megjithatë, shumë njerëz e dinë se për shkak të numrit të madh të fibra lakër vështirë që të tretet dhe të shkaktojë fryrje. Për të shpëtoj veten nga ky efekt, lëng lakër për të pirë dhe për të marrë të gjitha pronat e dobishme e kësaj perime.Përbërja e lëng të freskët lakër është vitaminë C, rrit rezistencën ndaj infeksionit. Shkencëtarët vlerësojnë se për të përmbushur kërkesat e përditshme për vitaminë C duhet vetëm 200 gram lakër. Përveç kësaj, kjo perime përmban vitaminë K, e cila është përgjegjëse për formimin normal të kockave dhe për koagulimit të gjakut. Dhe si pjesë e lakër dhe lëng lakër janë të gjitha vitaminat B dhe grup i pasur me minerale: kalcium, kalium, fosfor, magnez, zink, hekur dhe elemente të tjera.

Kalori lëng lakër është 25 kcal per 100 ml. Pra, pije është një mjet i shkëlqyer diete, ajo lehtë mund të shpëtoj prej kilogram panevojshme.
Lëng lakër ka veti të tjera të rëndësishme të dobishme - Hemostatic dhe plagë shëruese. Në këtë rast, ju mund ta përdorni atë si një mjet të jashtëm (për trajtimin e plagëve dhe djegie), dhe për administrimin me gojë, për shembull, në trajtimin e ulcera peptike. Freskëta lakër gjithmonë efektiv në trajtimin e gastritit dhe ulcerat. Ky veprim siguron të pranishme në përbërjen vitaminë U. saj Ajo rrit rigjenerimin e qelizave të mukozës së stomakut dhe zorrët. Përveç kësaj, lëng lakër ka vendosur afat veten si një trajtim për kolit, hemorroide, inflamacion në traktin gastrointestinal, gjakderdhje mishrat.


Pronat e dobishme e lëng lakër mund të aplikojnë atë si një agjent antimicrobial që ndikon patogjene të tilla të rrezikshme si bacileve gungë ose Staphylococcus aureus, dhe ndihmon për të luftuar SARS.
Lëng lakër efektive në trajtimin e shumë sëmundjeve që infektojnë traktit respirator. Në këtë rast, vlerësojmë aftësinë e saj për të hollë në mukozë dhe prodhimit. Për këtë lëng lakër është e rekomanduar për të marrë së bashku me mjaltë, ajo rrit efekt terapeutik.
Në sajë të përbërjes të pasur minerale e lëng është mirë për të rivendosur smaltin e dhëmbëve, duke përmirësuar gjendjen dhe pamjen e thonjve, lëkurës dhe të flokëve. Një lëng lakër diabetit parandalon sëmundjet e lëkurës.


Lëng lakër duhet të jetë i pranishëm në dietën e atyre që duan të humbin peshë. Kjo pije është përdorur shpesh në programet e korrigjim peshë, pasi ka një kalori të ulët dhe me aktivitet të lartë biologjike. Përveç kësaj, kur një sasi të vogël të kalorive të përmbajtura aty pini çuditërisht shpejt i jep një ndjenjë e plotësi, dhe ende në gjendje për të parandaluar shndërrimin e karbohidrateve në yndyrë. Ashtu si lakër, lakër lëng ndihmon për të normalizuar aktivitetin e zorrëve, hiqni biliare tepërt në trup të përballen me kapsllëk dhe të rritur pastrimin e materieve të rrezikshme.

Ekspertët këshillojnë për të përdorur lëng lakër dhe gratë shtatzëna, sepse ajo përmban acid folik, e cila kontribuon jo vetëm për të krijoj, por rritjen normale dhe zhvillimin e fetusit. Përveç kësaj, një numër i madh i mineraleve dhe vitaminave që janë pjesë e lëng lakër, të mbrojë gratë shtatzëna nga infeksionet dhe ftohjet.

Si të përdorni lëng lakër?
Përdorimi i lëng lakër ka një numër të kufizimeve dhe contraindications. Që nga kjo pije shkrin, zbërthen toksina e akumuluara dhe të shkaktojë formimin e tepruar të gazit në traktin gastrointestinal, mos pini më shumë se tri gota me lëng në ditë. Dhe të fillojë përdorimin e tij për qëllime mjeksore më të mira me gjysmën e kësaj sasie. Për arsyet e lartpërmendura janë lëng lakër është i kundërindikuar gjatë periudhës së rimëkëmbjes pas një operacioni në zgavrën e barkut gjatë laktacionit, gastrit me aciditet të lartë, me shtetet postinfarction, sëmundje akute e veshkave dhe problemet shëndetësore të pankreasit.