Pronat e dobishme lule purqark


Në njerëz, kjo lule portokalli me spote të gjakut të kuqe dhe e lë të gjelbërta dhe nganjëherë të bardhë shpesh i quajtur Capuchin ose sallatë me ngjyrë. Kjo bimë lulëzon në ne, nga qershori deri në acar e parë. Ajo ka shumë përfitime shëndetësore. Cilat janë pronat e dobishme e lule purqark?
Fuqia shëruese
Ajo manifestohet në atë që nasturtiums. Në veçanti, në popullore dhe tani në mjekësi klinike drogave të ndryshme në bazë të kësaj lule është përdorur shpesh në trajtimin e si anti-inflamator, gjak-pastrimi, anti-sklerotike, antispasmodic dhe stimulon metabolizmin e burimeve natyrore. Dhe të gjithë që nasturtiums në një pjesë të madhe të jo vetëm shumë vitamina (përfshirë acidin askorbik në një lule dy herë më shumë se në currants zi), carotene, por edhe të vajrave thelbësore, të paqëndrueshme, alkaloide dhe kripërat e mikroelemente të ndryshme që për arsye të ndryshme më shumë shpesh nuk është e mjaftueshme për trupin tonë të funksionojë si duhet.Vërejtur se tretësirë ​​e murriz dhe pronat e saj të dobishme janë shpesh në dispozicion në raftet mëdha të kits shtëpi cores. Në këtë drejtim veçanërisht e vërtetë të pranisë së një glycoside tillë bimore të vlefshme si tropeolyn, pjesë e vaj esencial. Çfarë është një glycoside dobishme? Përdoret kryesisht ajo siguron efekt rekreative në sistemin kardiovaskular, në mënyrë efektive aktivizon furnizimin me gjak të muskulit të zemrës dhe e përmirëson rrjedhjen e gjakut koronare është e shqetësuar. Themeluar shkencërisht se, për shembull, nëse një pacient me anginë ose sëmundjeve koronare të zemrës para ardhjes së mjekut do të marrë 10 pika lëng të nasturtiums freskëta bar, pastaj 3 minuta dhimbje do të ndalet. Kjo është simptoma kryesore dështojnë, dhe pastaj - kjo mjekësi zyrtare.


Healers tradicionale e gjatë dhe me shumë sukses të aplikoni lëng të freskët e lulet dhe gjethet e nasturtiums dhe pronat e tij të dobishme për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Për shembull, anemi, lodhje të përgjithshme, çrregullime metabolike (për të rritur metabolizmin), cystitis akute kronike, uretritin nonspecific, vrer -. Dhe urolithiasis, bronkit akut, manifestime të beriberi dhe kështu me radhë D. Në të gjitha këto raste, Mjekësinë popullore rekomandon të pijshëm vetëm 1 ëmbëlsirë nasturtiums lugë lëng tri herë në ditë. E pra, mjek, sigurisht, duhet të të duket e nevojshme.


Bronkit
Përgatitja e supë: 1 tbsp. nasturtiums lugë e bimëve copëtuar pour 1 filxhan ujë të vluar, vlim në banjë me ujë për 20 minuta, kullimin, të ftohtë dhe për të sjellë të vëllimit të origjinalit. Merrni 03 filxhan 3 herë në ditë me bronkit.

Sëmundje koronare të zemrës
Merrni 20 gram thata grirë papërpunuara 1 filxhan ujë të nxehtë, të lënë për 30 minuta, kullimin. Merrni 2-3 tbsp. lugë 4 herë në ditë gjatë ishemia dhe sëmundje të tjera të sistemit kardiovaskular.

Emfizemë
Merrni 30 gram gjethe grimcuar me buds dhe fara, derdh 200 ml vodka, të vënë në një vend të errët për 14 ditë. Periodikisht llokoçis. Pastaj merr 25 pika 3 herë në ditë.


Për rritjen e flokëve dhe pronat e dobishme
Një zierje e lë dhe frutat e murriz, nëse rubbed në lëkurë e kokës stimulon rritjen e flokëve dhe parandalon humbjen e flokëve. 30 gram gjethe, sythe dhe fruta të ziera në 1 litër ujë në një banjë me ujë për 15 minuta. Ftohtë 45 minuta. Strain, shtrydh, shtoni ujë të valë të vëllimit origjinal.