Pronat e dobishme e lëng patate


Lëng patates - pije medicinale çuditërisht të vlefshme. Shumica prej nesh janë shumë më të njohur shijen zhardhokët trajtuar termikisht. Dhe cilat janë pronat e dobishme e lëng patate të papërpunuara, si të duhet të gatuaj dhe hani? Të gjitha detajet, lexoni këtë artikull.
Në vendin tonë, patate ka qenë prej kohësh jo vetëm një ushqim, dhe baza e dietën e përditshme të një numri të madh të njerëzve. Numri i recetave me patate pothuajse e pamundur për të numëruar - nga supave deri pies dhe patate pure, casseroles, dumplings dhe kështu me radhë. Çdo pjatë ka një shije të veçantë dhe, e rëndësishmja, pronat e tyre të dobishme. Dhe patate të para mund të quhet një ilaç, të paktën nga cilësitë dhe lëng patate të freskëta.Shumë njerëz gabimisht besojnë se pronat e dobishme e patate janë minimale, pasi kjo rrënjë përmban sasi të mëdha të niseshte. Në fakt, një pjesë e patate dhe, në përputhje me rrethanat, përveç lëng patate koll përfshin vitamina B, E, C, PP, carotene, kripëra minerale të kalciumit, kaliumit, fosfor, magnez, klor, hekur, natrium, gjithsej më shumë se 30 elementët gjurmë. Patate përmban sheqer, shuma minimale e solanine, dhe aminoacidet. Nëse zhardhokët përmbajnë sasi të mëdha të Solanine ka veti toksike, ato janë të ngjyrosura në të gjelbër. Në ushqim ata nuk e përdorin.


Thekson pronat e dobishme e lëng patate - një efekt antiulcer plaga efekt shërues. Përdorimi i agjërimit lëng patate ndihmon të butë vij Mukoza e stomakut, të shëruar ulcerat, të reduktojë aciditetin e stomakut, mbajnë zorrë. Është e rëndësishme për njerëzit që vuajnë yazvamy, pancreatitis, gastrit me aciditet të lartë. Lëng patates ndihmon për të përballuar me urth, edemë, përmirësimin e funksionit të mëlçisë, ka një efekt të lehtë diuretik.
Lëng patate të dobishme për gratë shtatzëna, dhe sidomos ata që vuajnë nga kapsllëk ose urth. Lëng patates mund të përdoret për hemorroide - nevojën për të thith ato një shtupë pambuku dhe aplikoni për fushat me probleme.

Lëng patate të freskëta ndihmon për të reduktuar presionin e gjakut - ajo është përdorur për hipertension. Kjo pije është e dobishme për diabetikët që nga nivelet e glukozës në gjak ul.

Mjekësisë zyrtare dhe tradicionale vlerësojmë pastrimin pronat e lëng patate. Përdorimi i saj në mënyrë dramatike mund të zvogëlojë sasinë e toksinave, toksina, radionuclides në trup. Ne e dimë se kjo pije për parandalimin e sëmundjes rrezatimit pini shumë likuiduesve të aksidentit Çernobilit dhe kështu vuri në dukje se pranimi i lëng patate përmirësuar shëndetin e tyre, simptoma të reduktuar të ekspozimit.

Lëng patates është vlerësuar jo vetëm në mjekësi, por edhe në kozmetikë për shkak se ajo është krejtësisht e vlefshme për të lëkurës, duke hequr inflamacion, irritim, i hequr lëkurën nga aknet, zbardhjen dhe duke e bërë atë të butë dhe i përkulshëm. Paketa e bëra me lëng patate ndihmon të shpëtoj të qarqeve të errëta nën sytë. Për ta bërë këtë lëng për të njomet dy pads pambuku dhe vetëm vënë ato në sy.
Së fundi, lëng patate është një trajtim i shkëlqyer për djegie. Nga lëkura e djegur kompresa aplikuar nga lëng patate ose patate të papërpunuara copëtuar. Kur ajo merr në masë të errët, ngjesh zëvendësohet.


Kushtet Gatim

Për lëng patate ishte më e dobishme, ajo duhet të merret menjëherë pas përgatitjes. Vitamina themelore oksidohet për 10 minuta, lëng fillon të errësojë, dhe pronat e saj të dobishme të humbur shpejt. Metoda më e mirë e përgatitur lëng patate - përdorni shtrydhëse frutash e perimesh që është në gjendje të shtrydhur nga lëng nga të gjithë fruta. Për ta bërë këtë, të përgatitur për tubers lëng duhet të lahen në tërësi, pa pastrim, dhe ai dërgoi një shtrydhëse frutash e perimesh.

Si të përdorni lëng patates?

Për të përdorur lëng patate sjellë dobi maksimale, para se të marrë fillimin pije e mirë për të ndjekur një dietë vegjetariane të tipit, të përjashtuar nga dietë e peshkut, mishit dhe produkteve të tjera të kafshëve, erëza, erëza, turshi, dhe të bëjë një klizmë spastrimit.
Sepse patate të freskëta ka një shije të pakëndshme, lëng e saj mund të jenë të përziera me lëng e kulturave të tjera rrënjë, të tilla si panxhar, karrota apo lakër.