Pronat e dobishme e filmit bollgur


Në sajë të dobishme pronat drithëra film shumta dhe të ndryshme, nutritionists rreth botës barazojnë këtë produkt në qumështin e nënës gjirit. Bimore ndryshon kinema mastering aftësinë për të lehtë në trupin e njeriut, sepse ajo përmban shumë substanca të domosdoshme për shëndetin dhe zhvillimin normal.
Kinema - një bimë vjetor i familjes Chenopodiaceae, e cila rritet kryesisht në male drithëra. Atdheu i këtij drithëra është breg të Amerikës së Jugut e Liqenit Titikaka. Quite një kohë të gjatë, kjo bimë vyroschuvalosya vendasit vetëm pranë Andeve larta. Në një kohë një film ishte një nga produktet më të rëndësishme për shumë fise, që zëvendësoi me sukses patate, bukë dhe oriz, sidomos në vitet e ligët. Pronat e dobishme e filmit bollgur përfundimisht përhapet përtej atdheut të tij, duke lejuar shumë njerëz për të mësuar në lidhje me këtë produkt të pazakontë dhe kalori. Kinema filloi të rritet në Himalajet, Tibet, në brigjet e deteve dhe territoreve në kufi xhungël.Enët film
Filmi lartësi si drithëra, mund të arrijë rritjen e njeriut. Një tipar dallues i kësaj bime është rrjedhin e saj të lartë, të cilat janë gjethe jeshile dhe fruta të rrumbullakëta e mbledhura bëni bandë e madhe. Kinemaja mund të jenë të llojeve të ndryshme dhe ndryshojnë kokrra të saj, të cilat janë ngjyrë bezhë, e zezë dhe të kuqe. Dhe madhësia e drithërave dhe frytet e formën e saj ngjajnë hikërror zakonshëm film të njohur për shumë njerëz.

Kinema tani është përdorur gjerësisht kuzhinë vegjetarian që ofron një larmi të madhe të enët nga kokrra minerale të bimëve të pazakontë. Bollgur film shtuar në supave dhe të përdoret si një garniturë. Megjithatë, përpara se të bëjnë një film duhet të ndjekim rreptësisht rregullat e caktuara. Para së gjithash, ajo duhet të jetë tërësisht i shpëlarë grurin për të hequr shijen e hidhur të pakëndshme. Procesi i gatimit nuk duhet të jetë shumë e gjatë për drithëra nuk butë. Përveç kësaj, ajo duhet të jetë tërësisht ndezur edhe pas heqjes nga të nxehtit, si kokërr priren të fërkimit.

Kinema në formë shkëmb përdorur shpesh për të bërë lloje të ndryshme të bukës, sepse mielli nga kjo fabrikë është përmirësuar shumë karakteristikat e testimit. Kjo bëhet më elastike, elastike dhe më të mirë thithin ujë. Ndër të tjera, kjo bukë është jo vetëm shijen e saj, por gjithashtu është shumë i dobishëm. Filmi miell gjithashtu bëri makarona dhe makarona. Dhe etja fortë mund të gatuaj një pije të shijshme me këtë vakt bimëve, të përziera me ujë dhe sheqer.

Pronat e dobishme kinema

Struktura e bimëve përfshin një numër të madh të ushqyesve: karbohidratet, yndyrnat, proteinat dhe fije dietetike. Kinema pasura me vitamina A, E, C dhe vitamina Art grup. Pronat e dobishme e bollgur me film bazuar në atë përmbajtje të lartë të elementeve të tilla si mangan, selen, bakër, zink, hekur, magnez, fosfor, kalium, natrium dhe kalcium. Në mesin e amino acideve të pranishme në proteina, duhet të bëhen lysine, thelbësor për zhvillimin normal të trurit, histidines dhe vitamina të nevojshme për zhvillimin e trupit të fëmijës.


Drithëra Kinema janë të ulëta në yndyrë, kështu që ata mund të shërbejë si një shtojcë për bishtajore të tjera ose kullosa. Përmbajtje yndyrë në filmave nuk kalon 9%, e cila është pjesë e acidit linoleik, e cila i referohet acideve yndyrore të pangopura. Lë film në përmbajtjen e ushqyesve të krahasueshme me spinaq. Të gjitha komponentët e dobishme në sasi të mëdha është përqendruar në gjethe përmbajnë nivele të ulëta të oxalates dhe nitrateve të cilat janë shumë të dëmshme për elementet e njeriut. Drithëra Kinema përdorura në përgatitjen e ushqimit për sëmundje celiac, sepse ato nuk përmbajnë gluten.


Fasule Shell përmbajë saponins film që të mbrojë bimore nga insektet dhe efektet e dëmshme të pesticideve. Pas pastrimit farat e shumica e saponins larguar së bashku me shell, duke e lënë sipërfaqe kokërr numrin minimal të këtyre substancave. Saponins në doza të vogla nuk ka në trupin e njeriut një ndikim të rëndësishëm, por fëmijët nën dy vjeç nuk janë të rekomanduara për të përdorur këtë produkt. Getting në sasi të mëdha në gjak e saponins rritur të ketë efekte toksike, edhe pse merren me ushqim, ata janë të padëmshme. Çfarë mund të thuhet në lidhje me fëmijët e vegjël të cilët kanë muret e zorrëve ende nuk janë formuar plotësisht dhe mund të humbasë e substancave të dëmshme në qarkullim të përgjithshëm.

Saponins në doza të vogla ende të sjellë disa dobi për njeriun. Nën ndikimin e tyre, pastruar traktin e sipërm respirator, bile excreted në mënyrë më efikase nga trupi, aktivizon prodhimin e lëngut të stomakut, pankreasit rritjen e vendeve të punës dhe metabolizmin e kolesterolit normale.

100 g filmi përmban rreth 380 kalori, kështu që shumica e nutritionists dakord se kjo është drithërat më të vlefshme në mesin e drithëra të tjera. Në përmbajtjen e riboflavin, fibra, karbohidrate komplekse dhe miell i bluar trash acid folik kinema tejkalon elb, oriz dhe grurë. Kashi me film që përmban proteina bimore të dobishme, të cilat janë thelbësore për zhvillimin e shëndetshëm të fëmijëve, vegjetariane, atletët dhe gratë shtatzëna.

Proteina të përfshira në film, i lejon trupit për të përthithur më mirë kalcium, i cili promovon shërimin e shpejtë dhe efikas të indeve të dëmtuara, për të përmirësuar procesin e formimit të eshtrave dhe rritjes së tyre. Drithëra të dobishme me film rekomanduar për hipertension, diabet dhe sëmundje të ndryshme të sistemit kardiovaskular. Një acid fytynovaya pranishëm në këtë fabrikë mrekulli, mbron trupin nga kolesterolit të tepërt dhe kancerit.

Kundërindikimet dhe dëme
Nënat pleqsh Ushqimi dhe fëmijët e vegjël duhet të përmbajë numrin minimal të kinemasë.