Pronat e dobishme e një kedri për trupin


Shell popullor dhe të dobishme kedri alkoolat me vodka për trupin. Ajo është përdorur në sëmundjet e stomakut dhe të mëlçisë, reumatizmi, dhe infuzion ujit - nga hemorroidet shurdhim. Por ende përdoret kryesisht arra pishe pjekur. Në Siberi, vlerësoi veçanërisht pelte me arra pishe, të cilat përdoren në trajtimin e tuberkulozit pulmonar. Më parë gjatë kedri është trajtuar pacientët chahotochnыh qumështi është tuberkulozi. Le të flasim në artikullin në lidhje me pronat e dobishme e kedrit për trupin!


Përdorur me sukses është qumështi dhe si një agjent forcim. Fëmijët dobësuar me simptomat e anemisë healers siberian përshkruar arra pishe, duke besuar se ata të përmirësuar gjakun në trup. Më shëruese kedri pelte dhe krem. Shumë njerëz mendojnë se teknologjia e gatimit e tyre është e ndryshme. Jo, kedri rrjedhin pelte nga krem ​​kedri, duke shtuar ujin e fundit të zier në temperaturë dhome. Por arrë krem ​​kuzhinier nuk është e drejtpërdrejtë. Por le të përpiqemi. Tretësirë ​​e kone kedri gjelbër është konsideruar si një mjet i mirë në trajtimin e ulcerat gastrike dhe gastrit, duke përfshirë rritjen e aciditetit të stomakut lëng. Për përgatitjen e infusions kërkohet 80 g kone gjelbër derdh 500 ml vodka dhe këmbëngulin 2 javë, thahet. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit për një muaj.


Së pari, arra dhe pronat e dobishme duhet të jenë plotësisht të pjekur, ata duhet të jenë të qarta, se lirimi nucleoli nga shell, pak e thatë, atëherë hiqni ato me një film i hollë (e cila është e mjaftueshme për të fshij duart e tyre). Kernelit kimik Muzik në havan porcelani dhe shtyp (bërë më parë në një tas druri dhe një shtyp prej druri). Kur rëndë në një mortajë duhet të shtoni një pak të nxehtë, por jo të valë, ujë. Përzierje rezultuar ishte vendosur në një tenxhere balte dhe vihet në furrë, vlim dhe zjarri zbavyvshy, ziej për 5 minuta dhe pastaj ftohur ngadalë, e cila izoluar tenxhere. Që mori një krem ​​perimesh.


Për pelte kedri, siç thonë ata Siberians, "e varfër" qumësht, krem ​​vend 2 ose 3 herë holluar me ujë të zier. Krem ose pije qumësht, zakonisht për sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes (me dhimbje gjoksi), dhe sidomos në tuberkulozit të mushkërive. Në këtë rast, qumështi duhet të pini 1 tbsp 4-5 herë në ditë para ushqimit. Arra njerëzit janë përdorur si një hipertension profilaktike, atherosclerosis, aciditet të lartë të lëng stomakut, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë në trup. Në Siberians me arra urth pisha - agjent parë. Banorët e zakonshëm të Siberisë për të gjithmonë të ulur snapping arra pishe, siç bëjnë zonën qendrore e fara.


Shërimi pushtet është rrëshirë ndryshme dhe pisha. Pyjesh siberian shkurtime, plagët rrëshirë smeared, dhe plagë me zakonshëm të imponuara rrëshirë, përshpejtimin qelbëzim, promovon zbutjen dhe duke tërhequr pleh. Banorët e Altai squfurit (rrëshirë) kedri përzier me vajra dhe dylli i butë përdoren për abrasions. Siberians, veçanërisht duke punuar në logging besojnë se pisha tar është mënyra më e mirë për të përshpejtuar bashkim e thyerje të eshtrave, e cila është e mjaftueshme për një natë në vendin e thyerje me fashë rrëshirë, të cilat ndryshojnë çdo ditë të tjera. Atje, në Siberi, duke besuar se rrëshirë kedri ka efekt anestetik është aplikuar në dhëmbin rrëshirë çamçakëz sëmurë.


Nëse sëmundjet e frymëmarrjes për të eliminuar infektive në fillim Inside oleoresin kedri në vaj kedri (përfunduar produkt - 5% terpentynovыy Balsam) 5-7 pika me 1 lugë gjelle ujë 3 herë në ditë, pas ngrënies. Në të njëjtën kohë gjatë natës për të bërë këtë drogë fërkim gjoks dhe shpinë. Shëruese dhe kedri hala, shoots veçanërisht të rinjtë. Infusions e hala dhe fidaneve të rinj janë brenda me gurë në veshka dhe mëlçi. Në këtë rast, 3 lugë shoots rinj e hala pishe derdh 500 ml ujë të vluar dhe vlim për 30 minuta, insistojnë 40 minuta dhe pini 50 ml 3-4 herë në ditë para ushqimit muaj, 10 ditë për të bërë një pushim dhe të përsëritur metodë infuzion.


Pacientët me reumatizma rekomandojmë banjë me avull me një fshesë ose dush kedri me hala pishe. Për ta bërë këtë, 1 kg hala gjelbër vlim 30 minuta në 5 litra ujë, atëherë uteplyvshy, të lënë për 2-3 orë, tendosje dhe derdh në vaskë duke shtuar sasinë e kërkuar të ujit të ngrohtë. Në drejtësi për të thënë se të ngjashme pronat e dobishme dhe kedri Korean që rritet në Lindjen e Largët në Khabarovsk. Kone në e tij të mëdha, rreth 2-3 herë më shumë se një kedri siberian dhe arra dukshëm më të larta, dhe për dallim me shokët siberian këndore (formë ribbed. Megjithatë, arra Korean kedri, edhe pse shumë më të mëdha, më të shijshme.