Pronat e dobishme houseplants


Është mirë kur një shtëpi e zbukuruar me bimë, hollë dhe të harlisur, smerald dhe jeshile të lehta, barishtore dhe shkurre. Dhe më e rëndësishmja - të gjallë dhe të marrë frymë. Pse ne dashuri? Çfarë dobishme pronat houseplants?
Bukuri dhe kujdesit
Tradita e dekorimin e ndërtesave, duke përdorur bimë vendase u ngritën shumë kohë më parë. Në shtëpitë e pasur thyen qëllimet zyyazytsi kopshte dhe shtëpitë në kutinë dobët vendosur pots modeste. Këto tradita nuk janë zhdukur në ditët tona, e cila është e rrallë në shtëpi nuk ka houseplants.


Përveç kësaj, ata janë dekorimin e përsosur e brendshme, bimëve gjithashtu zbutur sytë tanë dhe nervat, veçanërisht në zonat metropolitane të betonit. Pronat e dobishme e kafshëve shtëpiake gjelbër paçmuar në drejtim të shërimit të ajrit, pasi që ata thithin dioksid karboni, prodhojnë oksigjen dhe pastrojë ajrin nga të drejtat e dëmshme papastërtitë. Po, na shpëtojë nga Hlorofitum asparagus gazit - nga të metaleve të rënda, cacti - nga kontaminimi radioaktiv.

Por kjo nuk është e gjitha pronat e dobishme e bimëve tenxhere për shkak se ata janë gjithashtu në gjendje për të lagështoj ajrin dhe pasurimin e të paqëndrueshme, dmth komponimet e tij organike të cilat janë të dëmshme për riprodhimin dhe rritjen e kërpudhave mikroskopike, bakteret dhe protozoa. Bimët më të vlefshme në këtë kuptim janë konsideruar agrume, barbarozë, mersina, Chlorophytum, fiq.

Pulp shumë houseplants shërimi, mund të jenë të përgatitur medicinale TEAS, tinktura, poultices, ointments, pasi ajo përmban coumarins, saponins, alkaloide, vitamina, vajra esenciale, flavonoids, glycosides, kolagjenit, resins dhe qindra ushqyesve më shumë.
Megjithatë houseplants janë jo vetëm pronat e dobishme, por edhe të rrezikshme për cilësinë e shëndetit të njeriut. Po, dyffenbahyy lëng në kontakt me duar apo mukozës mund të shkaktojë djegie të rënda. Por pjesa më e madhe e bimëve helmuese janë ato gjethet e të cilit janë toksike kur përdoret në ushqim. Prandaj, në qoftë se shtëpia juaj ka fëmijët para se të sjellë në shtëpi apo atë lule më të mirë të shqyrtojë me kujdes të gjitha karakteristikat e tij.


Bimë të dobishme shtëpi
Pemë Aloe
Emri i dytë i kësaj bime dekorative shijshëm - agave. Lëng është përdorur për të trajtuar plagët septike dhe djegie, si një choleretic, anti-inflamator, agjent antimicrobial, për të përmirësuar tretjen dhe oreksin. Në një lëng të ftohtë të freskët e aloe mund të varros hundën, inflamacion të mishrat - shpëlarje gojën me otitis - porotë ngjyhet në lëng turundas veshin dhe të lartë compress ngrohjes grup.

Shparg
Ky gjelbërim të përjetshëm, barishtore, bimore ndryshon degëzuar gjilpërë-si apo pupla lë manave të ndritshme të gjelbër dhe të kuqe.

Në fruta, shoots, rrënjët e asparagus përmban shumë substanca të vlefshme: lysine, asparagine, carotene, kripëra minerale. Sepse asparagus mund të sigurojë anti-sklerotike, krovoochistitelnoe, hypotensive, diuretik, qetësues, efekt hypoglycemic. Përveç kësaj, bimët frutore përdoret për diarre. Dhe me sëmundje të zemrës, përdhes, reumatizmi marrë një zierje e rhizomes.

Euonymus Japanese
Euonymus - është një shkurre me gjelbërim të përjetshëm me lëkurë lë të qetë deri në pesë metra. Ai shëron ajër të mirë shtëpie. Një Euonymus leh mund të përdoret si choleretic, diuretik, antispasmodic.


Jasemi
Kjo shkurre madhësi të vogël me lule erëmirë të bardhë që përmbajnë vajra esenciale të vlefshme të cilat përdoren si aditiv për çaj. Gjethet dhe lulet e jasemini ndryshojnë në pronat e tyre antipiretik. Ata gjithashtu mund të përdoret për trajtimin e plagëve, ulcerat, tumoreve për lehtësimin inflamacion.

Pletenosnaya Saxifrage
Bimëve me "fshisave" lule dhe raundin e lë cilësi të ndryshme antibacterial. Lëng i lë saxifrage përdoret për të trajtuar inflamacion lokal, morth, djegiet, vlon, otitis.


Kalanchoe
Barishtore me gjethe të trasha shijshëm, mishi rrjedh, lule gjelbër dhe rozë në inflorescences. Kalanchoe - një papërpunuara farmaci, gatuaj atë me ointments për të ndihmuar me ulcerat trofike, djegiet, plagët. Një lëng bimore është shtuar në krem, kremra për lëkurë të thatë dehidratuar. Ata gjithashtu pije mishrat me malcim nullesh. Nëse lëng Kalanchoe të pikoj në mëngjes ose prerë, dhe pastaj të mbuluar me mbyllur polietileni dhe pastaj plagë të shërohet brenda natës.

Myrtle normale
Ky mysafir Mesdheut ka gjethe ovale dhe lule rozë ose të bardhë dhe kreyazytsi. Aroma Myrtle soothes, TEAS dhe tinktura nga ajo kanë veti antiseptike, frutat përmbajnë vajra esenciale që vrasin bakteret, si streptokokeve dhe Pneumokoke.


Hlorofitum
Hlorofitum takon familjes Liliaceae, të gjata, gjethet e tij të ngushtë dhe të lulëzuar kamxhik me lule të vogla të bardha. Chlorophytum në gjendje për të pastruar ajrin në shtëpinë e oksideve të azotit dhe karbonit mikroorganizmave, benzinë ​​dhe toluen, avujve formal.

Lulesahati
Passyfloroy ose Passion, quajtur rrushi bar me lule ngjyrë vjollcë të mëdha. Gjethet e kësaj bime dallohen për efektin e saj të butë qetësues, tretësirë ​​e pasionit të përshkruara për pagjumësi dhe nervozizëm në rritje. Përgatitja është si vijon: të marrë një gjysmë gotë me lule dhe gjethe copëtuar, derdh një gjysmë gotë vodka, dhe të këmbëngulin për një javë në një vend të errët. Merrni ajo e rekomanduar 30 pika para gjumit.


Hedera helix
Ivy është një hardhi me gjelbërim të përjetshëm që ngjitet në kullat duke përdorur rrënjët ajrore. Në fruta bimët përmbajnë saponins, hederyn. Në nivel lokal droga dredhkë përdoret për të trajtuar përdhes dhe reumatizma. Përveç kësaj, ato janë përdorur si një antiseptik dhe astringent.