Pronat e dobishme e indeve për trupin


Sot në farmaci ju mund të shihni një shumë të drogës, të cilat përfshijnë fibra ose fije. Pothuajse të gjithë mjekët dhe nutritionists gjithashtu tregojnë për pronat e dobishme e fibra për trupin. Dhe ata janë të drejtë, me të vërtetë yndyrë luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të të gjithëve.
Celuloza duhet të prekje nga ushqimi. Prandaj është e nevojshme të dinë se cilat ushqime përmbajnë atë, dhe në atë sasi. Vendi i parë për fibra duhet të japë grurë, thekër dhe krunde tërshërë, 100 g prej të cilave - 44 gram fibra. 100 g kakao - 35 gram fibra në flaxseed - 27 m, kërpudha të thata - 25 gram. Në fiq - '18 Shumë fibra është gjetur edhe në të egra u rrit, çekan kafe, kajsi, bajame, bizele të njoma, gruri tërë dhe susam. Sigurisht, fibër është kryesisht për të gjenden në perime, fruta, bishtajore dhe drithërat.Fibër është gjetur në membranat bimore. Çdo ditë njerëzit duhet të hanë të paktën 30 gram fibra, e cila vjen nga ushqimi. Në qoftë se një i varfër dietë me fibra pastaj mund të marrë disa lugë një ditë e krunde gruri ose disa të tjera. Ka dëshmi se njerëzit më herët e përdorur më shumë se 50 gram fibra në ditë. Më ind në nevojë për njerëz të moshës 14 deri 50 vjet.
Ju gjithashtu duhet të rrisë sasinë e fibrave në dietë gjatë shtatzënisë, performanca e dobët e traktit gastrointestinal, organizmit të rënda slagging për trashje. Të jenë të kujdesshëm me përdorimin e fibrave për ata që janë rritur vanitet, rëndim i gastritit apo sëmundjeve të tjera të stomakut. Në kapsllëk kronik Fiber ndihmon veprim stol, duke rritur peristaltikės.


Pronat e dobishme e fibra. Përveç efekteve të dobishme të traktit fibra ajo gjithashtu kontribuon në punën e mirë të enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit, përveç që promovon riprodhimin e baktereve të dobishme në zorrë dhe parandalon rritjen e mikroorganizmave patogjene. Produktet veçanërisht e dobishme me përmbajtje të lartë fibër njerëzve diabetikët, sepse ajo ndihmon stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak.
Njerëzit janë mbipeshë shpesh mëlçisë nuk është në gjendje më të mirë, dhe ajo mund të shërojë indet. Sipas mëlçi të shëndetshme të kryejnë më mirë detyrat e tyre dhe personi fillon për të humbur peshë. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se yndyrë të tepërt pengon absorbimin e hekurit në trup.


Simptomat e fibrave mangësi, sëmundje kardiovaskulare, obeziteti, diabeti, problemeve në traktit gastro-intestinal. Sepse fibër eliminon urinë dhe përmirëson metabolizmin, ajo është thjesht e domosdoshme në luftën kundër peshë të tepërt. Dieta proteina zakonisht japin një rezultat të mirë në humbje peshe, por në të njëjtën kohë thellimin probleme me zorrët, duke shkaktuar kapsllëk. Sepse dietë proteina duhet rregulluar pak, duke shtuar se ajo ushqime të lartë në fibra, të cilat në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e humbjes së peshës.


Gjendja e traktit gastrointestinal mund të shihet si lëkurë. Që nga fibra mund të përmirësojë përputhshmërinë e zorrëve të përmirësuar atë dhe të lëkurës, ajo do të jetë shumë të pastër dhe natyrë të bukur. Sepse fibër është i nevojshëm jo vetëm për shëndetin, por edhe për bukurinë.
Nëse keni blerë fibër atëherë ajo mund të jetë përzier me kos ose kos kështu që ju mund të zëvendësojë një vakt, të tilla si darkë. Kjo darkë do të kontribuojë për një funksionim më të mirë të zorrëve dhe humbje peshe. Pronat e dobishme e indeve të trupit të qartë, është marrë vetëm si shpesh me ushqimin, e cila nga ana do të përmirësojë shëndetin dhe për të forcuar shëndetin.