Pronat e dobishme e lisi leh


Le të flasim për pronat më të dobishme të dushkut leh! Kjo lejon përdorimin popullor dhe efikas të përgatitjeve shkencore të mjekësisë nga lisi leh, kryesisht si enveloping, anti-inflamator, baktericid, astringent, agjent antiseptik. Leh pluhur ose vaj në bazë të tij, e vënë menjëherë në plagë mekanike, siguron se tanin lisi kombinon me proteina dhe mikroorganizmave të formojnë një film mbrojtëse, duke parandaluar inflamacion të mundshme dhe për të zvogëluar dhimbjet.
Infuzion i leh lisi, të marra me gojë, është e dobishme për ata që vuajnë nga gastrit (ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, dispepsi të shpeshta (diarre), gjakderdhje mitrës, menstruacioneve dhimbshme, hemorroide, inflamacion kronik i zorrëve, traktit urinar. Në tjetër leh lisi dorë Mjekët shpesh përdoren me të drejtë popullore për trajtimin efektiv të ekzemë plagë dhe djegie të lëkurës (ointments, kremra), plagët gjatë jo-shëruese, bedsores, qanin ekzemë dhe Beley rënda (nëpërmjet ujitjes). Në leh e lisit gjeti pektin, flavonoids (kvertsitin, kvertsyt dhe kështu me radhë f), acid francez, niseshte, tanin, shumë taninet Dhe akoma -... proteina, sheqerna, vitamina B dhe acid Askorbik, kripëra hekuri, magnez, kalium dhe kalcium.Pacientët të qarta
Përgatitja e supë terapeutike: 2 lugë. copëtuar leh lisi pour 1 filxhan ujë të nxehtë, ziej 30 minuta, cool, tendosje, të sjellë shërim vëllimit të lëngjeve në gjendjen e tij origjinale.

Sot supë lisi leh shumë shpesh përdoret në sëmundjet inflamatore të mukozës orale (si një shpëlarje 6-7 herë në ditë), faring, fyt, stomatit, faringjit, bajame, dhimbje fyti, gjakderdhje mishrat.

Mblidhni leh lejuar vetëm ato zonat pyjore ku lisi planifikuar zyrtarisht prerjet. Korrjes sezonin medikament pranverë me twigs të rinj lisi dhe vetëm gjatë rrjedhës së PSA-së. Ajo nuk duhet të përmbajnë shtresa leh tape prej druri. Materiali thata është i ndarë në shirita, nën një tendë ose në një zonë të ventiluar mirë. Shitore në një enë prej druri. Kundërindikimet ha infusions dhe decoctions e fëmijëve lisi leh është rreptësisht e ndaluar.


Enterocolitis dhe pronat e kores
Shpëlarje gojën tuaj të paktën 2 herë në ditë. I njëjti mjet është i dobishëm për kremra djegiet. Merrni 2 lugë lisi leh, pour 2 lugë ujë të ngrohtë, të lënë gjatë natës, tendosje në mëngjes. Merrni çdo 2 orë si një qetësues në enterocolitis.

Djersitje këmbët dhe karakteristikat leh
Mundohuni të pije këmbët tuaja në një banjë të supë. Për këtë qëllim, të marrë 2 tbsp 1 filxhan ujë, vlim për 1-2 minuta, të lënë të ftohtë dhe i hedh në një enë për mbrëmje shpëlarje këmbët. Gjithashtu e dobishme në mëngjes derdh në çorape bandë e copëtuar leh lisi.