Pronat e dobishme e acaroj për shëndetin e njeriut


Hithër thumbues është një barishte gjithëvjetor që rritet si një farë e keqe kudo. Materialet medicinale para të veprojë si rrënjët, farat dhe gjethet e acaroj, sepse ajo ka gjetur aplikim të gjerë në mjekësinë shkencore dhe popullore. Gjethet e bimëve ndryshojnë strukturë mjaft komplekse. Ato përmbajnë sasi të larta të micronutrients esenciale dhe vitamina dhe proteina të nevojshme për rregullimin normal të metabolizmit në trup.
Që nga kohët e lashta e përdorur vetitë hithër dobishme për shëndetin e njeriut, pavarësisht zhguchest fortë këtë fabrikë. Hithër krenohet me një të pasur kripëra grup i vitaminës C që përmban kjo barit është shumë më superiore limon dhe mollë dhe hithër përmban shumë carotene se karrota. Përveç kësaj, një bimë e pasur me vitamina B2 dhe C, si dhe mangan, bakër dhe hekur.Përdorimi i acaroj
Hithër thumbues është i njohur për vetitë e saj të shkëlqyera Hemostatic. Ajo është një burim i acidit askorbik, është përdorur si protyvolyhoradochnoho, shërimin plagë, agjent anti-inflamator dhe antimikrobik. Ekspertët rekomandojnë duke nettles për trajtimin e arteriosklerozës, anemi, kyçeve dhe reumatizma muskulare, inflamacion i organeve urinare, hidropizi, sëmundje të tëmthit, mëlçisë, stomakut dhe zorrët, dhe për të lehtësuar kruarje ne skuqje e lëkurës dhe mëllenjë. Përveç kësaj, hithër është një mënyrë e madhe për të rritur prodhimin e qumështit të gjirit në lactating gratë.

Mjekësisë tradicionale ka përdorur gjatë pronat e dobishme e bimëve zhalyascheho për të ndaluar hemorroide, mitrës dhe gjakderdhje të hundës, si dhe hemoptysis. Lëng të freskët hithër është përdorur topically për plagë shëruese dhe Ulçera formacioneve, gjethet jeshile dhe fara të bimëve të ndihmojë me osteomielit, dhe rrënjët ziera në shurup të ëmbël sheqerit, në mënyrë efektive të eliminuar kollë. Çaj me lule hithër dobishme si një expectorant, dhe rrënjët e bimëve, të përziera me hudhër infused vodka, ndihmon me ethe.


Ekstrakte bimore të përfshira në përgatitjet "Alohol", emëruar në sëmundjet e traktit biliar dhe mëlçisë. Hithër lë përdorur për të bërë vitamina, laxatives dhe teas stomak. Përgatitjet e bazuara në këtë barishte ndihmon të rivendosur funksionin e të nuhaturit, të forcojë kontraktimet e mitrës dhe muskujt ton, normalizuar metabolizmin dhe të stimulojë epithelization indeve të zonave të prekura.
Thumbues hithër akteve që rregullojnë mjetet për menstruacioneve dhe krovoochistitelnym - në puçrra fytyre dhe abrasions. Përgatitjet e kësaj bime rrit hemoglobinës, koagulimit të gjakut dhe numrin e qelizave të kuqe të gjakut. Ata janë përdorur gjerësisht në ulcerat variçe, ethe hithër, zgjebe, paraliza, impotencë dhe menopauza. Pronat e dobishme e acaroj përdoret për të dëbuar krimbat zorrëve dhe trajtimin e sëmundjeve të rënda të tilla si malarja, korea, kollës së mirë, dizenteri dhe artritit. Përveç kësaj, bimore kontribuon në eliminimin efektiv të dhimbje koke dhe shpesh shërben mjete përzemërt.


Supë Hithër me mjaltë të dobishme për të përdorur për të përmirësuar oreksin dhe qumësht - me dhimbje në stomak dhe të vjella. Rrënjët supa të bimëve pusi për të hequr qafe dhimbje dhëmbi të rënda. Me acaroj gjithashtu të përgatisë krem ​​të veçantë, e cila është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga viruse të ndryshme që janë rezistente ndaj antibiotikëve. Bardhë Grass trajtohen, astma dhe gangrenë, ajo është e dobishme për fibroids mitrës, si dhe tumoret ndihmuar në lehtësimin. Studimet kanë treguar se hithër ndihmon stimulojnë funksionin hematopoietic dhe rregullimin e bilancit acid-bazë në trup.

Nëse ju shkruani një fabrikë në dietën e përditshme, ju mund të përmirësojë funksionin vizuale. Supë Hithër është përdorur si laksativ dhe diuretik në histeri, epilepsi dhe lodhje të rëndë. Ata janë të dobishme për shpëlarje gojën me malcim nullesh, periodontitis dhe stomatit. Fashë me nettles, ngjyhet në uthull ndihmon për abscese shpejt të hapura dhe ka një efekt pozitiv në shërimin.

Pronat e dobishme e ndihmës hithër me pielonefrit dhe nefrit. Për të përgatitur supë duhet të plotësojë të trajtimit të copëtuar gjethe e gjelbër e bimëve të krijoj një filxhan me ujë të valë, të mbajë 10 minuta në një banjë me ujë dhe për të marrë në një gotë të tretë para ngrënies.

Për shëndetin e grave është shumë i dobishëm lëng të freskët acaroj, e cila ndihmon për të kuruar erozionin mitrës qafës së mitrës. Është e nevojshme që të grij një bandë e hithrat, qull me miell misri përfundoi në garzë dhe me kujdes të shtrydh lëng, e cila tampon lagësht dhe shkruani atë në kohën e gjumit të thellë në vaginë për një muaj.
Për të dhënë shndrit e flokëve, ajo është e rekomanduar dy herë në javë lani flokët tuaj me një supë të veçantë: 100 g hithër pluhur pour 1 litër ujë të vluar, shtoni pak mjaltë, të mbuluar dhe të lënë për 1 orë, pastaj tendosje dhe shtoni 5 litra ujë të ngrohtë. Kjo përbërje duhet të lani flokët tuaj pa përdorur sapun.


Për të përmirësuar shëndetin dhe pasurimin e trupit me vitamina dimër ju mund të bela ose eksitohet nettles. Për kriposje nevojë të pres bar dhe plotëso atë me kripë për 1 kg e lë 2 tbsp kripë. Hithër turshi është e përgatitur si më poshtë: 5 kg bar të shtoni 4 tbsp kripë dhe vihet në një uniformë enë shtresa e boronicë, Kastrati, mollë dhe karrota.
Në fillim të verës mund të përgatisë fshisave dush me nettles. Para se të përdorni një fshesë duhet të mbajë alternuar në ujë të nxehtë dhe të ftohtë. Trajtimet mjekësore lepur duke fshisave janë të dobishme për trajtimin e qarkullimit reumatizma dhe për të përmirësuar.


Hithër është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, thrombophlebitis dhe rritjen e gjakut svorachyvaemostyu.