Pronat e dobishme e kanellë në trup


Në mesin e shumë condiments dhe erëza kanellë zë një vend të rëndësishëm. Ajo është përdorur për të përgatitur shumë pjata dhe pije. Në kohët biblike, kanellë është përdorur si erëz, ilaç, lëndëve të para për prodhimin e parfum. Në Kinë, kanellë është përdorur si erëza për kurylen hrayazykah. Në mes të shekullit arabët përshtaten nga karvanet për të transportuar kanellë dhe erëza të tjera nga Azia në Egjipt. Ata shpikur historinë e shpendëve mitik - Sinnamologus, e cila foletë e shkopinj kanellë. Sikur ajo që e nxori nga Saudite, por ku pikërisht - nuk është i njohur. Ekstrakt i foleve kanellë e këtyre zogjve është e vështirë, për shkak se ata vendin e tyre në shkëmbinj pryayazykasnyh. Prandaj, njerëzit që marrin nga kanellë me shkëmbinjtë, përballet me një rrezik të dyfishtë: një lartësi e madhe dhe kthetrat e mprehta dhe sqepat e shpendëve ashpër mbrojnë foletë e tyre. Pronat e dobishme e kanellë në trup të njohura si dhe një kohë të gjatë. Ajo është përdorur për të trajtuar sëmundje të ndryshme dhe madje edhe për balsamimin. Çfarë është ajo aq e dobishme dhe se ajo përmban?


Get kanellë me pemë me gjelbërim të përjetshëm që rritet në tropikët. Leh, nga të cilat erëza janë korrur në sezonin e shirave. Në këtë kohë, ajo është e lehtë për të ndarë nga pema. I njohur gjerësisht dy llojet e kanellë - kineze dhe Ceilon. Dallimi në mes tyre në shije, Ceilon ka një erë të veçantë.
Në tropikët pemë kanellë mund të arrijnë 10 metra në lartësi, ndërsa kultivimi, ai rritet si shkurre.

Kanellë përmban shumë ushqyesve:
1. aldehyde cinamik. Kanellë tij në 55-65%. Ajo ka veti të forta antifungal. Prandaj, mund të përdoret si një agjent antifungal, me toksicitetit të saj shumë të ulët.

2. Eugenol. Kanellë tij në 4-18%. Kjo substancë ka veti antibacterial, antiseptik dhe analgjezik.
3. Vaj esencial. Këto substanca nuk duhet të përdoret në qoftë se ju nuk praktikojnë Aromatherapy, pasi ato kanë veti irrituese, kore vaj nuk korychnyka të aplikohet në lëkurë. Vaj nga gjethet gjithashtu ka veti ngacmues, por ajo sjell përfitime më të mëdha në trajtimin e të qenët me morra, zgjebe. Korychnyka vaj (si gjethet dhe leh) janë përdorur për të trajtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal, heq spazma, dhimbje, rrit presionin.

4. Amidoni. Kjo substancë ka vlerë të energjisë për trup, dhe gjithashtu ka veti enveloping, heq inflamacion.
5. rrëshirë. Ajo ka veti anti-inflamator.
6. zhul. Dobishme si mjet enveloping për sëmundjet e traktit gastrointestinal, ka një efekt të lehtë laksativ.
7. taninet. Proteinat lidhen për qeliza që formojnë shtresa. Kështu procesi i rrezitje. Përdoret si një gjermicidal kanë një veti të butë laksativ dhe astringent.

Përdorin kanellë te trupit;

1. sëmundjet respiratore
Merrni ftohjet kanellë, kollë, fytit, faringjiti dhe sëmundjeve të tjera.
Me sulme të fuqishme e kollitjes mix 1/2 lugë kanellë me një lugë gjelle mjaltë dhe të marrë për 4-5 ditë. Ju gjithashtu mund të 1 lugë erëza tretur në 1 litër ujë të vluar, shtoni piper i zi pak, mjaltë (në shije) dhe pini çdo 4 orë.
Kjo do të heq jo vetëm të pirë, por kollë dhe të ftohtë simptomat e hershme dhe gjithashtu të hequr ngrohjes. Megjithatë, nëse ju merrni një dozë shumë të madhe të kanellë, ajo mund të shkaktojë dhimbje koke të rënda.


2. sëmundjeve të traktit të tretjes
Kanellë ndihmon me pushtimin hlystyaniy të trupit, si dhe zalikuye ulcerat, ndihmon me fryrje. Kanellë thjesht mund të përfshijë në dietë, duke shtuar 1/4 lugë një vakt ose të marrë atë përzier me mjaltë. Ajo gjithashtu repays aciditet të lartë, diarre dhe sëmundje në mëngjes. Efektive në dispepsi, diarre dhe të vjella.

3. Sëmundjet e sistemit urogjenital
Kur inflamacion fshikëz, përzierje 2 tbsp kanellë dhe 1 lugë mjaltë të tretur në një gotë me ujë të ngrohtë. Ky kombinim ka një efekt të fortë antibacterial në mikroorganizmave në fshikëz. Në mënyrë të ngjashme e dobishme për të përdorur kanellë përzier me mjaltë dhe për të menstruacioneve dhimbshme.


4. Me trashje
Kanellë ka qenë prej kohësh i njohur si një mënyrë e mirë për të humbur peshë. Për ta bërë këtë, të përgatitur çaj nga një përzierje e mjaltë dhe kanellë si më poshtë. Në ujë të nxehtë të zier shtoni gjysmë lugë çaji kanellë, të lënë të mbush për gjysmë ore. Pastaj shtoni 1 lugë mjaltë dhe pini një gjysmë gotë me infuzion. Gjysma tjetër e mëngjesit për të dërguar në frigorifer. Pra, ne duhet të përgatisë këtë çaj në mbrëmje. Në mëngjes, në një stomak bosh, dopyvayemo infuzion. Në mbrëmje të bërë një grumbull i ri.

Sëmundje 5. Zemra
Përdorimi i rregullt i mjaltit dhe kanellë përmirëson frymëmarrjen dhe forcon muskujt e zemrës. Kanellë vetëm zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak, ajo është e rekomanduar për të ngrënë një qull nga mjaltë dhe kanellë, lyhet mbi bukë.


6. Sëmundjet e lëkurës.
Kanellë thatë, mjaltë dhe vajra të kuruar jo vetëm sëmundje fungale të lëkurës, por edhe të ndihmojë me puçrra fytyre, celulitin, lehtësimin e kruarje dhe acarim.
Megjithatë, duhet të mbahet mend se disa njerëz kanellë është i kundërindikuar:
- dhe gratë shtatzëna që janë me fëmijë në gji;
- njerëzit me presionin e lartë të gjakut;
- fëmijët nën 3 vjet.