Pronat e dobishme e luleradhiqe


Kreu luleradhiqe diellore na kënaqem me lule e tyre në pranverë dhe fund të verës. Lule e parë, me shporta të verdhë të pasura me vitamina dhe elementët gjurmë. Pronat e dobishme e luleradhiqe vlerë në kohët e lashta. Në ditët e sotme, me qëllim të trajtimit duke përdorur rrënjët dhe gjethet e bimëve. Rrënjë luleradhiqe dhe gjethet kanë një shije të hidhur për shkak të përfshira glycoside aty hidhur. Në të ato përmbajnë carotenoids, choline, taninet, terpenoids, asparhin, inulin, kalium, hekur, vitamina A, B, C dhe D. rinj luleradhiqe gjethet janë të pasura me vitamina dhe është një mjet i shkëlqyer për hypovitaminosis pranverë. Ato mund të përdoren në formën e decoctions dhe infuzione, sallata të freskëta prej tyre, të shtoni si një erëza për enët e mishit. Në lule të verdhë me diell në krijoj dimrit flavorful dhe shumë i dobishëm jam Luleradhiqe, e cila është identike në përbërje me mjaltë natyral.


Pronat e dobishme e luleradhiqe
Luleradhiqe është përdorur në sëmundje të tilla si atherosclerosis, anemia, neuroza, reumatizmi, përdhes, abrasions, hemorroide, trashje dhe pancreatitis. Luleradhiqe ka një efekt të fortë diuretik, për shkak të këtyre pronave në mes ndonjëherë është quajtur bari diuretik. Luleradhiqe infusions medicinale dhe decoctions e bëra që kanë jo vetëm diuretik, por edhe veprim anti-inflamator. Për shkak të përmbajtjes së luleradhiqe hidhur, ajo është konsideruar si i domosdoshëm në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Supë është bërë nga rrënjët luleradhiqe dhe lë përmirëson stomakun dhe zorrët, përmirëson oreksin, eliminimin e vanitet, ka një efekt të theksuar choleretic dhe ndihmon me kapsllëk.


Përveç luleradhiqe në gjendje për të përmirësuar çështjet, hiqni mëlçisë ndezjen dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Në mjekësinë popullore, ajo është përdorur si një agjent të gjakut-pastrimi dhe nuk japin concoctions bazuar në nettles.

Mjekësia moderne ka vërtetuar se përdorimi i luleradhiqe ndikojë pozitivisht pankreasit. Infusions dhe TEAS bëra nga rrënja luleradhiqe ndihmon lirimin e insulinës dhe të ulur inflamacion i pankreasit, të cilat në kohën e tij ndihmon në lehtësimin inflamacion në pancreatitis.


Vetitë e dobishme e luleradhiqe shihet në trajtimin e emfizemë. Për shkak të veprimit të saj anti-inflamator i luleradhiqe është përdorur për trajtimin pneumonia. Për atë që do të merren në të barabartë rrënjë pjesë luleradhiqe, manaferrat dëllinjë dhe lë thupër. Herbs përzierje së bashku dhe derdh 2 tbsp gotë e parë e ujë të valë. Nxehtësia supë në ngrohje të ulët për 15 minuta, pastaj niset për në 01:00 me kapak të mbyllur. Pas lodhje të marrë një filxhan 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje për gjysmë ore para ngrënies.


Për të pastër sëmundjet e gjakut të tilla si infeksionet e lëkurës pustular, abrasions, pas menstruacioneve të rënda të grave të prirur për gjakderdhje tretësirë ​​bërë nga rrënjë luleradhiqe. Rrënjë luleradhiqe është tokë duke përdorur mulli dhe shtrydh lëng me napë. Atëherë 100 gram lëng përfunduar holluar me 1 lugë gjelle 96% alkool, 1 lugë gjelle glicerinë dhe sasia e ujit të njëjta. Përbërësit janë të përziera tërësisht së bashku dhe të filtruar. Merrni domosdoshme për të rregulluar rezulton 1-2 tbsp një ditë në mëngjes.

Luleradhiqe është një koleksion i trashje. Për të përgatitur koleksionin janë 50 g buckthorn leh, 1 tbsp majdanoz fruta, kopër, gjethe mente dhe rrënjë luleradhiqe. 1 tbsp përzierje për të mbushur një gotë me ujë të valë dhe të insistojnë për 1 orë. Rezultuar pije infuzion në disa faza në mëngjes.

Fëmijët e vegjël me diatez derdh 1 lugë copëtuar luleradhiqe rrënjë filxhan ujë të valë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 15 minuta, tendosje supë dhe për të sjellë ujë të ngrohtë zier të vëllimit origjinal. Duhet të marrë 1 lugë 3 herë në ditë për fëmijët nën tre vjeç, fëmijët më të rritur, 1 lugë gjelle tri herë në ditë. Të rriturit me skuqjen e lëkurës dhe të reaksioneve alergjike në 1/2 filxhan 3 herë në ditë.


Pastër, lëng paholluar nga rrënja freskët luleradhiqe fshij prekur pustular skuqje të lëkurës. Brenda janë 2-3 lugë 2-3 herë në ditë.

Kur vlon dhe xhevairi 1 tbsp copëtuar herbs luleradhiqe derdh 200 ml ujë të vluar dhe të insistojnë 1 orë. Pas lodhje pije infuzion 1 tbsp tri herë në ditë.

Të plotësoj trupin me vitamina nga gjethe të freskëta luleradhiqe përgatitur sallatë. Gjethet e luleradhiqe, lë lëpjetë dhe gjethet e acaroj larë në ujë të rrjedhshëm. Luleradhiqe dhe hithër derdh ujë të valë për të reduktuar hidhërim. Finely copëtuar, shtoni kopër dhe chives. Kripë për shije dhe do të mbushin me vajra bimore. Me kërkesë të vitaminës sallatë mund të shtoni vezë të ziera ose croutons shtëpi.