Pronat e dobishme e vaj misri


Pra quajtur misër që kur evropianët zbuluar në Amerikën Qendrore. Kokërr është kultivuar bimë (indianët e quajnë atë misri) dhe në Rusinë jugore. Vaj misri, i cili rrjedh nga gruri të pjekur, diçka si krem. Vetëm shumë e pasur në ushqyesve. Në veçanti, acidet yndyrore të pangopura, të cilat në mënyrë të përkryer rregullojnë procesin e metabolizmin e kolesterolit, parandalon formimin pllakë në muret e enëve të gjakut, duke kontribuar në akumulimin e proteinave dhe substancave bioactive, phosphatides përmirësojë veprimtarinë e lëvore dhe trurit indet. Çfarë pronat e dobishme vaj misri?


Kjo është veçanërisht e dobishme
Raw, vaj i parafinuar misri mjekët konvencionale rekomandojmë përdorimin e rregullt dhe pronat e saj të dobishme për parandalimin e arteriosklerozës, hepatit kronik, cholecystitis, trashje, sëmundje të arterieve në diabet, nën Sëmundjet të caktuara (p.sh., cholelithiasis) gjëndër më i madh i trupit - mëlçisë, trajtim veshkave ose periodontitis. Për më tepër, misri - një mjet i fuqishëm kundër alergjive. Stigma misri dhe të artë gruri milled kokërr elbi në kompleksin e pasur të vitaminave trupi ka nevojë. Sidomos në jashtë sezonit. Për shembull, ata kanë shumë të acidit Askorbik (C), tocopherol (E), rutinë (R). Dhe akoma - pothuajse të gjitha vitaminat e grupit B (thiamin, riboflavin, pyridoxine, acid Pantothenic, folacin). Stigma misri bujare në amino acidet esenciale të tilla si valin, treonine, leucine, dhe të tjerët. Mbetet për të shtuar se në cornmeal minerale shumë kalium, magnez, kalcium, fosfor dhe hekur - por për shëndetin.


Si popullore dhe të mjekësisë shkencore shpesh përdoret drogë bazuar në cobs misri për qëllime parandaluese dhe terapeutike pronat e dobishme. Për shembull, tinktura, TEAS, ekstrakte dhe bimëve të naftës mjekët të përdorura në trajtimin e mosfunksionim të pankreasit, pancreatitis, atherosclerosis e zemrës (të zemrës parandalimin sulm), tru (për të parandaluar goditje, hipertensionit. Në mënyrë tipike, kurse parapara të trajtimit, gjatë së cilës ai apo se të drogës duhet të merret tri herë në ditë për 3 javë. Megjithatë, në disa raste, reagimet e mundshme negative. Kështu, përdorimi parashikuar nga vaj misri juaj mjeku ndonjëherë kanë përzier, të vjella, diarre. Në këtë rast, trajtimi është ndërprerë për 7-10 ditë për të rivendosur normale duke qenë të durueshëm.


Ilaçet nga misri (drithëra, vaj) është përdorur gjerësisht nga dermatologists në praktikën e përditshme, të cilat kanë përdorur jashtë (në formën e ointments) me dermatoses të ndryshme të lëkurës. Por prej mbetjeve misri ekstrakt acid vlefshme glutamik, i cili luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e sistemit nervor qendror, është përdorur në trajtimin e epilepsisë, depresioni zgjatur, distrofi muskulare, poliomeliti, sindroma Daun.

Sëmundje tëmthi
2 tbsp. stigmat copëtuar para e misri 2 gota ujë të vluar mbush për gjysmë ore. Drain. Merrni qëllimet e parandalimit në formën e ngrohjes 05 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit. Kohëzgjatja Trajtimi duhet të identifikojnë mjeku.


Cholecystitis
1 tbsp. stigmat copëtuar krijoj një gotë me ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Drain. Merrni 1-2 tbsp. lugë çdo 3 orë përpara se të hahet. I njëjti mjet është shumë i mirë për kolangiti, hepatit akut, verdhëz, enterocolitis dhe sëmundjeve të tjera të traktit digjestiv apo fshikëz.

Pancreatitis
Përgatitja e një zierje e stigmas misri zakonshme. Për ta bërë këtë, 1 lugë ëmbëlsirë e grirë të para derdh një filxhan me ujë të ngrohtë enamelware mbyllur, vlim për 5 minuta, të lënë të ftohtë dhe kullimin. Merrni 1 lugë ëmbëlsirë tri herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet. Ky mjet ka veti të fuqishme anti-inflamator.