Pronat e dobishme e banjot për trupin


"Në ditën e parishsya - dita e merr të vjetër," - thotë proverbi. Nëse besoni shkon duke thënë vjetër rus, koha e kaluar në dush jo, të përfshira në renditjen e përgjithshme të viteve të fundit. Cilat janë pronat e dobishme për banjë trupit?
Çdo vaske, nëse sauna finlandeze ose sauna tradicionale ruse, banjë me avull turke ose dush Japanese (ofuro), ka një efekt rinovimin në gjithë trupin. Ngadalshme metabolizmin - shenja e parë e plakjes, e cila rezulton në humbjen e elasticitetit të lëkurës, shfaqjen e rrudhave, formimi i "lëvozhgë portokalli" - me pak fjalë, të gjitha ato manifestime të jashtme të asaj numrin e parë të epokës sonë. Ngrohja deri trupit në dush rrit qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e limfatike, duke përshpejtuar metabolizmin, kështu që - kthehet ish të rinjtë organizëm. Rrudhat e parakohshme janë shpesh rezultat i uljes në funksion të gjëndra dhjamor. Me vizitë të rregullt me ​​avull lëkurë të thatë përmirëson ndjeshëm cilësinë e tyre, duke u kthyer në një shtet normal.Dush kozmetike efekt të dukshëm menjëherë. Dush ngrohjes butësisht heq shtresa e lartë e lëkurës të vjetëruara, qelizat e vdekura, duke çliruar atë nga corneum shtrese dhe duke stimuluar formimin e qelizave të reja. Zjarri pastron poret dhe heq toksinave nga trupi. Shikoni në ata që kanë ardhur nga palë. Në faqet djegur skuqem, lëkura bëhet e butë, i zhdërvjellët dhe elastik - "sikur të lindur përsëri." Kjo lëkurës është shumë më mirë të kryejë funksionin e saj themelor - mbrojtëse dhe nxjerrës.

Në shumicën e rasteve, dush mbipeshë me pronat e të dobishme janë në proporcion me moshën tonë. Pse ne të merrni më të vjetër, pakënaqësia me fillim të madh për të trajtuar trupin e tij. Depozitat në kofshë, bark dhe mbrapa, i urryer "lëvozhgë portokalli". Në mesin e varieteteve shumë e banjot veçanërisht e efektshme në luftën kundër mbipeshës janë sauna infra të kuqe dhe phytocask kedri. Procedurat Valuta Pronat e dobishme në fuçi dush kedri, secila prej të cilave zgjat mesatarisht 15 minuta, rivendosjen rrjedhën limfatike trazuar dhe përmirëson limfotsyrkulyatsiyu, duke i dhënë një efekt të theksuar anti-celulitit. Efekti Infrared sauna është arritur nga rrezatimi infra të kuqe, e cila ndikon thellë indet, organet, muskujt, kockat dhe nyje, duke përshpejtuar rrjedhën e gjakut dhe limfatike.


Ngrohje thellë e trupit dhe shkakton djersitje të rënda më shumë se sauna zakonshme ose vaske, dhe për këtë arsye më tej rrit sekretim e toksinave dhe mbeturinave. Zgjerimi mprehtë e gjakut dhe limfatike anijeve ndihmon për të fjalë për fjalë "shtrydh" injektuar nën lëkurë depozitat celulitit.

Efekt rinovimin nga ekspozimi në banjë sauna infrared me pronat e dobishme tejkalon të gjitha pritjet. Për më tepër, lëkura bëhet qetë dhe elastike, procedura ndihmon për të përballuar me një numër të kushteve të lëkurës të tilla si puçrra fytyre, ekzemë dhe madje zbokth. Kjo është arsyeja pse shumë sallonet e bukurisë përdorni sauna infra të kuqe si procedurë shtesë kozmetike. Shkencëtarët, Gerontologists thonë se shqetësim për pastërtinë e trupit - ilaç më të mirë kundër plakjes së parakohshme. Nizhymosya ne jemi në mermer të nxehtë, inhaling scents e vajrave thelbësore ose parymosya vinychkom freskët thupër - jemi kthyer veten të rinjtë. Pra, nëse e privojnë veten nga mundësia për të dukem më i ri, në vend të preferuar dush dush tezgë?