Pronat e dobishme e gjirit dafinë


Amazing bimore gji dafinë. Laurel Atdheu është bregdeti subtropikale mesdhetare. Sipas legjendës, dielli zot Apollo, në dashuri me nimfë bukur Daphne, ndjekur atë, atëherë zotërisë së saj. Daphne ishte frikësuar për të kërkuar perënditë ndihmë. Perënditë u kthye një nimfë dafinë aromatik. Në mënyrë që të mos për të pjesë me Apollo tij të dashur wove një kurorë me degë dafinë, pas të cilës ai kurorëzuar kokën e tij. Ashtu si në Romën e lashtë, Apollo ishte konsideruar si mbrojtës i njerëzve të dukshëm dhe fisnike, atëherë kurorë dafinë është bërë një simbol i fisnikërisë.


Megjithatë gji - nuk është vetëm një simbol i fuqisë dhe i përkasin fisnikërisë. Çdo amvise do t'ju them me siguri se çfarë nevojitet në fletë gji kuzhinë. Në të vërtetë enët e mishit kalitur me gji dafine gjethe janë aroma veçanërisht të këndshme me aromë dhe shije. Fletë gji erëz jo vetëm i njohur, por edhe një bimë medicinale. Pronat e dobishme e dafinë gjirin e njohur që nga kohërat e lashta.

Mjekët e bëra nga gjethet e vjetra, rrënjët, frutat, ilaçe të ndryshme. Edhe Ibn Sina (Avicena), kujton se të gjitha pjesët janë ngrohja dafinë dhe pronat që nxit urinimin. Laurel - një droge të mrekullueshme që ndihmon në sëmundjet e sistemit nervor, mëlçisë dhe shpretkë patologjisë, dhimbje barku dhe me nyje dhimbshme. Vaj Laurel është përdorur për dhimbje koke, zhurma dhe dhimbje në veshët.

Laurel drupes fruta, leh, vaj mund të shkaktojë një person relaksuese muret e stomakut, nauze, vjellje, urinim të shpeshtë. Pronat e dobishme dafinë janë përdorur gjerësisht në sëmundjet e zonës urogjenital.

Mjekët e lashtë për kapsllëk dhënë pacientit për të pirë një zierje e 6 g gjethe dafinë gjirin, gatuar në ujë 500ml pranverë. Në supë shtohet pijshëm e mjaltit.
Vetëm menduar se në qoftë se ju pini 1 gotë me supë me 6 g yzmelchenoy leh e dafinë për një javë, ju mund të shpëtoj nga gurët në veshka.

Fresh dafinë gjirin e lë kafshon aplikative thumbues insektet, Grerëzat, grerëza, bletët.
Dhe në ditët e sotme përdoret gjerësisht pronat e dobishme e gjirit dafinë në mjekësinë popullore.

Në sëmundjet e joints, paralizë, konvulsione. Nevojë për të marrë një shishe qelqi të errët dhe vendoseni 30 g të lë grimcuar gji dhe pastaj derdh atë në 200 g vaj liri. Mbush nënkupton një vend të ngrohtë për 10-14 ditë. Strain, të kapërcyer. Çdo ditë, 2-3 herë në ditë fshij marra nga do të thotë njollat ​​e lënduar.

Në dhimbje spastik. Muzik 5 g fletë gji, derdh 250 ml ujë të vluar dhe mbush për 3-4 orë. Ajo është e mirë për të përdorur një termos për të përgatitur këtë ilaç. Tendosje supë. Pije sips gjatë gjithë ditës. Kursi i trajtimit nuk është më shumë se 3 ditë.

Në diabetin. Merrni 10 gjethe dafinash dhe mbush ato me 3 gota ujë të valë. Mbush për 3-4 orë në një vend të ngrohtë, përfundoi mirë. Merrni një gjysmë gotë 2 herë në ditë. Kursi i trajtimit 3 ditësh, pushim 1 jave dhe pastaj të përsëritur kursin.

Në pacientët nyje. Merrni 3 gjethe gji, derdh 200 ml ujë të vluar dhe pastaj të ziera në një banjë me ujë për 10 minuta. Insistojnë supë në një vend të ngrohtë për 3-4 orë. Tendosje të lëngshme dhe të pijë gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës. Përsëriteni këtë procedurë për 3 ditë. Gjatë trajtimit, ju nuk mund të hani ushqime me origjinë shtazore. Para-trajtimi për të pastruar zorrë. 3 muaj pushim, pastaj të përsëritur trajtim.

Kur herpes luspa është e rekomanduar për të mbushur 10 copë dafinë fisnike lë pintë ujë të vluar dhe të lënë për 2-3 orë në një termos. Pini një gjysmë gotë 3 herë në ditë.

Kur otitis marrë 2 tbsp lë grimcuar gji, derdh 200 ml ujë të valë dhe të lënë për 2 orë në një vend të ngrohtë, përfundoi mirë. Drain. Përdoreni këtë mjet për instalacioni i 2-3 pika në secilin vesh gjatë natës. Pas mbylljes së vrimë veshit me një shtupë pambuku.
Nëse çrregullime metabolike. Merrni 20 gram gjethe dafinë dhe derdh 200 ml ujë të valë. Zierje 20 minuta. Cool dhe tendosje. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.
Nga urth. Merrni 1 lugë grimcuar lë gji dhe përzierje me 1 lugë rigon. Hidh përzierje 500 ml ujë të vluar dhe të lënë për 30 minuta. Drain. Pini infuzion i 2 lugë 3 herë në ditë 45 minuta para ngrënies.


Në aciditet të lartë dhe dhimbjet ne stomak. Merrni 1 lugë lë grimcuar gji, 2 lugë Wort barishte Shën Gjonit, 2 lugë lule kamomil. Mix. Hidh përzierje prej 1 litër ujë të vluar dhe të lënë për 3-4 orë në një termos. Para përdorimit, filter. Aplikoni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.
Nga elbi. Merrni 50 g gjethe gji, pres dhe derdh një gotë me ujë të valë. Mbush për 30 minuta, pastaj tendosje infuzion të lë dafinë dhe të përdoret si një locion për vend të lënduar.
Nga diatez. Ju duhet të marrë 150 gram gji gjethe dafinë dhe pour 1 litër ujë të valë. Boil në një banjë me ujë për 20 minuta. Supë të ftohtë, kullimin dhe shtoni ujë për larjen e foshnjës. Lahet fëmijën në një supë dafine për 2 javë. Pas dush, diskreditimi lëkurës fëmijë krem ​​e foshnjës.

Nga angina. Merrni 5 gjethe copëtuar Laurel dhe derdh 500 ml ujë të valë. Pokipyatit për ngrohje të ulët për jo më shumë se 3 minuta. Supë të ftohtë, tendosje dhe të përdorin për gargarë 3-4 herë në ditë.

Kujdes Para trajtimit dafinë konsultoheni me mjekun tuaj. Përkundër faktit se dafinë gji ka shumë prona të dobishme duhet të kujtojmë se kjo nuk mund të merret me gojë në sasi të mëdha. Fakti që mbidozë mund të shkaktojë marramendje, dobësi, vjellje. Prandaj, në qoftë se ju likuyetesya mjetet e dafinës, me këto simptoma duhet të ndalet duke marrë këto barna.