Pronat e dobishme e lëng limoni


Lëng limoni - një pije e madhe tonik, asistent i madh në luftën kundër viruseve dhe ftohjet. Ngjyra e saj të ndritshme të verdhë gjithmonë tërheq syrin dhe gjithashtu e bën një fytyrë të sforcuar, sepse limon - më acid nga të gjitha frutat. Fakti që pronat e dobishme e lëng limoni dhe si ajo ndikon në trupin tuaj, lexoni në.
Një tipar dallues i lëng limoni - një bollëk të mineraleve, vitaminave, acide organike dhe substanca të tjera të dobishme për njerëzit. Kjo shpjegon vlera të jashtëzakonshme të kësaj pije për shëndetin. Është e vështirë për të gjetur dikë që nuk do të dinë se limon është burim i pasur i vitaminës C. Përveç kësaj, në përbërjen e tij përmban vitaminë E, B, PP, dhe përfshin një numër të kripërave minerale të kalciumit, kaliumit, natriumit, përgjegjës për funksionimin normal të nervor sistemi si dhe zink, bakër, hekur, fluori, mangan, bor, fosfor, molibden, m squfurit klorit. Pajtohem, jo ​​çdo fruta, kokrra të kuqe, lëng perimesh mund të krenohem me përbërje të ngjashme.


Pronat e dobishme e vitaminës C, e cila është e pasur me lëng limoni, e rëndësishme për shëndetin e sistemit të qarkullimit të gjakut. Acid Askorbik ndihmon në forcimin e enëve të gjakut, efekt pozitiv në capillaries. Përveç kësaj, ajo forcon sistemin tonë imunitar dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar gripit dhe SARS në sezonin e ftohjet.
Duke përdorur lëng limoni përmirëson ndjeshëm aktivitetin e trurit, kujtesës, koncentrim, ekuilibri mendor është ruajtur, rrit efikasitetin.

Pronat e dobishme e lëng limoni - është edhe veprimi i saj anti-inflamator dhe antimicrobial. Interesante, në disa vende afrikane praktikuar duke përdorur lëng limoni si një antidot për të neutralizuar helm. Për shembull, ajo është përdorur për stings Scorpion, duke i dhënë gjysmë limoni të kafshimit, dhe lëng tjetër të pijshëm.

Në kohët e lashta pronat e dobishme e lëng limoni përdoret për të privojnë zonjat e komplikimeve obstetrike, lënia jashtë e mitrës dhe amynorey.
Aktualisht duke përdorur lëng limoni trajtojnë arteriosklerozës, hipertension, angina, faringjiti, astma, ekzemë, beriberi. Shto lëng limoni dhe "pije shëndetësor", kombinuar limon, portokall dhe lëngje grejpfrut. Kjo pije është një mjet i shkëlqyer tonik, një efekt pozitiv në trup dhe rrit mbrojtjen e saj imunitar.


Përdorni lëng limoni dhe produkte te kujdesit me gojë - për parandalimin e kariesit në sëmundjet e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve, zbardhjen e dhëmbëve. Kur një dhimbje dhëmbi mund të shpëlaj gojën me ujë të parë me lëng limoni, dhe zgjidhje sode. Të zbardh dhëmbët, duhet të dip furçë dhëmbësh tuaj në lëng limoni dhe lahen dhëmbët tuaj në mënyrë normale.
Siç e kemi përmendur, lëng limoni është përdorur për të trajtimin e astmës. Efekti i tij mund të rrisë ndjeshëm antioxidant fuqishme dhe pronat e tjera të dobishme të hudhër. Për trajtimin e astmës mund të bluaj 5 limon, shtoni 2 kokë hudhër copëtuar, pour përzierje e 1 litër ujë, të lënë për 5 ditë, tendosje dhe për të marrë para ngrënies për 1 lugë gjelle


Lëng limoni mund të përfitojnë dhe reumatizmi, përdhes, anemi, diabet. Të gjitha këto sëmundje kanë një gjë të përbashkët - akumulimin e acidit urik. Për të marrë atë nga trupi, vetëm të aplikoni lëng limoni.
Jo për të përmendur lëng limoni si kozmetike. Me atë që ju mund të zbardh lëkurën, hequr dhjamin e tepërt. Për të shpëtoj Freckles dhe pika të moshës, ne duhet të thith lëng napë dhe të zbatojë këtë kompresë në fytyrën tuaj për 15 minuta, pastaj pije me ujë. Lëng limoni mund të fshihen puçrra fytyre, kështu që ata shpejt zhduken. Dhe në mënyrë që të bëjë flokët e butë dhe me shkëlqim, ju mund të shtoni 1 litër ujë 1 tbsp lëng limoni dhe shpëlarje flokët tuaj me këtë zgjidhje.


Kundërindikimet për përdorimin e lëng limoni
Në përdorimin e lëng limoni, mos harroni se një pije të pastër është pothuajse e pamundur për të pirë shumë thartë. Zakonisht ajo është e holluar me ujë ose shtoni atë perime apo lëngje frutash të tjera.
Lëng pije limoni është i kundërindikuar në sëmundjet e traktit gastrointestinal: ulcerat, pancreatitis, gastrit. Nuk rekomandohet për pije dhe në acarim të fortë e fyt.