Pronat e dobishme e cordata gëlqere


Tilia cordata - pemë të lartë bli me familjen, lulëzon në qershor dhe korrik. Kjo ndodh në gjetherënës dhe të përziera pyjet në pjesën më të madhe Rusi, Ukrainë dhe Bjellorusi. Shumica e pemëve të rreme mund të shihet në parqe, sheshe dhe përgjatë rrugëve. Pronat e dobishme e cordata gëlqeres ka qenë prej kohësh i njohur në popull dhe mjekësi tradicionale. Ajo është përdorur si një bimë medicinale e vetme në takimet me të bimëve të tjera.
Në mjekësinë tradicionale janë përdorur lule me bracts, i quajtur çel bli. Njerëzit e përdorur buds rreme, gjethet dhe qymyr druri.


Lule Linden përmbajnë vajra esenciale, flavonoids, glycosides, carotene, acid Askorbik, tocopherol, pektin, të paqëndrueshme, saponins, fenolike, mucous dhe taninet.

Tilia cordata reputacion të gjatë si një ilaç djersitës efektive. Ajo ka analgjezik, antipiretik, anticonvulsant, sokohinnu, qetësues, expectorant, anti-inflamator, diuretik b, astringent, antispasmodic, choleretic dhe veprim baktericid. Më bli përdorur në sëmundjet e frymëmarrjes, gripit, SARS, për gargarë me anginë dhe faringjit, stomatit.

Në mjekësinë popullore Tilia cordata gjetur zbatimin e saj në kollë, dhimbje osyplosti, ethe, astma, fruthit, shytave, tuberkulozi, hipertension, neuroza të ndryshme, epilepsi, nevralgji, migrenë, konvulsione.

Në shumë vende të botës përdorin pronat e dobishme e gëlqeres. Në Lindjen e Largët Linden rekomanduar për paralizë. Në Francë, zbuloi se një ekstrakt i pjesës së jashtme të drurit zgjeron enët koronare të zemrës. Në Poloni, gëlqeres është përdorur si një qetësues gjatë natës.

Pazëvendësueshëm ishin pronat e dobishme e gëlqeres në cosmetology. Gjithnjë e më shpesh në raftet, janë kozmetike, të cilat përfshijnë ekstrakt gëlqere. Ky krem ​​fytyrë dhe shampo dhe maskë të ndryshme.

Në shtëpi, lule bli janë përdorur për të përmirësuar rritjen e flokëve supë është përdorur për banjot aromatike.
Lime qymyr përdoret për të trajtuar helmimi ndryshme, belching, urth, diarre, fryrje, dizenteri, anemi, rakit, fytin tuberkulozit.

Lime - një fabrikë e madhe dhe të pasur mjaltë. Mjaltë të bardhë përmban vitamina të ndryshme dhe substanca të vlefshme. Ai është quajtur me të drejtë ilaç më të mirë.

Trajtimi Recipes me cordata gëlqeres
Pronat e dobishme e gëlqeres për gastrit
2-3 tbsp lule bli derdh 15 litra ujë të vluar dhe mbush për gjysmë ore. Tendosje dhe për të marrë 1 gotë 3 herë në ditë.

Pronat e dobishme e ftohjet gëlqeres, gripi
2 tbsp bli derdh 500 ml ujë të nxehtë, vihet në zjarr dhe kuzhinier 5-10 minuta. Strain dhe të marrë brenda natës 2 gota a bën të dalë djersë.


Pronat e dobishme e fryrje gëlqere, diarre, vidryzhtsi
1 lugë qymyr druri tretur në gjysmë gotë me ujë të ngrohtë dhe të merret 3-4 herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet.

Pronat e dobishme e hipertensionit gëlqere
Përgatitja taksë: 1 lugë gjelle lule Linden, murrizi, Plaku dhe kamomil. Herbs përzierje. 1 tbsp Mbledhja derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 2 orë, pastaj të filtruar. Merrni 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë.

Pronat e dobishme e kollës gëlqere
Përgatitja taksë: lule Linden, gjethe karamele mente, kopër fruta rrënjë GARDEN keqkuptim rrjedh moçal. Të gjitha herbs dërgua në 1 lugë gjelle përzierje. 2 tbsp Mbledhja e hedh 2 gota me ujë të valë ma, të lënë 1 orë, tendosje. Merrni 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë.


Por mos harroni se gëlqere është një alergjen fortë. Këta njerëz të prirur për reaksione alergjike gëlqeres duhet të përdoren me kujdes.