Pronat e dobishme e blueberries dhe përdor të saj


Boronica mund të quhet "motra" blueberries. Edhe pse ajo i jep "motra" e saj për ëmbëlsirat dhe dendësi. Por madhësia e saj është më e madhe se boronica dy herë. Ngjall dëshirën për të mësuar më shumë në lidhje me këtë kokrra të kuqe të mrekullueshme dhe pronat e saj unike - në këtë publikim do të konsiderohen pronat e dobishme e blueberries dhe metodat e aplikimit.Pra, le të mësojnë më shumë rreth holubytsi. Boronica - një nga rrushi i thjeshtë në drejtim të shpërndarjes. Ku ajo jo vetëm që rritet në pyje, keneta, tundër dhe madje edhe në male. Të ballafaquar me blueberries në pyje, pranë tij, ne mund të gjeni këtë fabrikë si baltë. Por ai duhet të jenë të kujdesshëm, sepse vajra esenciale të përfshira në të mund të shkaktojë marramendje të lehtë. Për shkak të kësaj "lagjen" blueberries pyanykoy nofkën, vodopyankoy, durnykoy kokrra të kuqe dehur, rrushi blu, etj synykoy


Picking blueberries, mos harroni në lidhje me "fqinjin" e saj. Pasi në shportën tuaj me boronica, rozmarinë e egër mund të çojë në helmim, e cila mund të pasohet nga humbja e vetëdijes.

Pronat e dobishme e blueberries:
Elementët gjurmë dhe vitamina, e cila është e pasur me boronica, e bëjnë atë pronar i pronave të shumta medicinale. Boronica bëjë substanca të dobishme përfshirë në përbërjen e saj: hekuri, sheqer, amino acidet esenciale, proteina, fibra, acide organike, taninet dhe pektin. Megjithatë, kjo Berry mrekulli është e pasur me vitamina të tilla A, C, P, PP, C. acid Askorbik dhe carotene holubytsi përfitim i shtuar.

Në terma të mjekësisë, boronica - kjo është vetëm një thesar. Në qoftë se ju përdorni atë çdo ditë, ju mund të harrojmë për Sëmundjet të tilla si parregullsi në tru, zorrët dhe stomaku, ndihmojnë në forcimin e enëve të gjakut dhe madje ofron ndihmojë me ekspozimin.
Diarre kurë fruta të thata boronica. Ajo gjithashtu ka efekt anti-inflamator dhe choleretic, shëron poshtër.
Boronica Kopshti dobishme për njerëzit me sheqer të lartë të gjakut. Kjo do të ndihmojë për të zvogëluar atë dhe për të përmirësuar metabolizmin e trupit.

Por jo vetëm manaferrat të dobishme, dhe madje lë dhe fidaneve. Ata shfaqin cardiotonic, hypotensive, pastrues i butë dhe veprim protyvohypertonycheskoe.

Metodat e blueberries aplikimit:
Supë
Lë dhe twigs (2 lugë) derdh ujë të valë (15 gota) dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta. Le të qëndrojë për një orë. Supë tensionuar për të marrë të paktën gjashtë herë në ditë për 2 lugë. Supë ka cilësi antiscorbutic dhe laksativ, ajo është gjithashtu e dobishme në dizenteri, rrufë stomakut, gastriti, përmban shumë vitamina, rikthen proceset metabolike. Kur sëmundjet e lëkurës, plagë supë përdoret jashtë.


Infuzion
Berries (2 lugë) derdh ujë të valë (1 filxhan) dhe të insistojnë në një termos për 8 orë. Infuzion tendosura pranojë çdo dy orë 1 lugë gjelle. Ajo i ndihmon si një ilaç për krimbat në kushte temperaturë, dizenteri, rrufë stomakut.

Boronica e pranojmë si të freskëta dhe të ngrira. Pjesa më e madhe e saj është përgatitur pije, kvas, jam, jam, pelte dhe karamele. Por më mbetet Pronat e dobishme në qoftë se manaferrat grimcuar me sheqer (të shpëtuar bankat) të thatë ose të ngrirë.


Vendas aromatik
Manaferrat të freskëta (2 kg) pije, të lënë për një ditë, duke i vënë ata në një tas smalt dhe mbuluar me pëlhurë. Pastaj derdh 10 litra ujë manave parë rozdavyvshy dhe të vënë në merak. Pasi të zier, hiqni nga të nxehtit. Në supë ftohur shtoni mjaltin (2 gota) dhe vënë në 24 orë në një vend të ngrohtë. Supë thartuar derdh në shishe dhe të mbyllur fort. Të gatshëm të krijoj marrë jo më herët se 2 ditë.

Fëmijët koktej
Berries (1 tbsp.) Qumësht (1 filxhan) sheqer (3 tbsp. L.) dhe lëng limoni (2 pika) hedh në tokë duke përdorur një mikser. Ushqyerit gati koktej derdh në gota. Nëse shtoni krem ​​fshikullim (100 g), del tenderin dhe shije të paharrueshme. Por të gjithë duhet të dinë se kur do të ndalet, madje edhe kur përdoret boronica. Për pronat e saj nuk e kanë humbur të mirën e tyre, të jenë të kujdesshëm.


"Overdose" blueberries, sipas nutritionists, jep funksionin e muskujve, sepse ka një trup mbytje me antioksidantë, të cilat rezulton në oksigjenim të pahijshme e muskujve. Më e rëndësishmja - mos harroni për të matur! Shëndeti për ju!