Pronat e dobishme e farat e susamit


Susam (ose susam) - tropikale bimë barishtore vjetore me fara dhe lule të ngjyrave të ndryshme. Si një nuancë, farat e susamit, të cilat përmbajnë vitaminë E, C, A, B, shumë ushqyesve dhe minerale, duke përfshirë edhe bakër, mangan, kalcium dhe hekur, e përdorur që nga kohërat e lashta. Në varësi të zonës së kultivimit, farat e susamit përmbajnë vajra yndyrore 60%, të cilat përmbajnë acide organike, glicerinë dhe shumë substancave të tjera. Susam gjithashtu përmban një antioksidant i fuqishëm - sezamin. Pronat e dobishme e farat e susamit përfshijnë aftësinë për të në mënyrë efektive nivelet më të ulëta të kolesterolit në gjak, të parandalojë zhvillimin e kancerit dhe patologjive të sistemit kardio-vaskulare.


Farat e susamit - është një nga flavorings e para të njohur personin, vaj të dobishme burim susam. Dhe kjo vaj susam, praktikisht të padëmshme dhe nuk ka contraindications, e përdorur për të trajtuar dhe për të parandaluar shumë sëmundje, duke përfshirë edhe sistemin musculoskeletal.
Farë susam vaj promovon sekretim e toksinave, normalizimin e tensionit të gjakut, metabolizmin, kolesterol. Për shkak të farat e susamit në një numër të madh të kalciumit, të naftës është përdorur për të trajtuar osteoporozën, ndërtimin e muskujve dhe më shumë.

Gjithashtu ajo është përdorur në trajtimin e hemorroide, çrregullime të traktit gastrointestinal. Pronat e dobishme e vaj susam është përdorur në kozmetikë si aditiv në krem, emulsione, krem.

Pronat e dobishme e susam në mjekësinë popullore
Një pjesë e mjekësisë tradicionale të përdorur në recetat e tyre Pronat e dobishme e këtij vaji të vërtetë të mrekullueshme.
- Vaj i farat e susamit është pjesë e një mjet për trajtimin e kollë.
Për të bërë ajo duhet të jetë në një hekura gjobë rende tubers patate të para të mëdha, para-larë dhe peeled, për të shtuar në që rezulton në vaj susam slurry lugë gjelle, përzierje mirë. Përzierje është ndezur në një banjë me ujë për 40 gradë. Mbaroi dekompozuar masë shtresë e hollë e gjoksit të pacientit dhe mbrapa, mbyll top me mbyllur plastike. Compress zakonshëm fikse, veshur mbi këmishë. Si ideal - të lënë atë për të paktën 8 orë, kështu që është e mirë për të bërë para gjumit. Në të njëjtën kohë, fshij këmbë të mirë para-ndezur vajra susamit dhe vënë ato çorape leshi.

Pra trajtuar kollë të gjithë mund të: të rriturit dhe fëmijët. Ata që u trajtuan në këtë mënyrë, thonë përjetuar përmirësime të rëndësishme në ditën e dytë, dhe një javë më vonë mori shpëtoj atë krejtësisht.

- Në trajtimin e angina, dhe në raste të tjera kur është e nevojshme që të ndjeni dhimbje në fyt, vaj susam gjithashtu mund të ofrojnë ndihmë të paçmuar.
Përgatitja mjet që do të ndihmojë të hequr qafe të ndjesive të pakëndshme në fyt, e lehtë. Vlim me ujë në një sasi të një xhami, shtuar 3 tbsp vaj susam, llokoçis. Përbërja rezultuar është sjellë në një temperaturë të pranueshme (për të mos djegur veten) tërësisht pije në fyt. Kaloni 10 minuta në këtë kohë. Kjo dhimbje duhet të ulet pas procedurës së parë, por ato duhet të përsëritet rregullisht deri në shërim të plotë.

- Ndihmojë për Pronat e dobishme e susam dhe me dispepsi. Për të përgatitur produkt të tillë duhet të pres me kujdes 2 lugë farat e susamit. Llokoçis në 1 lugë gjelle mjaltë. Pivchaynoyi e përzierjes tretur në 1/5 kupës së ujit të ftohtë të vluar. Pini potions për një orë, merrni pak minuta çdo pjesë të vogla. Përsëriteni metodën deri në ulet sëmundjes.

- Nëse jeni të shqetësuar apo Ulçera duodenale, gastrit, kolit ulcerative përgjithësi, çdo ndërprerje e traktit digjestiv, përsëri vlen të përmendet në lidhje me pronat medicinale e farë susam naftës. Në këtë rast, ai është marrë 1 lugë para mëngjes në një stomak bosh, të paktën 30 minuta përpara se të hahet. Nga duhet të jenë të përgatitur në mbrëmje çaj kamomil, të cilat mbushur një termos 1 tbsp lule kamomil, derdh një gotë me ujë të valë dhe të mbyllura. Infused mbi 3 orë, pastaj filtruar (ju mund të përdorni napë, palosur në disa shtresa). Në bashkangjitur ekstrakt 1 lugë gjelle mjaltë. Pije gati infuzion para gjumit. Kursi i trajtimit të vazhdojë për 10 ditë. Nëse është e nevojshme, të përsëritur aq shpesh sa është e nevojshme.

- Mposhti dhimbje veshi? Merren me atë përsëri ndihmojë vaj susam, të cilat duhet të ngrohur në një banjë me ujë dhe të futur në të dy veshët çdo 3 orë. Në natën është e dëshirueshme për të futur në vesh tamponchyky pambuku vogël ngjyhet në vaj.

Fëmija, i cili vuan nga dhimbje në veshët mund të ndihmojë compress për të cilat aplikohen në garzë lënduar vend ngjyhet në vaj, të vënë shtresa e lartë e leshi pambuku, polietileni të mbyllura dhe të fiksuar me një fashë ose shall. Rastësisht, kjo do të thotë në mënyrë efektive edhe në otitis fortë.

- Farat e susamit në mënyrë të barabartë efektive naftës në sëmundje të ndryshme të lëkurës dhe acarim. Përballen me dermatit ose ekzema ndihmë mjet për të bërë enë plastike në të cilat përzierje e lëng të freskët të rrushit dhe aloe (100 g të dyja). Dërgo për një orë, pastaj shtoni mbrapa 100 gram vaj susam. Kujdes llokoçis dhe të vënë në frigorifer. Mjet është gati për përdorim pas tri ditësh. Për të trajtuar ajo lubricates zonat e prekura tri herë në ditë. (Ju mund të përdorni një përzierje dhe me lëkurë tepër të thatë).


Paralelisht për të marrë 1/2 lugë fara e naftës susam brenda, vetëm 3 herë në ditë. Rezultati i nevojshëm mund të merret vetëm në rrjedhën e trajtimit kompleks. Rezultatet e para janë të dukshme pas 3-5 ditëve të para të procedurës, por trajtimi duhet të jetë së paku një muaj.