Pronat e dobishme e kërpudhave


Mushrooms - përfaqësues të natyrës më enigmatike. Në të vërtetë, ata nuk i përkasin florës apo faunës në, dhe të formojnë një kërpudhave mbretëria e pavarur. Pavarësisht popullaritetit të madh të kërpudhave kuzhinës, cilësitë e tyre shëruese kanë tërhequr shkencëtarët kohët e fundit. Megjithatë, siç thonë ata, të reja - është harruar edhe të vjetra. Paraardhësit tanë ndoshta gatuar potions shërimit kërpudha. Për fat të keq, receta e tyre ishin të humbur pasardhësit. Cilat janë pronat e dobishme e kërpudhave?
Pronat medicinale
Por sot, kur mjekësia zyrtare ngecur në trajtimin e shumë sëmundjeve, në funhoterapiya ballë (kërpudha trajtimit). Ne kemi mundësi për të përdorur potencialin e tyre të madh. Pasi ata zbuluan enzimat kërpudha që prishen yndyrë dhe polysaccharides janë në gjendje të merren me dhimbje, çrregullime hormonale dhe madje edhe tumoret me prejardhje të ndryshme.Kërpudhat Imperial dhe pronat e saj
Vërtetë mbreti i kërpudha medicinale shiitake njohur. Në Kinën e lashtë, trajtimi shiitake mund vetëm anëtarë të familjes perandorake. Por teknologjia moderne e në rritje atë në serra të specializuara lejohet kërpudhat për të përhapur në të gjithë botën. Shiitake ka potencial të fuqishëm anti-tumor. Është vënë re se shiitake ekstrakt gjithashtu redukton efektet anësore të kimioterapia. Kjo është përdorur kërpudha për trashje. Kjo në mënyrë të konsiderueshme ul sheqerit në gjak. Aktiviteti i tij antivirale përdorur në hepatiti, herpesi. Efekti anti-sklerotike mund të zvogëlojë nivelet e kolesterolit. Ekstrakte nga shiitake pjesë e metodave terapeutike të trajtimit të mëlçisë. Rritet kërpudha dëshira seksuale dhe aktiviteti seksual vazhdon të njerëzve të moshuar. Në fund të ditës, ai vetëm e shijshme, dhe ajo mund të përdoret në gatim.


Agarika braziliane dhe pronat
Në gjendje për të shtypur ndonjë florës fungale patogjene. Përdoret për trajtimin e sistemit urogjenital, traktin gastrointestinal, epilepsi, skleroza e shumëfishtë.

Cordyceps Mushroom
Kërpudhat unike vlefshme pyll ka një spektër të gjerë të veprimit. Rrit rezistencën ndaj hipoksi, rrit efikasitetin. Si një antibiotik natyror vret Pneumococcus, Streptococcus, Staphylococcus aureus. Aktive tregon trupin e substancave toksike, duke përfshirë helmet zorrëve, radionuclides, droga. Ajo ka efekte anti-inflamatore dhe antioxidant.


Rainbow Redwood
Mirë sëmundjet lufton të lëkurës, duke përfshirë melanoma. Efektive dhe të dobishme në trajtimin e sëmundjeve të prostatës. Përdoret si një produkt kozmetik për kujdesin e lëkurës.

Chaga Mushroom dhe pronat e saj
Ajo është përdorur në sëmundjet gastro-intestinale, për të qetësuar sistemin nervor, përmirëson punën dhe durimin.

Chanterelle
E vetmja kërpudhat e dobishme, e cila nuk jetojnë krimbat. Ajo është përdorur si mjetet kryesore për të hequr qafe e parazitëve, si shkrin vezë krimb zorrësh.


Larsh Eshkë
Ajo është përdorur për të trajtimin e mëlçisë kundër trashje, mëlçisë yndyrore në.

Reishi
Në Kinë është quajtur jetëgjatësi hyjnore kërpudha. Reishi është një adaptogen i fuqishëm përmirëson funksionimin e të gjitha sistemet e trupit. Ajo është përdorur për të trajtuar alergji.

Meytake
Ajo quhet kërpudhat geisha japoneze. Ajo ka një efekt magjik mbi gratë në menopauzë, zvogëlon frekuencën e flashes nxehtë, heq acarim, redukton djersitje. Përveç kësaj, ajo largon kolesterolin që clogs enët e gjakut. Meytake gjendje për të eliminuar efektet e pakëndshme të sindromi premenstrual. Zgjidh tumoreve beninje në femra trupit, fibroids, fibroids, cysts. Trajton Madhe mastopathy. Ajo normalizes hormonal.


Mushama Mushroom
Provuar se ajo jo vetëm që tregon trupin e radionuclides, metalet e rënda, hlorsoedynenyya, por në gjendje për të pastruar zonën e kontaminuar nga rrezatimi.

Kërpudhat e bardhë
Në kërpudha të bardha janë të thata Alkaloid hertsedyn përdorur në trajtimin e angina.