Pronat e dobishme e butë dhe përdor të saj


Mjedër - një nga kulturat më të përdorura gjerësisht dhe të preferuar kokrra të kuqe në vend. Me qëllim të trajtimit duke përdorur fruta (manaferrat), lë dhe lule e butë. Mjeti më i zakonshëm që heq ngrohjes - një bllokim butë. Ju pyetje "A janë të ushqyesve të përfshira në raspberries dhe atë që ndihmon?" - Në këtë publikim do të konsiderohet një përshkrim të përgjithshëm, dhe përbërjen kimike të raspberries dhe pronave të dobishme butë dhe metodat e aplikimit.
Një përshkrim i përgjithshëm. Mjedër Common - shkurre qumeshtit me rhizome përdorur për disa vjet, me rrënjët ajrore jashtë nga trungu në një lartësi prej 15 metra, janë ferrat në rrjedh. Petioles ovale fletë butë, komplekse, fund të bardhë, qime të vogla push, jeshile të errët. Lule janë të bardhë, të mbledhur ato në një furçë të vogël lulëzim, e vendosur në krye të rrjedh. Frutat - drupes janë të vogla, ndërfutur në një fryt komplekse. Fruta është zakonisht e kuqe, kanë një erë të këndshme dhe shije. Menjëherë pas ka pasur fruta, twigs anësore thahet, dhe rrënjët për vitin e ardhshëm të rritet rrjedh ri. Blooms Kjo bimë nga qershori deri në korrik, ndonjëherë edhe deri në gusht. Frytet të shfaqet në fund të verës. Në mënyrë të ngjashme, ka raspberries egra. Butë, e cila është në rritje të egra në pyjet gjetherënës, të përziera, skajet e pyjeve dhe clearings. Përhapur kopsht duhet butë.Përbërja kimike e frutave raspberries është shumë e larmishme. Raspberries manaferrat përmbajnë:
- 5 deri në 10% sheqerna, duke përfshirë glukozës dhe fruktozës;
- acide organike (limoni, tartaric, malik, etj);
- pektin, për t'u ngjyrosur çështje dhe azotit;
- taninet dhe fibra.
Vitamina B: B1, B2 dhe PP, acid folik - ndikojnë në trupin: B1 - përmirëson funksionin e trurit; B2 është një antioxidant fuqishme natyrore, PP - shpejt heq nga trupi kolesterolit, acidit folik mund të jetë e dobishme për vajzat gjatë shtatzënisë, si dhe e mbron fëmijën e palindur nga defektet e lindjes; E pra, Vitamina A burim energjie për trupin.Pronat e dobishme e butë:
Përmbajtja e oksid salicili në raspberries kopsht është zakonisht më e lartë se në pyll, në mënyrë të dobishme për ftohjet. Pektin - dezinfektoj dhe hiqni helmet nga trupi. Mukusit të ndërmarrë veprime në largimin e toksinave nga trupi. Efekti antimicrobial ka taninet përfshira në fruta raspberries. Acid Askorbik forcon enët e gjakut dhe rrit imunitetin. Acidet yndyrore të ndihmojë në uljen yyazytsirnist arteriosklerozës. Carotene ndihmon të vonojë zhvillimin e plakjes proces, përmirëson lëkurën. Glycosides substancë nga grupi - ndihmon për të rivendosur vizion, së bashku me grupin vitaminë. Beta-sitosterol - një substancë që formon në hormonet e trupit.

Në një letër të raspberries përmban një sasi të madhe të ushqyesve që gjinden në fruta. Acide organike, minerale, resins, mukusit - substancë të përfshira në raspberries gjethe.

Mjedër - është një nga manaferrat më të shijshme dhe të dëshirueshme. Përveç kësaj, ajo ka shumë prona të dobishme dhe terapeutike. Mjedër është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore për parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve. Kur raspberries të freskëta, ajo ka një shije të veçantë dhe erë. Tradicionalisht raspberries përdorur për ftohjet, sëmundjet respiratore akute, grip, me radiculitis, rëndim e dhimbje të përbashkët dhe me ethe. Raspberries përdoret si një mjet për të përmirësuar oreksin. Për më tepër, raspberries dhe gjethet e saj kanë një efekt diuretik, duke përmirësuar funksionin e veshkave. Raspberries interesante përdorimit - është "efekti kthjellta", kur i dehur. Me manaferrat pure përgatitur maska ​​për fytyrë. Supë me lulesh butë është përdorur për trajtimin e inflamacionit të syrit dhe si një locion për fytyrë. Frytet e butë mund të përgatiten për dimër në një bllokim, lëng. Lë Mjedër janë përdorur zakonisht si një ilaç për diarrenë dhe si një ilaç anti-inflamator për rrufë e stomakut.


Metodat e përdorimit të barnave të butë:
- infuzion i fruta të thata butë: disa lugë papërpunuara derdh ujë të zier 200ml për 15 minuta, pini çaj;
- butë fletë ekstrakt: rreth 10 g papërpunuara derdh një gotë me ujë të nxehtë, insistojnë 30 minuta, pastaj filtruar. Merrni një filxhan të katërt 3 herë në ditë;
- infuzion i butë lë për përdorim të jashtëm: lugë të vogël të gjetheve të thata derdh ujë të valë dhe të lënë për rreth 15 minuta, pastaj tendosje dhe të përdorin si një locion.