Pronat e dobishme e element gjurmë magnezit


Shkencëtarët kanë treguar se magnezi forcon mbrojtjen e trupit, pengon plakjen, zhvillimin e kancerit, trombozë dhe arteriosklerozës. Ky element gjurmë na mbron nga infarkti, arrhythmias, sëmundje koronare të zemrës, hipertensionit, stresi, depresioni dhe konfiskimet. Ajo gjithashtu ul kolesterolin dhe triglycerides, parandalon formimin e gurëve në veshka. Dhe në kombinim me kalcium dhe kalium është i përfshirë në formimin e insulinës. Kështu, studiuesit amerikanë ndoqën gjatë gjashtë viteve nga niveli i magneziumit në më shumë se 12 mijë njerëz të prirur për diabet. Hulumtuesit gjetën se kur ky element gjurmë është zhdukur, sëmundja përhapet më shpesh - në 94% të rasteve. Rastësisht, të shëndetshëm sistemin e tonin e muskujve, ne jemi të detyruar gjithashtu të magnezit. Cilat janë pronat e dobishme e elementit gjurmë magnez?


Relaksuar muskujt, ajo ndihmon me sindromi i lodhjes kronike, fibromyalgia, zvogëlon rrezikun e osteoporozës. Pronat antispasmodic e magnezit janë të rëndësishme në astmës dhe bronkit. Sipas disa, Microcell mund të përballojë edhe migrenë.

Kërkesa Adult ditë për magnez mund të llogaritet me një qark të thjeshtë - 10-15 mg për kilogram të peshës trupore. Në sasi të mëdha këtë artikull përfshijnë leshterik, krunde gruri, kungull dhe fara luledielli, halva, bajame, grurë mbinë, soje, shalqi, arra, majdanoz, cilantro, basil, bollgur, fasule, të thata fiq, kajsi dhe peshku në det. Pasi trupi është furnizim lodhur të magnezit (më së shpeshti ndodh për shtatëdhjetë vjet), duke rritur rrezikun e aritmia, rritur nervozizmi, depresioni, spazma deri në gjykim. Edhe një pronat e vogla të dobishme e mangësi magnez rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit, ul rezistencën ndaj infeksionit dhe alergji. Ekspertët vënë re dhe kjo varësi trishtuar - sa më shpejt që sasia e magnezit në trup, menjëherë fillojnë të bien flokët dhe zhvilluar osteomalacia - zbutje e indeve të eshtrave. Fëmijët në raste të tilla mund të rrisë presionin intracranial, ka hyperactivity, mosfunksionim cerebrale, diskinesia tëmth, konvulsione, autizmi, reaksione alergjike. Mangësi magnez gjatë shtatzënisë ul tonin e mitrës, por edhe më keq - rritjen e ngadaltë e fetusit dhe mund të shkaktojë lindjen abortim spontan apo të parakohshme.


Me një tejkalim të pronave të dobishme të magneziumit të ketë probleme serioze. Njerëzit me sëmundje të veshkave nuk janë në gjendje për të hequr sekretim magnez tepërt, ka dobësi të muskujve, të qenët i përgjumur, konfuzion, frymëmarrje e rëndë. Rrënuar shpesh nga diarre dhe vjellje. Ju duhet të paktën një herë në jetë i matur magnez në trup. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur myneralohrammы - analiza e flokëve apo të thonjve. Metoda e besueshme diagnostikuar edhe mangësi magnez latent zhvillohet si përqendrimi i elementeve gjurmë në flokë në shumicën e rasteve reflekton në mënyrë adekuate nivelin e saj në trup. Blerja magnez mund të zvogëlojë kalciumit të tepërt në trup, pasi që këto dy minerale "ndara", në mes të një sistemi të përbashkët të transportit në zorrë. Prandaj, raporti i përmbajtjes në dietën e kalciumit dhe magnezit duhet të jetë 2: 1. Mbani në mend se ushqimi yndyrë ul thithjen e magnezit, por pjesa e oriz të egër e bën një të katërtën e kërkesave të saj të përditshme.


Në stresi psiko-emocional, mbingarkesë, udhëtimi ajror nuk duhet të pijë alkool, qetësuesit, ilaqet kundër depresionit - ata të zvogëlojë sasinë e magnezit në trup, duke shkaktuar një sindromi i "anulimit" dhe varësisë. Është më mirë për të përdorur pronat e dobishme dhe tableta magnez ose shtojcave që përmbajnë edhe kalcium dhe magnez. Kur sëmundja e veshkave marrë magnez vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Nëse jeni duke kaluar nëpër medikamente të trajtimit, plotësim i magnezit është e mundur vetëm me lejen e mjekut. Asnjëherë mos përdorni magnez me tetracycline - element gjurmë zvogëlon efektivitetin e antibiotikut.