Pronat e dobishme e mjaltë në trup


Mjalti është në gjendje për të ruajtur dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës. Prandaj, është e dëshirueshme për të zëvendësuar sheqerit me mjaltë. Pas të gjitha pronat e dobishme e mjaltit në trup i njohur për shumë njerëz. Ajo duhet gjithashtu të jenë të vetëdijshëm se varieteteve të ndryshme të ndryshme të ushtrojë efektet e tyre në trup.
Si për të përcaktuar cilësinë e mjaltit? Fresh mjaltë natyral nga një lugë do të thahet rotacionit. Pas tetorit mjaltë natyrore kristalizohet, përjashtim është mjaltë akacie. Me cilësi të lartë, mjaltë natyral ka një aromë delikate. Nëse bletët janë ushqyer sheqer ose shurup sheqeri mjaltë është pa erë. Vlen të kujtohet atyre që shpesh blen mjaltë. Më mirë të mos për të gjetur tregtarët, dhe një njeri i cili vetë mbledh mjaltin dhe shet atë vetë.Pronat e dobishme e mjaltë. Mjalti përmban vitamina, minerale dhe acide organike. Vitaminat A, C, PP, K, E, Art. Acide organike - oksalik, laktik, limoni, tartaric, malic. Mjalti është i zhytur plotësisht në trup, duke siguruar atë me energji. Mjalti i referohet karbohidratet. Honey siguron masa terapeutike dhe parandaluese, forcon dhe rinovimin. Ajo forcon sistemin imunitar shkatërron bakteret patogjene. Mjaltë ka anti-inflamator, analgjezik, expectorant, rikthimin e pronës.
Mjaltë të bardhë. Ajo është e njohur për vetitë e saj medicinale. Erë të mirë, ngjyra është e verdhë e zbehtë. Mjaltë të bardhë kristalizohet shumë shpejt. Ajo ka veti antibacterial, ushqyes dhe medicinale. Ka një laksativ, expectorant, efekt të butë anti-inflamator.

Mjaltë të bardhë është përdorur për të trajtuar tracheitis, bronkit, fytit, grykët, astmë. Ajo është gjithashtu e dobishme për të përdorur për njerëz me sëmundje të traktit gastrointestinal, veshkat, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe si një mjet për forcimin e zemrës. Që nga kjo siguron aktivitet antibacterial e mjaltit mund të përdoret për djegie dhe plagë të qelbëzuar.

Mjaltë akacie. Kjo mjaltë do të tërheqë ata që duan mjaltë të lëngshme, si ajo ngadalë kristalizohet. Kjo mjaltë është aroma shumë delikate dhe shije të këndshme. Ajo ka një ngjyrë të lehta. Mjalti është gjithashtu e dobishme në sëmundjet e stomakut, zorrët, veshkat, fshikëz fshikëz e tëmthit. Mund të përdoret për pagjumesi, dhe përgjithësisht si një agjent forcim.

Mjaltë Podsolnuhovыy. Kjo mjaltë kristalizohet me shpejtësi. Ajo ka një aromë të verdhë, të varfër dhe shije të këndshme. Kjo mjaltë gjithashtu ka veti medicinale, ushqyese dhe baktericid.
Mjaltë hikërror. Menjëherë duhet theksuar se mjalti hikërror ka një aromë të fortë dhe shije. Jo të gjithë do të donte ai. Ai ka Zeze, kafe. Kjo mjaltë përmban në krahasim me lloje të tjera më shumë proteina dhe minerale. Prandaj, ajo është një produkt i shkëlqyer terapeutik dhe kalori. Ky Mjaltë është e dobishme në sëmundje të mëlçisë, anemi, organeve të tretjes. Mjaltë hikërror forcon zemrën, që është parandalimi i arteriosklerozës.


Mjaltë butë. Bletët mbledhin mjaltë nga lule kryesisht raspberries egra. Gjithashtu përmban mjaltë mjedër dhe bimëve. Kjo mjaltë është e shijshme, ka një aromë të këndshme dhe me ngjyra të ndritshme. Mjalti mjedër është përdorur në veshkë dhe si një forcim i përgjithshëm do të thotë.
Mjaltë Mustardë. Ngjyra e mjaltit të verdhë të artë, shteti ka ngrirë hije kreyazykay. Ajo ka një shije të këndshme dhe aroma. Përdoret si lëndë ushqyese dhe mjekësi. Veçanërisht e dobishme në sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes.

Mjaltë maj. Kjo mjaltë është mbledhur në prill dhe maj. Shumë e zakonshme. Mjaltë maj ka një ngjyrë të artë, shije të këndshme dhe aroma. Ashtu si varieteteve të tjera, ky mjaltë është përdorur në sëmundje të ndryshme.

Mjaltë Mountain. Mjaltë më të vlefshme dhe të dobishme malor konsiderohet. Ai është duke shkuar në male, në mënyrë që gazrat dhe ndotësve të tjerë rrethanat nuk kanë një efekt të dëmshëm në cilësinë e mjaltit. Prandaj, mjaltë mali dhe ka veti të larta medicinale.
Nuk janë ato lloje të mjaltit - barbarysovyy mjaltë, Lopukhov, lule misri, Blackberry, gështenjë, mjaltë kungull, tërfili. Të cilat nuk do të kishte qenë varieteteve të mjaltit, ata janë shumë të dobishme për trupin e njeriut dhe të dobishme për shëndetin e përgjithshëm. Gjithashtu është e mundur do të ishte mirë për të krejtësisht të zëvendësojë sheqerit me mjaltë. Sepse sheqeri nuk mbajnë asnjë trup të mirë, e cila nuk është mjaltë.