Pronat e dobishme e mjaltë për ftohjet


Sigurisht, ju e dini se mjalti - një agjent të shkëlqyer parandaluese dhe terapeutike të dobishme për ftohjet. A e dini se për një studim interesant, i kryer nga shkencëtarë nga Gjermania? Ata u përpoqën për të krahasuar rezultatet e trajtimit të ftohjet mjaltë dhe barnave të përshkruara nga mjeku. Ju mund të jetë i befasuar nga rezultatet e këtij studimi, me të gjitha efektet pozitive të mjaltit ishte droga të dobishme 11 herë. Tani imagjinoni se ilaçe të dobishme me mjaltë që ju mund të bëni në qoftë se ju përdorni atë në lidhje me produkte të tjera dhe të bimëve medicinale. Çfarë pronat e mjaltë për ftohjet dobishme?


• gripit apo sëmundjet respiratore copëtuar të freskëta apo të thata rose petals (ose jam me rose petals) dhe përzierje me të njëjtën sasi të mjaltit. Një përzierje e pritje të gjatë në gojë në mes të ngrënies, zgjidh ngadalë dhe gëlltitje. Nga rruga, nuk mund të presim për të sëmurët që të provoni këtë e ëmbël, sepse kjo është një masë e mirë parandaluese gjatë një epidemi gripi.
• Përgatitja e fëmijëve për përzierje të drogës me pronat e të dobishme që jo vetëm të kuruar ftohjet, por edhe eliminon dobësi e përgjithshme pas një infeksion. Bluaj në një blender (ose një mulli mishit) 1 aloe fletë, 1/3 gjallëri limoni, një grusht arra. Shto 1/2 filxhan mjaltë, ju mund të shtoni copëtuar të thata fruta apo manaferrat. Të gjitha me kujdes përzierje. Le fëmijët këtë përzierje disa lugë në vend të karamele dhe ëmbëlsirat tjera.


• Dhe kjo recetë - për të rriturit me pronat e të dobishme. Shkëlqyer të përballen me infeksione dhe rritja e imunitetit verë qepë-mjaltë. Për ta bërë atë një vend kuart 100-150 g qepë copëtuar, shtoni 100 g mjaltë dhe derdh një verë të mirë rrushit. Le të qëndrojë për 2 javë profiltruyte dhe pini 3-4 shekuj. l. ditë deri në shërim të plotë.
• Në qoftë se ju të ngrijë dhe ju duhet të shpejt të ngrohtë deri, përdorni recetë e mëposhtme. Pasi të pereodenetes në rroba të thata, razitrete mbrapa dhe gjoks vodka, pini 2-3 gota të çajit të nxehtë me një përzierje e mjaltë dhe gjallëri. Pastaj të përfundojë veten më mirë dhe të përpiqen për të fjetur. Mjet është i bën të dalë djersë, dhe në mëngjes ju ndoshta nuk do të jetë ndonjë shenjë e një të ftohtë. Ilaçet përgatisë veten në hekura paraprakisht integruar 1/2 filxhan peeled xhenxhefil, shtoni mjaltin dhe një gotë të plotë të ngrohjes, duke mos lejuar në vlim. Në një filxhan çaj të vendosur 1-2 h. Litër. përzierje të gatshme.


• A keni bërë kur kolliteni pako patate të pronave të dobishme? Nëse është kështu, krahasuar rezultatet e trajtimit me mjete më efektive: Mix patate të ziera me mjaltë. A patate brenda natës dhe të mbyllë mjaltë, përzierje terapeutik mbuluar me celofan, pastaj një leckë të leshtë.
• Për një shërim të shpejtë dhe çlodhje pas koktej përdorimi gripi mjaltë-kokrra të kuqe. Manaferrat të freskëta ose të ngrira kulpër (rrush pa fara i zi) shtrydhje dhe përzierje me mjaltë në pjesë të barabarta. Holluar përzierje është ujë të ngrohtë zier dhe të marrë në 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë, pas ngrënies.

• Vendose 500 ml ujë të valë 2 tbsp. l. mjaltë për 15 minuta dhe të bëjë mbytje për ftohjet, kollë dhe të ftohtë.

• Mos harroni në lidhje me mënyrën më të famshme të thjeshtë e aplikimit mjaltë. Ftohjet, të shoqëruar nga të dridhura, ethe, kollë, shtoni çaj me limon ose qumësht 1 h. Litër. mjaltë. Mos harroni se një pije veçanërisht i mirë para se të shkojnë në shtrat për natën ju mund të ketë një përvojë të madhe të mirë.