Pronat e dobishme e lëng karrote


Flokëkuq - një produkt bimor, plot të dobishme dhe të nevojshme për substancat e trupit të njeriut. Nuk është çudi India është konsideruar si "mirësia ushqim", dhe në vendin tonë - rrënjët mbretëreshë. Nga rruga, në Evropë karrota kreditohen në fruta. Shtrydh lëng nga ajo jo vetëm që ka një shije të këndshme dhe me ngjyra, por është qilar vërtetë natyra.
Pronat e dobishme e lëng karrote ishin të njohur për njerëzit para epokës së re. Në shekullin e I pes Traktat Dioscorides titulluar "Për barnat", të listuara të gjitha pronat e dobishme e pije, të cilat janë të njohur në ato ditë. Favor sot e lëng karrote vërtetuar zyrtarisht nga shkencëtarët, konfirmuar nga shumë studime, eksperimente dhe eksperimente.


Si pjesë e lëng karrote paraqesin një sërë të pasur të vitaminave dhe mineraleve. Midis tyre - të beta-carotene ose vitaminë A (karota të thotë se ai është një nga produktet-kampionët), vitamina B, C, D, E, K, PP, dhe acid Pantothenic dhe nikotine. Pronat e dobishme e lëng karrote janë pasurimin e saj me minerale: hekur, kalcium, kalium, natrium, magnez, fosfor, jod, kobalt. Përveç kësaj, karrota përmbajnë efekt natyror paqëndrueshme kush dëmshëm në mikroorganizmave të dëmshme për njerëzit dhe komponimet e azotit dhe flavonoids.


Aktualisht, studiuar pronat e dobishme e lëng për secilin nga sistemet e trupit të njeriut.
• Sistemi i qarkullimit të gjakut. Lëng karrote është e pasur me antioksidantë dhe hekur. Rreth krovetvornom veprim karrota ishte i njohur në kohët e lashta, siç dëshmohet nga shumë thëniet dhe shëmbëlltyra. "Nga karrota më shumë se gjaku" "karrota krijon gjak" Përdorimi i lëng karrote promovon përfundimin e kolesterolit të keq, të rivendosë proceset metabolike qelizore, të rrisë nivelin e hemoglobinës.
• Sistemi nervor. Lëng karrote ndihmon sistemin nervor çon në ton, forcuar punën e vet, të hequr pasojat e stresit. Përveç kësaj, karrota dhe lëng të freskët nga të dobishme për receptorët vizuale njeriut, kështu që këto produkte të dobishme për të përdorur për të përmirësuar pamjen.


• ndihmon tretjen e ushqimit. Lëng karrote ndihmon për të përmirësuar punën e të gjithë pa përjashtim të traktit gastrointestinal, veshkave, mëlçisë, pankreasit, fshikëz e tëmthit, dhe të tjerët të pini ndihmon në përmirësimin e sekretimit të lëngjeve tretëse, prodhimit rëndë Metalet, rritjen e oreksit. Përveç kësaj, përdorimi i lëng karrote ndikon pozitivisht në aktivitetin e zorrëve.
• Sistemi endokrin. Për shkak të përmbajtjes së lartë të jodit, një mesatare prej 5 mg për 100 g, lëng karrote ka efekte të dobishme për gjëndrave endokrine. Pini shpesh rekomanduar pije për njerëzit me funksionin e ulët tiroide.

• sistemit urogjenital. Lëng karrote ka aftësinë për të luftuar sëmundje bakteriale veshkave, urolithiasis, përmirësuar funksionin riprodhues. Përveç kësaj, që nga kohët e lashta karrota u konsiderua si një nga aphrodisiacs. Lëng të dobishme karrota dhe për gratë shtatzëna dhe lactating. Dhe carotene përfshira në karrota është një sintezë aktiv pjesëmarrës i hormoneve seksuale femërore që janë përgjegjës për bukurinë, rininë, tërheqja e grave.

Si një burim i vitaminave, lëng karrote prodhon efekte të dobishme për lëkurën, flokët, ndihmon shëruar plagët, ulcerat, ulcerat. Ajo është përdorur për të trajtuar morth dhe djegiet, si dhe një komponent të trajtimit të plotë të kancerit.

Në përdorimin e lëng karrote, ajo duhet të mbahet mend se ky pirë sasi të tepruar mund të shkaktojë dëm trupit. Ajo është e kundërindikuar për njerëzit me gastrit me aciditet të lartë, me një Ulçera në stomak, kolit dhe enterocolitis me.