Pronat e dobishme e qumështit dhe produkteve të


Qumështi është ushqimi ekskluzive që ju të përgatitur për natyrën e njeriut vetë. Ky produkt ka të gjitha materialet e nevojshme për të siguruar funksionimin normal të njeriut nga lindja në pleqëri. Pronat e dobishme e qumështit dhe produktet e qumështit nuk mund të nënvlerësohet. Asnjë vakt nuk mund të krahasohet me qumështin në plotësinë e përbërjes kimike dhe biokimike. Është vërtetuar se ky produkt përmban më shumë se njëqind e letrave me vlerë të ndryshme për komponentët e njeriut.
Komponentët kryesorë të qumështit dhe produkteve të qumështit nuk është vetëm yndyra dhe proteina, por minerale, shumë hormonet dhe enzimat dhe vitaminat. Ndonjë nga komponentët e qumështit ka veti të dobishme, të cilat janë shkaktuar nga vlerë të jashtëzakonshme biologjike. Disa micronutrients organike që janë në qumësht, janë unike dhe nuk përsëriten në produktet e tjera dhe natyrore.Një nga substancat kryesore të pranishme në përbërjen e qumështit janë konsideruar si proteinat e qumështit që përmbajnë amino acidet esenciale për njerëzit. Pa këto acide e jetës njerëzore nuk është e mundur. Me rëndësi të veçantë janë lysine dhe methionine, të cilat janë aminoacidet nga rritja. Gjithashtu, proteinat e qumështit më të dobishme për trupin e njeriut sesa mish, sepse ata janë të zhytur më të mirë, për shkak të një tretje më të shpejtë e produkteve të qumështit. Struktura përfshin albumin qumësht, globulinat, kazeinë.

Qumështi dhe prodhimet e qumështit janë burim i kalciumit, i cili është i nevojshëm për mbështetje trupi i njeriut sistem të shëndoshë skeletik dhe normalizimin e proceseve metabolike në trup. Përveç kalciumit në qumësht përmban kripëra të hekurit, bakrit, jod, kalium, fosfor. Një kompleks i madh i enzimet, hormonet, vitaminat organet imunitare të përbërë nga qumështi e bën këtë produkt të dobishëm për forcimin e sistemit imunitar dhe për të luftuar bakteret e ndryshme.


Më të hershme që prej ardhjes së fëmijës të ushqimit në botë - atë qumësht. Dashuria dhe nevoja për qumësht dhe produkte të qumështit për shumicën e njerëzve është për moshën e vjetër. Qumështi nuk është vetëm një produkt i vlefshëm ushqim, por edhe të kuruar shumë sëmundje. Lodhje, dobësi, dhimbje koke, anemi shkaktohet nga gradualisht të kalojë me përdorimin e rregullt të produkteve të qumështit. Vetitë e dobishme të qumështit kontribuojë për trajtimin e përdhes, çrregullime të sistemit nervor dhe sistemin e tretjes. Substancat të përfshira në qumësht, për të ndihmuar të përballen me disa probleme e musculoskeletal, Maksilofaciale, sistemet e qarkullimit të gjakut. Ajo ka qenë prej kohësh konsiderohet si një antidot i shkëlqyer kos.


Nutritionists ndonjëherë 19 Inozemtsev, Zakhar'in dhe Kerell dietë të qumështit përdoret për humbje peshe dhe humbje e oreksit. Në rekomandimet e tyre 1/3 kalori totale dietë ditore duhet të bëjë produktet e qumështit. Pas kësaj dietë njeri pa frikë është humbur yndyrë shtesë.
Futje vlerësuar përditshme e qumështit dhe produkteve të qumështit në ditë është rreth 1 kg për të rriturit dhe 05 kg për fëmijën. Këto të dhëna janë të bazuara në dëshmi.

Një nga sëmundjet e zakonshme të kohëve moderne u shkaktohet rritje e jashtëzakonshme nga shkelje të microflora zorrëve. Çekuilibër microflora në trup është shkaku i sëmundjeve më. Për të zgjidhur këtë problem dhe për të përmirësuar traktin gastrointestinal për të ndihmuar në produktet e qumështit, të cilat janë në gjendje për të shëruar gut.


Produktet më popullore të qumështit që janë jo vetëm të shijshme dhe ushqyese, por edhe të dobishme për microflora të shëndetshme të trupit të njeriut është kefir dhe kos. Për njerëzit që vuajnë nga hidropizi, obeziteti, diabeti, goiter, sëmundjet e sistemeve kardiovaskulare dhe urinar kefir dhe kos - ushqim të veçantë terapeutik. Produktet më tepër qumështit përkryer largon radionuclides dhe toksinave nga trupi, të pastruar trupin e toksinave dhe të ndihmojë për të parandaluar trashje.


Kohët e fundit, megjithatë, ka shumë kundërshtarë të përdorimit të qumështit pas moshës 30 vjet, duke pretenduar se trupi i njeriut për 30 vjet humbet aftësinë e saj për të thyer poshtë lactose, ose sheqer qumështi. Dhe në këtë drejtim, pas pirë një gotë qumësht mund të merrni dispepsi. Këto parimet nuk janë të justifikuara shkencërisht. Për më tepër, çrregullim i traktit gastrointestinal, më shpesh pasojë e dysbiosis, të cilat duhet të trajtohen. Dhe një medikament i mirë për këtë sëmundje është lactobacilli, të cilat janë të mjaftueshme në produktet e qumështit.


Avantazhi i vërtetë i qumështit është se ajo është një furnizues i madh i kalciumit dhe fosforit, e cila nuk është e mundur pa dhëmbë të fortë dhe kockat. Gjithashtu, këto elemente gjurmë janë të përfshirë në sintezën e vitaminave B, e cila ndihmon lehtësimin e stresit dhe lodhjes, mbron lëkurën nga pimples dhe puçrra fytyre, humbje e flokëve nga, dhe thonjtë nga thyerje. Qumështi përmban vitaminë D, e cila është e nevojshme për të parandaluar rakit në fëmijët dhe ruajtjen e shëndetit të mirë kockave dhe është e përfshirë në sintezën e fosforit dhe kalciumit. Vitamina A, e cila është pjesë e qumështit, përmirëson shikimin dhe të mirë për pamjen e lëkurës dhe acid folik mban tonin e muskujve.


Në mjekësinë popullore, qumësht përdoret si komponent kryesor të shumë barnave.
Nga dhimbje të fytit, pini një gotë qumësht të ngrohtë me mjaltë dhe vajra për natën.
Dhimbje koke është e rekomanduar për të pirë qumësht të ngrohtë, si substancat e përfshira në reduktimin e dhimbje dhe spazma.
Në qoftë se helmimi është e rekomanduar për të pirë një gotë qumësht i thartuar.
Nga hirrë hangover dobishëm dhe Mare (qumësht kalë).
Nga fyt i lënduar bëjë ngjesh në fyt e djathit.

Banja dhe fasha djathë qumështit - një kozmetike madhe për të përmirësuar pamjen e lëkurës. Bate Mbretëresha Kleopatra mori qumësht, e njohur për bukurinë e saj të jashtëzakonshme.