Pronat e dobishme e mineraleve selen


Njerëzimi ende nuk ka gjetur paratë, e cila do të jetë zgjidhja dhe ishte në gjendje për të shpëtuar të gjitha sëmundjet. Ndoshta ajo nuk ekziston në natyrë, dhe mund të thjesht nuk kanë kohë për të gjetur atë. Shkencëtarët janë gjithmonë në kërkim dhe kjo jep rezultate pozitive. Jo shumë kohë më parë, ata gjetën një model që njerëzit në trup ku ka mjaft prej këtij elementi kimik të ketë një imunitet shumë të mirë, por më e rëndësishmja - ata nuk janë kanceri i sëmurë. Fakti që pronat e dobishme e mineraleve selen, efekt i aftë të dobishme për trupin tonë dhe atë që produktet që ai përmban, lexoni artikullin tonë.


Elementi selen kimike u zbulua në 1817 nga kimisti suedez Jens Jakob Berzelius. Emri i tij ai detyrohet Fjala greke e përkthyer cili tregon hënën dhe të shënohet Se. I referohet nemetallam brishtë, e zezë me shkëlqim.

Pronat e dobishme e selen
Një nga vetitë kryesore të selen mineral është fakti se ajo është në gjendje për të përmirësuar dhe për të forcuar sistemin imunitar. Kjo është e rëndësishme sepse në këtë rast, do të jetë i bllokuar nga të gjitha sulmet e negative mjedisore projektuar për të dëmtuar shëndetin tonë. Çdo qelizë në trupin tonë do të jetë në gjendje për të mbrojtur veten nga infeksioni pa zashlakovuvatysya, dhe kështu të kontribuojnë në funksionimin normal të të gjitha proceseve jetësore.

Aftësia e një efekt i dobishëm e selen në gjak, rrit rëndësinë e saj. Gjaku mund t'i atribuohet një prej substancës kryesore të trupit, pa të cilat jeta është e pamundur, dhe për këtë arsye në ecurinë e saj varet në shëndetin tonë.

Element gjurmë selen ka veti anti-inflamatore. Së bashku me antioksidantë dhe vitaminë E, të cilat rrisin bashkëveprimin e njëri-tjetrit, ato janë përdorur për të trajtimin e osteoarthritis dhe artritit reumatoid. Asgjësimin e shpejtë të sëmundjeve nuk e presin, por sigurisht zgjatur e trajtimit, një rezultat pozitiv duhet të vijë.

Pritja selen njerëz e nevojshme që ka probleme me zemrën. Ky element gjurmë mund të mbrojë zemrën nga arrhythmias, pasojat negative të lidhura me marrjen e drogës, sëmundje Kesanit dhe parregullsive të tjera në zemër. Përveç kësaj, ajo mund të bllokojë efektet negative mbi qelizat e njeriut - jo vetëm toksina, por kripërat e metaleve të rënda si plumbi, merkuri, kadmiumi.
Ka raste kur selen në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën e prekur, vыlechyvalos një sëmundje serioze si psoriasis.


Ndikojnë në enzimë që aktivizon hormonet tiroide, element gjurmë selen normalizes sistemin endokrin. Mbrojtur gjëndër tiroide nga radikalet e lira, nuk lejon zhvillimin e hypothyroidism (mangësi hormon tiroide).
Efekti i selen në shëndetin e njeriut nuk është kuptuar plotësisht dhe puna në këtë drejtim është duke u zhvilluar. Bazuar në disa studime, hulumtuesit spekulojnë se futje të rregullt dhe të duhur të selen mund të ndalojë zhvillimin e virusit të mungesës së imunitetit njerëzor (HIV). Por kjo është shumë herët për të folur për të, sepse nuk ka prova, dhe hetimi vazhdon.


Norma e kërkuar e selen merr
Si parandalimin e shumë sëmundjeve, duke përfshirë kancerin, doza e rekomanduar është 50 mikrogramë e selen në ditë. Gjatë epidemive te ftohjet sezonale dhe kjo shifër u rrit në 80 mg në ditë. E njëjta dozë duhet të merret me sistemet imun të dobësuar dhe të punës lidhur me metale të rënda.

Produktet që përmbajnë selen
Nëse ju nuk e marrin parasysh përgatitjet farmaceutike, trupi ynë merr selen nga ushqimi. Ja një shembull i asaj që duhet të hani në ditë për të siguruar një dozë të përditshme të selen:

Doza ditore e selen gjenden:
- 4 karafil hudhër,
- 1 filxhan krem ​​kosi fshat;
- 50 oz. dhjamë derri;
- 100 gr. kokosit;
- 150 gr. brokoli;
- 200 gr. alga deti;
- 200 gr. kallamar;
Është e rëndësishme të mbani mend se ky element gjurmë nuk i pëlqen temperatura të larta, kështu që trajtimi i ngrohjes mund të ndryshojnë në masë të madhe në numër.

Mungesa e selen në trup
Vendosur tashmë se mungesa e selen në trup mund të shkaktojë sëmundje serioze. Problemi është komplikuar nga fakti se për të përcaktuar se sa elementët gjurmë të përfshira në një ushqim të veçantë tek ai për të marrë një normë të nevojshme mjaft e vështirë. Tokat e selen të dobët, kështu që është e vështirë për të mbledhur bimë. Edhe pa trajtim të ngrohjes, perimet nuk mund të përmbajë atë në sasi të nevojshme.

Ky është rreziku që trupi nuk prodhon mjaft e peroxidase (enzimë antioxidant) dhe mungesa e saj çon në sëmundje kardiovaskulare, atherosclerosis, artritit reumatoid dhe cataracts.
Azma - është një sëmundje që është i lidhur me mungesa e selen në trup. Pjesëmarrja në procesin e peroxidase enzimë glutathione, ajo ndalon zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Statistikat tregojnë se në mungesë të këtij enzimë, rrezikun e astmës 6 herë më të larta se sa në njerëz që kanë selen në trup të mjaftueshme.

Element mungesa çon në një përçarje të gjëndrës tiroide, i cili nga ana e tij ndikon në proceset metabolike që rezultojnë në një person të fituar peshë.

Një tepricë të selen në trup
Admirojnë selenosoderzhaschyh marrë drogë dhe tejkalon RDA, ajo mund të tepri trupin e këtij elementi që ndikojnë negativisht në shëndetin. Nëse jeni duke abuzuar selen inorganike, manifestimet mund të flasë në një çrregullim nervor, inflamacion, humbje e flokëve, probleme me dhëmbët dhe thonjtë.

Ndiqni rregullin e artë - "çdo gjë është e mirë në moderim."