Pronat e dobishme e kripë deti


Kripë më të dobishme për shëndetin dhe bukurinë tonë - deti natyrore apo oqean, nuk i nënshtrohen trajtimit kimik. Kripë Oqeani është e madhe, por përmbajtja e substancave të dobishme shumë të ngjashme në det, unike në përbërjen e tij: artificialisht krijosh ajo ende dështuar. Le të flasim për pronat më të dobishme të kripë deti!
Veçanërisht e dobishme "kripë" kozmetike për plakjen e lëkurës problemi, në sëmundje të ndryshme dermatologjike. Njohur si lider në këtë fushë - kripa e detit të Vdekur. Për mijëvjeçarë, burimet e nxehtë, rrjedhat malore, lumi Jordan ai kishte kryer kripë dhe minerale leached nga shkëmbinj dhe tokës. Uji avulluar dhe kripë akumuluar. Tani përqendrimi i mineraleve në Detin e Vdekur në herë më të larta se në çdo organi tjetër të ujit. Kjo 10 sodium përmbajtja klorur nuk e kalon 12-15%. Në det të tjera ajo është një mesatare prej 70%. Kripë është prodhuar në hypersolenyah, liqene grykëderdhjen detare, ka një ngjyrë të ndritshme kuq. Ai është unik në atë që ajo përmban beta-carotene (provitamin A), mykrovodoroslyu prodhuar Dunaliella Sallina - burim natyror i carotenoids, antioksidantë të fuqishëm.Kjo kripë është korrur me dorë në një zonë jo-ndotëse bregdetare
Në kontrast me pronat e Salt Rock purpur dete lashtë kripë ka një kohë shumë të shkurtër nga prodhimi për të përdorur, dhe droga të bazuara mbi të mbeten të jetojnë biologjisë detin. Në kozmetikë kripë shpesh është "çiftëzohet me tjetër kyç komponent - baltë minerale. Baltë natyrore është gjithashtu e pasur me substanca të vlefshme: lipide, lytsetynom, proteina, hekur, bakër, zink dhe mangan. Plotësojnë dhe përforcojnë veprimin e kripë dhe dirt elementet me origjinë natyrore, të tilla si vaj gjalpë, luledielli, aloe, këna, vitamina dhe përbërës bimor që promovojnë rinovimin e lëkurës, ushqejnë dhe rifreskoni, të shëruar dhe shërim. Është e rëndësishme për t'u marrë parasysh se droga bazuar në kripëra kombinuar me përbërjen e keqe që përmban acide frutash. Prandaj, këto fonde janë të inkurajuar të përdorin së bashku.


Procedurat e brendshme
Tifozët e kozmetikës natyrore dhe pronat e veta të prodhimit mund të përfshihen me sukses në kripë improvizuar peels, maska ​​dhe përfundon. Grimcat kripë mbetur në lëkurë, të vonoj lëngu nga shtresat e thella. Si rezultat, sipërfaqja më lagështi, dhe lëkura duket e re dhe të freskët. Lëkurë e nevojshme dhe të kokës. Përmirëson qarkullimin e gjakut, follicles flokët merrni ushqyesve më shumë, duke çuar në rritjen e flokëve të shëndetshme dhe të fortë.

Peeling për fytyrën
Mix një sasi të vogël kripë gjobë me vaj ose mjaltë, lehtë masazh fytyrën tuaj dhe pije me ujë të ngrohtë. Nëse lëkura është shumë e thatë, ju mund të merrni në vend të krem ​​gjalpë ose krem.

Trupi Lëvozhgë
Mix 1 lugë gjelle kafe terren me 2 lugë kripë deti dhe 2-3 lugë vaj farë rrushi. Llokoçis dhe të lënë për 2-3 ditë. Përdorni 1 herë në javë. Bonus - pastrim i jep lëkurën tuaj një ngjyrë çokollatë të lehta.

Lëkurë e kokës
Mix 5 lugë kripë, 2 yolks vezë, 3 pika e ullirit (rodhe) vaj. Aplikoni për të kokës, masazh dhe pije. A peels 1 në muaj.


Facials dhe flokët
Salt përshtatshëm që shkon mirë me pothuajse çdo produkt që është në dorë. Djathi, salcë kosi, mjaltë, vezë e verdhë veze, vajra vegjetale - për maska ​​ushqyes. Prej trangujve, kungull i njomë, kos - për hidratues. Veza e bardhë, mjaltë - për heqjen.

Maskë ushqyese
Mix një majë e kripë me një lugë gjizë dhe salcë kosi (ose krem) për lëkurë të thatë ose 1 lugë gjelle fruta ose perime lëng për yndyrë. Aplikoni në fytyrë për 5-7 minuta.

Toning Maskë

Mix 1 kivi pestled ose 1 tbsp ndonjë manaferrat grimcuar me 1 tbsp dhe 12 lugë krem kripë. Aplikoni në fytyrë për 5-7 minuta.

Zbutjen maskë
Mix lëng i një karotë me 1 lugë mjaltë, 1 lugë e bollgur terren dhe një gjysmë lugë çaji kripë. Përzierje rezultuar aplikoni në fytyrë dhe qafë për 5-7 minuta. Maskë e karrota me kripë të zbutur lëkurën dhe konsoliduar tan.

Maskë kundër zbokth dhe humbjen e flokëve
Ju do të duhet 3 lugë ngjyhet bukë thekre, 2 yolks vezë dhe 1 lugë kripë. Mix përbërësit, vënë përzierje në flokët pas shampooing dhe të lënë për 35-40 minuta. Pas një pije me ujë të ngrohtë.


Maskë për forcimin e flokëve
Gjysma një filxhan kos ose qumësht i thartuar të lidheni me 1 lugë kripë. Përzierje rezultuar ishte vënë në flokë gjatë gjithë gjatësisë, të mbuluar flokët me celofan dhe një peshqir. Të qëndrojë 30 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë, pa shampon.

Përfundon për Pesha Humbje
Merrni një gjysmë gotë me kripë dhe balte kozmetike, shtoni ujë të nxehtë dhe trazim. Clay përmban minerale, të cilat, të kombinuara me ujë të detit stimulon proceset metabolizmit në lëkurë dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, i cili promovon humbje peshe dhe marrjen e shpëtoj e celulitit. Përzierje duhet të ketë konsistencën e salcë kosi. Në përbërjen rezulton mund të shtohet në 3 pika vaj esencial të livandos dhe dëllinjë, dhe 2 pika vaj esencial e limon. Përzierje fshij në vendet e trazuara, të mbuluar film lëkurës, veshin rroba të ngrohtë apo një zahornitsya batanije. Pas 20 minutash, të marrë një dush.