Pronat e dobishme e nenexhik piper


Në prag të verës, në këtë kohë të outrages fillojnë bollëk e lulëzuar e shije dhe shumë bimëve dhe bimët dhe zakonisht janë shumica e tyre ka veti medicinale dobishme. Kjo është edhe bimë aromatik mente - mente. Fërkim duart e saj në gjethe, ju mund të ndjeni shije të pasur dhe të ftohtë djegur ndjesi shpimi gjilpërash gishtat. Mint quajtur emra të ndryshëm: Anglisht, Holandeze, arabe, kineze, japoneze. Peppermint, të cilat ne do të mbulojë në këtë artikull është një hibrid i çamçakëz me mente dhe ujit mente Kolosov. Kjo është arsyeja pse ajo ka një emër të dytë - nenexhik të ftohtë. Pronat e dobishme e karamele mente ka qenë prej kohësh përdoret për sëmundje të ndryshme, ajo është përdorur në kollë dhe dhimbje në zemër, dhimbje barku, vjellje dhe urth. Në Romën e lashtë me gjethet e saj dhe kurora endnin ishin veshur në kokë, duke argumentuar se në këtë mënyrë truri i njeriut punon në mënyrë aktive.


Si pjesë mente përmban një kompleks të substancave biologjike aktive, ashtu-quajtur vaj karamele mente. Shumica e tij gjendet në pjesët e bimëve aboveground, pak më pak se në gjethe dhe rrjedh në një gjë të vogël. Megjithatë, të gjitha bimët kanë prona të dobishme.

Konsiderohet padyshim mente më të dobishme ose vaj nenexhik, dhe pastaj infusions dhe decoctions. Struktura e naftës janë me mente, Menton mentofuran, pulehon, acid acetik dhe Valerian. Në një letër vajra janë gjithmonë ursolova dhe oleanovuyu acid, carotene, betaine, myrozyn, Hesperidin, acid Askorbik, pektin, niseshte dhe mukusit.

Në mënyrë për të trajtuar dhe për të parandaluar sëmundjet duke përdorur të freskëta dhe të thata Peppermint lë. Harvest është një bimë nga fillimi i lulëzuar.

Pronat e dobishme e mente
Dhe tani ne kemi më shumë detaje pronat e dobishme e karamele mente dhe sëmundje në të cilën është aplikuar.
Droga e bëra nga nenexhik të ketë një qetësues, antispasmodic, vitrohinnu, choleretic, mucolytic, antiemetic, anti-inflamator dhe antihy veprimit. Peppermint është përdorur si brenda dhe jashtë. Në aplikim të jashtëm në lëkurë dhe mukozës nenexhik ka analgjezik të lehtë dhe pak stimuluese efekt. Kjo është veçanërisht e dukshme në trajtimin e djegieve apo plagët ekzemë, kur në mëngjes vjen pas blurring efektin e anestezisë.


Peppermint, falë pronat e dobishme, e përdorur gjerësisht në mjekësi. Mbi këtë bazë prodhuar shumë ointments, pika dhe pika qetësues të ftohtë, përdorimin e saj në kompozime për dhimbje mbytje në fyt dhe kollë të rënda. Dhe mente, karamele mente pjesë integrale e përfshira praktikisht në shumë lozenges dhe shurup kollë. Lapsa me mente janë shitur në një farmaci, të ndihmojë me sëmundje të tilla si migrenë, veçanërisht në qoftë se ju fshij ballin e tij në tempuj. Përdorni nenexhik për prodhimin e drogave të tilla si pika "Zelenin", "Korvalol", "Valokordin" dhe i njohur gjatë "Validol".


Peppermint në fryrje
Ky koleksion, i përbërë nga mente është shumë efektive në fryrje, kolit.
Gjethe nenexhik dhe rrënjë sanëz janë 1 lugë gjelle, shtoni 2 lugë të tyre fruta grimcuar kopër, përzihen. 2 tsp Mbledhja derdh 200 ml ujë të vluar dhe të insistojnë nën kapak të mbyllur për 20 minuta, pastaj tendosje infuzion dhe për të marrë 1 filxhan 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje.

Peppermint pagjumësi, nervozizëm
Të gjitha tarifat, të cilat përfshijnë karamele mente mund të quhet qetësues. Për këtë koleksion kemi nevojë për: 1 lugë gjelle Peppermint rrënjë sanëz, dhe 2 lugë shikojnë trifletësh. Pas përzierjes herbs ndarë 2 tbsp mbledhjen dhe pour dy gota me ujë të valë, pastaj të këmbëngulë 20 minuta dhe filtruar. Merrni një infuzion qetësues nevojë për një gjysmë gotë me mëngjes dhe në mbrëmje para gjumit.


Peppermint për mëlçi dhe fshikëz e tëmthit
Frutat koriandër gdhendur marrë 1 lugë, lë bobivnyka gjethet trifletësh dhe nenexhik 1 lugë gjelle, lule Helichrysum - 2 tbsp 1 tbsp Mbledhja, pas përzierjen herbs ujë të vluar dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj të filtruar. Merrni këtë nevojë duke mbledhur choleretic 1/3 filxhan 3 herë në ditë për 15-20 minuta përpara se të hahet.

Kur nuk abuzojnë Peppermint
Kur ajo është konsumuar karamele mente redukton nivelet e testosteronit në gjak, kështu që përdorimi i burrave infuzion do të reduktojë excitability seksuale.