Pronat e dobishme e pijeve xhenxhefil


Në mot të ftohtë, nuk ka asgjë nicer se, e mbështjellë me një batanije të butë, një filxhan çaj aromatik xhenxhefil. Kjo pini ngrohtë, gëzim, të mbrojtur kundër ftohjet dhe gripit. Përveç kësaj, ajo ka shumë prona të dobishme. Cilat janë pronat e dobishme e pije xhenxhefil?
Shumë e konsiderojnë xhenxhefil dhe pije me aroma të vërtetë orientale. Ndërkohë XV dinte kurrë atë dhe në lashtë aplikuar për gatim të dëmshme, kvas, lutem, Braga, rrotullon gjalpë dhe ëmbëlsira. Megjithatë, në xhenxhefil shekullit XX ka humbur popullaritetin e saj të mëparshëm - qeveria e re vendosi të mos shpenzojnë para për blerjen e enët ekzotike. Së shpejti receta xhenxhefil dhe enët ishin vetëm në librat e vjetër Cook. Vetëm disa vjet më parë, një mrekulli e mori rrënjë zhvillua takon në raftet në supermarkete. Sot xhenxhefil është e njohur jo vetëm gourmets, por njerëzit të cilët kujdesen për shëndetin e tyre. Në natyrë, ka disa lloje të xhenxhefil: drita, blu, të ndritshme të gjelbër dhe të verdhë me venat blu. Varësisht nga lloji i impiantit është aroma e barit, portokalli dhe madje kujtonPër të pastruar trupin
10-20 gram xhenxhefil të freskët për pronat e të dobishme për një pije ose 1 ch. L. pluhur pour 1 tbsp. ujë të ngrohtë, të lënë për 10 minuta. Merrni në një stomak bosh çdo mëngjes për 10-15 minuta. Skema mëngjes: duke filluar me 10 pika, shtoni 2 pika çdo ditë, derisa numri i tyre arrin 4 pika. Mbajeni këtë dozë prej 15 ditësh, pastaj të fillojë për të zvogëluar numrin e pikat në drejtim të kundërt, duke e çuar për të thyer 10. Pas 14 ditësh të trajtimit mund të përsëritet. 10-20 g svezhenastruhannoho xhenxhefil vendas në 1 tbsp. ujë të vluar, të shtoni në shije nenexhik, balsam limon, limon. Get pije tonik që invigorates jo më keq se një filxhan kafe brewed fllad.


Kur stresi dhe depresioni
1/2 lugë pluhur të thatë xhenxhefil për të shpërndarë pronave të dobishme për pije 1/3 gotë me ujë dhe pini gjysmë ore pas mëngjes. Me stres të zgjatur dhe pije nervozizmi xhenxhefil ujë 2 javë me një pushim javor për 2-3 muaj.

Për rregullimin e ciklit menstrual
50 g gjethe hithër dhe 30 gram xhenxhefil për pronat e të dobishme për pije krijoj në 1 litër ujë të valë. Mbush për gjysmë ore dhe pi një gjysmë gotë 3 herë në ditë.

Gripit dhe ftohjet
Merrni 2 gram piper i kuq, shafran i Indisë, xhenxhefil, pour 1 tbsp. qumështit dhe të sjellë në vlim. Pini 3 herë në ditë me mjaltë dhe gjalpë vajra. Në Lindje të gjitha pjesët e kësaj bime janë shkaku. Lule e bukur aromatik përdoren për të dekoroj lë tryezë - për paketimin e produkteve. Lakër, ngjan mandarinë shije, të mirë në salads. Veçanërisht gamë të gjerë e aplikacioneve ka rrënjë xhenxhefil, e cila përmban një numër të madh të vajrave thelbësore që i japin impiantin erë të athët dhe zhguchest erëza. Sot jo vetëm nutritionists, por edhe mjekët e përgjithshëm sa më shpesh të rekomandojë përfshijnë xhenxhefil në dietën tuaj.


Ajo rezulton se edhe një sasi e vogël e rrënjë mrekulli me sukses mund të zëvendësojë komplekset e ndryshme minerale. Xhenxhefil është e pasur në kripëra magnez, kalcium, fosfor, vitamina B, të mbajë sistemin tonë nervor. Është hekur, zink, kalium, natrium, magnez, mangan, fosfor, silic dhe të gjitha amino acidet esenciale. Këto elemente mbështesin kockave nevojshme për tretjes normale, qarkullimit të gjakut dhe sistemet kardiovaskulare. Përveç kësaj, xhenxhefil ka expectorant, antibacterial, antiseptik, pastrues i butë dhe efektin choleretic, pastron enët e gjakut nga pllaka aterosklerotike, largon kolesterolin e tepërt të keq, heq spazma, rrit potencë mashkull, mban tonin e muskujve të zemrës. Ajo lehtëson përparimin e Sëmundjet bronkopneumonare, shpejt në rritje për një kollë të rëndë gjatë epidemisë së gripit është një agjent i shkëlqyer parandaluese dhe terapeutike, dhe në rastin e akteve të butë të ftohtë, si një "ndihmës së parë".


Pastrimit maskë për të gjitha llojet e lëkurës
1/2 lugë pluhur xhenxhefil të përziera me lëng të gjysmë limoni dhe avocados gjysmë zbutur. Bëni një banjë me avull për fytyrë dhe të aplikojnë maskë për 15 minuta. Në qoftë se ju mbani një procedurë të tillë çdo 1 javë, lëkura bëhet elastike dhe të qetë.

Krem për duart
Merrni 1 lugë vaj farë rrushi, krunde oriz, vaj ulliri, lëng të freskët xhenxhefil dhe të aplikojnë në duart tuaja lëvizjet e jashtme. Mos pije! Krem dhe ushqen lëkurën dhe heq gërvishtjet gjobë. Ideal për të gjitha testet në fabrikë nuk është aq e sigurt sa mund të duket në shikim të parë. Ai është gjithashtu një contraindication. Sidomos duhet të jenë njerëz të kujdesshëm që marrin medikamente - mund të përkeqësojë efektet e zemrës xhenxhefil dhe burimeve diabetik. As nuk duhet të kombinohen xhenxhefil me droga të përdorura në të rriturit, të marra në zbaticë, ulçerë stomakut, hepatiti dhe temperaturë të lartë trupore.


Në rrënjë mrekulli është një tjetër tipar i rrallë. Ajo saturates gjakun me oksigjen, përmirëson microcirculation enët e trurit, kujtesës dhe ton trupin. Nuk neurologë çudi të rekomandojë atë si një tonik i butë për stres të rëndë mendore. Një efekt i ngjashëm i vaj esencial të xhenxhefil. Me eksitim nervor, stresi dhe një humor të keq shpenzojnë seancë relaksim dhe menjëherë ndjehen lehtësim. Për këtë ju duhet aromalampa dhe 10 pika vaj esencial të xhenxhefil. Gjatë procedurës, të pushojnë, të kthehet në muzikë të qetë, të përpiqen për të shpëtuar nga mendimet ndërhyrëse. Këto sesione janë të rekomanduara për dhjetë ditë. Aromatherapy ndihmon për të përballuar me sindromi i lodhjes kronike, apati, rrit vëmendjen.