Pronat e dobishme e tul shalqi


Në fund të verës është shalqi më popullore pije. Tul gjakftohtësinë e tij të ëmbël pothuajse tërësisht nga uji. Dhe aty qëndron sharmin e tij, pasi shalqi - nuk është vetëm një kënaqësi, jo vetëm trupi zasoryayuschaya yndyrna të panevojshme dhe karbohidratet, por promыvayuschaya atë e toksinave.
Nuk është çudi Pronat e dobishme e tul shalqi vlerësuar nga mjekësisë orientale, sepse ai jo vetëm që shuan etjen, por edhe një diuretik, laksativ i butë dhe efektin choleretic. Njerëzit të cilët janë të prirur për gurët në veshka, transferuar apo vuajnë pyelonephritis korrente, nefrit, cystitis dhe sëmundjeve të tjera të sistemit urinar të marrë deri në 2 kg shalqi në ditë.


Prona unike e lëng shalqi qëndron në faktin se nuk ka praktikisht asnjë kripëra natyrore dhe acide që mund të irritojë sistemin urinar. Lëng i shalqi tretur alkali, kanë një efekt qetësues në acarim të zjarrit. Për më tepër, përdorimi i efektit shalqi diuretik është për shkak jo vetëm përqindje e madhe e lëngjeve. Interesante, një efekt të fortë diuretik edhe me të thata supë shalqi zhvishem nga të cilat ju mund të gatuaj gjithë vitit.

Lëng shalqi largon kripëra jo vetëm me veshkat. Ai mund të shpërndajë dhe heqjen e toksinave nga të mëlçisë së ilaçeve akute, helmimit me ushqim dhe sëmundje kronike të mëlçisë.

Pronat e dobishme e shalqi mund të vlerësojë dhe gratë shtatzëna dhe gratë që janë me fëmijë në gji, sepse ajo jo vetëm që mund të plotësoni humbje të madhe e lëngjeve, por dyqane hekurit në trup. Kjo është e rëndësishme për parandalimin e mangësi hekuri anemi në fëmijën dhe nënën.

Përveç kësaj, për shkak të mishit të shalqi nënat e ardhshme mund absolutisht të sigurtë të plotësuar nevojën për ëmbël, e cila është një nga trillet më të zakonshme të grave shtatzëna. Ëmbëlsia e shalqi ofron fruktoza nuk shkakton rrezikun e diabetit ose e peshë të tepërt. I vetmi kufizim në përdorimin e mishit shalqi në gjysmën e dytë të shtatzënisë është formimi edemë.

Rastësisht është shalqi kalori të ulët e bën një nga mjetet më të popullarizuara të luftës kundër trashje. Por njerëzit që vuajnë më shumë dhe hipertensionit, i cili shpesh e shoqëron trashje, veçanërisht ndjehen lehtësim të shpejtë. Pas shalqi si asnjë produkt tjetër përmban shumë magnez, dhe mungesa e këtij elementi në trup çon në presionin e lartë të gjakut. Së bashku me magnez kalcium bën enët e gjakut elastike dhe ofron bandwidth, dhe përveç lehtësuar punën e muskujve të zemrës, por edhe sistemin kardiovaskular në tërësi.


Pacientët me diabet e dinë se shalqi - nuk është e vetmja mënyrë që ata të shijojnë ëmbël. Njerëz të tillë mund të hani mishin e shalqi kg në ditë, pjesë të 150-200 g.
Pronat e dobishme e shalqi të nevojshme dhe të shëndetshme. Kalcium dhe magnez kontribuojnë për një përthithjen më të mirë të vitaminës D, përmirëson sistemin muskulor. Shalqi parë pronë e rëndësishme për fëmijët dhe gratë, sepse vitaminë D është parandalimi më i mirë i rakit dhe osteoporozën. Por pasuria e dytë është e rëndësishme për të seksit të fortë dhe për ata që të çojë një mënyrë jetese fizikisht aktiv.


Është e rëndësishme që në mënyrë që të plotësojë nevojën për magnez, një person mjaft i shëndetshëm konsumojnë vetëm 150 gram mish shalqi në një ditë. Nëse shalqi është përdorur për qëllime mjekësore, pjesë mund të rritet në dy kilogramë.
Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se në të njëjtën kohë, dmth 2-3 orë, hani shalqi dhe ushqime të kripura si crisps, patate të skuqura, peshk i kripur, arra kripur, nuk është i rekomanduar. Siç e dini, kripë kontribuojnë në mbajtjen e lëngjeve në trup, kështu që shalqi ngrënë mund të kthehet në një litër shtesë të lëngjeve dhe të bëhet barrë e rrezikshme shtesë për zemrën dhe provokojnë edemë.

Ka shumë dieta shalqi. Një nga më të popullarizuar - një dietë të bazuar në përdorimin e tul shalqi dhe bukë miell i pasitur, mundësisht me krunde. Në këtë bukë kombinim i jep trupit vitamina esenciale dhe minerale, dhe gjithashtu ndihmon për të hequr substancave toksike zorrët. Vëzhgoni dietë shalqi mund të jetë deri në dy javë. Pastaj ju duhet gradualisht të prezantoj një produkte të përhershëm dietë. Megjithatë, gjatë shalqi korrjes çaj ose kafe zëvendësues i mirë feta me lëng dhe e ëmbël shalqi.


Megjithatë, shalqi mund të përgatiten për të ardhmen. Për këtë tul duhet të fshij nëpër një sitë, tendosje rezulton lëng të lëngshme dhe të ziej për ngrohje të ulët për 5-7 herë. Shurup rezultuar duhet të rrokulliset në kavanoza. Ju mund ta përdorni atë në vend të dimrit sheqerit.
Pronat e dobishme e shalqi dhe përdoret për qëllime kozmetike. Për të përgatitur maskë kozmetike për lëkurë të thatë mund të zgjas tul shalqi, njomet rezulton slurry dhe lëng pecetë dhe e vënë atë në për 15-20 minuta në fytyrë. Pasi ai duhet pije me ujë në temperaturën e dhomës. Përveç kësaj, për të fshirë tonik lëkurës mund të përdorni cubes ngrirë në shalqi mish frigorifer.