Pronat e dobishme lëng


Lëngje natyrale janë ideale për të ushqyerit klinike, dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Ju vetëm duhet të dini dhe të praktikojnë rregulla të thjeshta, në mënyrë që pronat e dobishme e lëng ngopur substanca të vlefshme trupin tuaj dhe të mos shkaktuar atij ndonjë dëm.
Megjithatë, për të marrë filluar është që të kuptoj se nëse ka nevojë në përdorimin e lëng, kur ju mund të gëzojnë më fruta dhe perime. Fakti që pronat e dobishme e lëngje frutash janë një formë e përqendruar. Trupi është më e lehtë të tretet, përveç duke përdorur lëng natyral shumë të shuaj etjen. Disa lëngje kontribuojnë në mënyrë aktive të reduktuar mur stomak, lirimin e më shumë enzimat tretje më të mirë. Përveç kësaj, ndryshe nga fruta dhe perime, lëngje në asnjë fibrave trashë e celulozë dhe substancave të tjera në këto pak kalori, 25 kalori në 100 ml lëng të agrume në 70 kalorive në lëng rrushi. Ndonjëherë lëngje janë të përziera, dmth lidh prona të shumta të dobishme që ju të zgjidhni fruta dhe perime. Për shembull, blends të përkryer të jetë e mundur lëng në sajë të rritur efektin e agjërimit.Sigurisht, lëngje vetëm përgatitura fllad mund të japin trupit me të gjitha vitaminat e ruajtur të vlefshme dhe, të cilat janë të pasura me fruta dhe perime.
• Vitamina A, ose Retinol, kryesisht përmban karrota, kajsi, kumbulla.
• Vitamina B2, ose riboflavin është anëtar i mollë, domate, panxhar, shalqi, portokall.
• Vitamina C në sasi të mëdha mund të merren nga currants zi, agrume, piper i kuq.
• Kalciumi Ne kemi marrë një kryesisht mollë, panxhar, karrota, qershi, prej trangujve, rrush.

• Bakri që përmban portokall, pjeshkë, luleshtrydhe.
• Pjesa Cobalt e rrush pa fara e zezë.
• Personi Jodi merr me pjepër, manaferrat e errëta, domate, luleshtrydhe.
• Kaliumi është pjesë e grejpfrut, majdanoz, radishes.
• Squfur përfshijnë trangujve, karrota, luleshtrydhe, gooseberries.

Pra, nëse të përziera nga këto lëngje frutash mund të merrni kombinimin optimal vitaminë për individin.
Me sa duket, për shumë prej nesh më i kapshëm është lëng molle. Pronat e dobishme e lëng janë të njohur në mesjetë. Në pacientët me ulcerat murtaja mbuluara me poultices përgatitur me mollë jeshile dhe uthull molle e përdorur për të zbutur dhimbjen e përdhes. Lëng Apple ndihmon dehje e trupit, gjakut, përmirëson tretjen, ka një efekt të dobët diuretik dhe madje mund të vonojë zhvillimin e virusit të gripit.

Kjo lëng molle është e dobishme për femrat që shpesh vuajnë nga anemia për shkak të ndjeshmërisë në dietë, menstruacionet, duke çuar në humbje të mëdha të gjakut. Ndërsa seksi i bukur për funksionimin normal të trupit kërkon dyfishin e shumës së hekurit sesa meshkujt. Në mungesë të këtij elementi jo vetëm gratë vuajnë nga dobësia e përgjithshme, gulçim, çrregullime të tretjes, thonjtë i brishtë, probleme të lëkurës, humbje e flokëve. Prandaj, konsumi i rregullt i lëng molle natyrore të sigurojë më të drejtë seksi sasinë e nevojshme të hekurit.


Dhe në kombinim me një tjetër lëng molle lëng ndihmon për të përballuar me shumë probleme shëndetësore. Kështu, kombinimi i spinaq dhe lëng molle në një raport prej 3: 1 është një zgjidhje e shkëlqyer për trashje, por nëse ju përzierje lakër dhe lëng molle në një raport prej 1: 1 dhe shtoni gjallëri limon, ju mund të merrni një ilaç për pagjumësi dhe depresion. Përveç lëng natyral molle me tul të ketë një funksion të mahnitshme: ata të ulur nivelet e kolesterolit në gjak. Në qoftë se ju përdorni ato rregullisht për gjashtë muaj, ju mund të arrijë rezultate të mëdha.

Në mënyrë të barabartë të dobishme janë lëngje të tjera natyrore të bëra nga të zakonshme për ne, fruta dhe perime. Disa madje promovuar parandalimin antikancer. Ky veprim ka një përzierje të pa yndyrë kos, lëng e karrota dhe panxhar të kuq (2: 1: 1) duke shtuar 1 lugë mjaltë. Merrni këtë pije duhet të jetë për 10-12 ditë para shtrat 1 filxhan. Një pronë e ngjashme është gjithashtu popullor dhe një e preferuar e jona lëng domate. Sipas studimeve, përdorimi i saj i rregullt mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit për 40%.

Përveç kësaj, lëng domate është e mirë për gratë shtatzëna dhe nënat gji. Ajo ndihmon për të përmirësuar tretjen. Për këtë qëllim është e nevojshme për të pirë lëng domate 15-20 minuta para një vakt. Përveç kësaj, ai është një shok i shkëlqyer për gratë moderne të biznesit. Ata të cilët janë vazhdimisht duke punuar në kompjuter dhe ndjen lodhje, ne mund të rekomandojë përzierje e mëposhtme: lëng domate dhe lëng spinaq në një raport prej 3: 1 dhe një lëng limoni pak si një erëza.

Dhe me nektar e dardha pjekur, të cilat duhet të pini ngrohur pak, luftën e mirë sindromi i lodhjes kronike.
Por çfarëdo lëng ju preferoni, mos harroni se lëngjet duhet të merret menjëherë pas gatimit, përndryshe ata do të humbasin shumë nga pronat e saj të dobishme. Përveç pirë lëng ngadalë, në gllënjka të vogla. Shtoni sheqer ose kripë nuk është e nevojshme, në mënyrë që të mos për të ndryshuar përbërjen e vitaminave dhe mineraleve që gjenden në lëngje. Si dhe prodhimin e lëng nuk kanë nevojë për të hequr zhvishem nga fruta, pasi shpesh është substancat medicinale përfshira në zhvishem.