Pronat e dobishme e pije mate


Mate është pije kombëtare e tradicionale Guarani Indians - përfaqësues të civilizimeve të lashta. Për të përgatitur këtë pije përdorur tharë me kujdes dhe grimcuar twigs të rinj dhe gjethet e bimës, që quhet Paraguai ashe. Pemë me gjelbërim të përjetshëm që rritet sot në Brazil, Uruguaj dhe Argjentina, ka gjethe të mëdha gjatë. Brewed shoku në një mënyrë të veçantë pagur - tas bërë nga kungull.
Përbërja e mate pije
Mate, të cilën shumë e quajnë çaj Paraguai ka një shije të veçantë të hidhur, e cila ndjeu shijen e drurit. Për më tepër, procesi i ndryshimit shije të çaj pije - në fillim të shije - dritë, bar në fund - ndjeu qartë hidhërim e cila është e natyrshme në çaj jeshil.Kjo pije ekzotike janë të gjitha substancat që janë të nevojshme për jetë normale e njeriut: një numër i vitamina (A, B, C, D, E), një larmi të madhe të elementeve gjurmë (i përgjithshëm - rreth 200-kalium, kalcium, magnez, hekur, mangan, magnez, klor, etj). Shumë shkencëtarë që ka kryer një hulumtim dhe studiuar pronat e dobishme e të martohem pije, u shpreh se produkti është një dhuratë unike natyrore dhe përdorimi i tij sjell në avantazh të padyshimtë trupin e njeriut.


Një nga elementet më të rëndësishme në çaj Paraguai mate është choline, e cila është shumë e domosdoshme për funksionimin normal të niveleve të mëlçisë dhe rregullimin e kolesterolit. Gjithashtu pini mate përmban një numër të madh të polyphenols dhe ka veti antioxidant shumë herë efekt të lartë në trupin e njeriut të çajit të gjelbër.

I rëndësishëm është një alkaloid unik të përfshira në këtë pije - mateyin që është stimuluese substancë nuk shkakton efekte anësore (rritje rrahje zemre, një dridhje nervor). Kjo Alkaloid nga veprimet e saj shumë të ngjashme me kafeinë, por efikase e saj dhe të buta dhe më të sigurta. Mateyin përmirëson durim dhe përqendrim, forcon trupin dhe rrit rezistencën e tij ndaj sëmundjeve të ndryshme.


Pronat e dobishme unike pije Paraguai
Paraguai çaj mate - një pije tonik, i cili, kur brewed si duhet dhe konsumuar përmirëson ndjeshëm traktit digjestiv, mëlçisë, ofron efekte imunostimulues në trup, kështu që kjo nuk është e efektet e varur dhe duke shkaktuar anësore. Ekspertët rekomandojnë njerëzit marrin Mate depresion diagnostikuar ose neurozë - një mjet që ofron një efekt qetësues dhe qetësues.


E veçanta e kësaj pije qëndron në ndikimin e saj mbi efektet e trupit të dobishme mbi gjendjen emocionale, përmirësimin e disponimin, duke rritur aktivitetin mendor, ajo vepron butë, reduktimin e nervozizmi, normalizimin e gjumit, duke e zvogëluar ndjenjën e ankthit. Në ciklin e saj gjumë aplikimi nuk është prishur, nuk e pa majë reflekset, një normale, jetën aktive të çojë. Normalizimi i gjumit nxit pjesën tjetër të duhur, eliminon efektet e stresit dhe tensionit nervor, përmirëson shëndetin e përgjithshëm.


Në literaturën, ka historitë e evropianëve të cilët u takuan në Amerikën e Jugut, grupet e indianëve lokale, që kishin një formë të shkëlqyer dhe shëndetin, pavarësisht nga uria, thatësirës. Ushqim ata hëngrën në më së paku, dhe se mate pije, të cilat pinin shpesh zëvendësojnë ato bukë me shumicë, duke i dhënë trupit dhe gjithçka që ju nevojitet. Shumë shpesh, indianët zgjodhën vullnetarisht këtë lloj dietë, jetoi për 100 vjet pa e ditur sëmundjen dhe udhëheqëse e një jetese aktive.

Ka një shoku dobishme pije efekt dhe potencë mashkull, rritjen dhe forcimin e tij. Përmbajtja e lartë e vitaminës E në pije rrit qarkullimin e gjakut në organet pelvike dhe stimulimit të metabolizmit, duke siguruar një efekt terapeutik për një kohë të gjatë. Nga mjete të tjera që përdoren për të rritur potencë (të tilla si "Viagra") është Kundërindikimet jo-Mate dhe efektet anësore. Për më tepër, duke pasur parasysh pronat e tij të dobishme dhe Përbërja unike, çaj ndihmon për të normalizuar sistemin endokrin dhe të muskujve të zemrës. Ka edhe dëshmi. Çfarë mate pije ndihmon të stimuluar prodhimin testosterone në meshkuj.

Përbërja e pasur e mate pije sugjeron atë një shtesë e shkëlqyer për dietë, një burim shtesë i elementeve gjurmë dhe vitamina.

Kjo është e rekomanduar për të pirë mate
Mate çaj Paraguai, specialistët kanë konfirmuar pronat e dobishme, ajo është e rekomanduar për të marrë të gjithë, në veçanti:njerëz puna e të cilëve përfshin aktivitete të rënda fizike;
ata të cilët janë vazhdimisht të stresit dhe në një gjendje tensioni nervor;
të angazhuar në punë mendore;
shpesh të sëmurë, kanë ulur imunitet;

janë në depresion;
shërohet nga sëmundjet;
udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktive;
dieting;
mundësuar gabuar, nuk ndjekin rregullat e dietë racionale dhe të ekuilibruar;
vegjetariane;
duke punuar në kushte të rrezikshme.Nuk martohem dhe moshës kufizime në përdorimin - ajo mund të marrë njerëz të të gjitha moshave.

Karakteristikat e përdorimit të martohem pije
Për të marrë nga përfitimin maksimal pije, ju duhet të ndjekin rekomandimet dhe ndiqni rregullat e përgatitjes së saj, dhe të përdorin vegla speciale dhe pajisje. Pi martohem, në varësi të preferencave - mjaltë dhe sheqer.


Jetë i sigurt për të provoni këtë pije të mrekullueshme që ka veti të veçantë!