Pronat e dobishme e buckthorn detit për trupin


Manaferrat të verdhë ose të kuqe-portokalli e detit buckthorn shkurre treelike të lartë, të kultivuara gjatë në Rusi, healers, si dhe përfaqësues të mjekësisë shkencore, është konsideruar gjerësisht të mirë në botë pothuajse ilaçe natyrore që ndihmojnë njerëzit në sëmundje të ndryshme. Çfarë dobishme pronat e buckthorn detit për trupin?
Herbalists familje shpesh quhet frytin e kësaj bime "mjek artë." Dhe kjo është e vërtetë. Për shembull, më të dobishme e naftës buckthorn detit - sterols. Ata kanë efekt të fuqishëm anti-sklerotike - në fakt, enët e gjakut të qarta nga pllaka aterosklerotike, parandalimin e sëmundjeve të zemrës ishemike (IHD) është hequr nga trupi kolesterolit të tepërt shumë elasticitet reduktuar në mënyrë efektive të enëve të gjakut.Nga të gjitha frutat e njohur është fryt i bimëve buckthorn detit përmbajnë numrin më të madh të antioksidantë të tilla të fuqishme, si vitaminë E (tocopherol). Në përgjithësi, një manaferrat thartë-ëmbël e kësaj bime mahnitshme përmban 15 herë më shumë vitamina se, për shembull, portokall, dhe 6 herë më shumë se në të gjitha llojet e currants.

Pak njerëz e dinë se buckthorn detit dega bush leh përmban një hyppofayn Alkaloid çmuar. Ajo i ndihmon - konfirmoi kërkimin shkencor dhe mjekësor në Rusi dhe jashtë vendit - trupi rezistojë mundur zhvillimin dhe rritjen e tumoreve malinje. Në veçanti, kanceri i gjirit, e cila, sipas statistikave mjekësore, çdo orë në botë merr jetën e dikujt. Nga rruga, një bimë e gjetur aplikim në gjinekologji. Për shembull, vaj buckthorn detit është përdorur gjerësisht në lezionet e mukozën e mitrës dmth sëmundjeve të organeve gjenitale femërore. Lëng është veçanërisht e dobishme ne trajtimin e pacienteve me hepatitit toksike, me aciditet të ulët të lëngut të stomakut, konstipacionit ngathët. Për më tepër, lëng buckthorn (farmaceutike, në shtëpi) ka pronë për të rritur nivelin e hemoglobinës, proteinave totale, rritjen e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe reduktojnë ndjeshëm proceset e sëmundjes në qelizat e mëlçisë, duke mbrojtur membranat e tyre.


Shërimi naftës
Kjo është bërë nga frutat dhe farat e buckthorn detit për të marrë ilaçe efektive. Në veçanti, ky vaj rrit ndjeshëm aktiviteti i proteinave në qelizat e mëlçisë rrit përqëndrimin e trupit e acidet nukleike, rikthen ekuilibrin e funksionit "të mirë" dhe "i keq" kolesterolit, i mukozën e stomakut dhe madje mbron veshkat nga efektet e dëmshme të substancave toksike.

Përmirësuar metabolizmin dhe të dobishme pronat e buckthorn detit
Merrni 20 gram fruta të thata dhe gjethet e buckthorn detit, grimcuar, derdh 250 ml ujë të zier ftohur dhe të insistojnë në një enë të mbyllura 6 orë, pastaj tendosje përmes napë, shtrydhur nga mbetje. Ilaç Brenda ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, dizenteria dhe çrregullime të ndryshme metabolike në trup. 025 filxhan pije 3 herë në ditë. Përdorimi mjet dhe jashtë: plagët cookie trudnozazhyvayuschyh, djegiet, ngrirja, ulcerat trofike të lezioneve të ndryshme, lupus, ekzemë, ulcerat, gërryerjet e mitrës.


Laringjit kronik dhe pronat e buckthorn detit
Në rast të një sulmi të vetëm butësisht lyej mëngjes dhe në mbrëmje mucous cipë e gojës me një pambuk ose garzë shtupë lagur me vaj buckthorn detit. Kohëzgjatja e përafërt e trajtimit jo më shumë se 10 procedura.

Dispepsi dhe Pronat e dobishme e buckthorn detit
Ndihmon zierje e lë dhe degëve buckthorn, 10 g çiban grirë të para në 250 ml ujë 20 minuta, pastaj thahet. Merrni 05 shekuj. lugë 4 herë në ditë me diarre të shpeshta.