Pronat e dobishme e fasule perime


Vendet e Mesdheut - vendlindja e fasule. Në kohët e lashta, ajo është nga ky rajon, hulumtuesit solli lashtat fasule perime në Afrikë, Amerikë dhe Evropë. I njëjti njeri i vjetër dhe filloi të marrë fasule ushqim. Këto janë fasule djegur misri, periudha e Bronzit, të gjetura nga arkeologët gjatë gërmimeve të vendbanimeve në Itali, Spanjë dhe Zvicër. Ne gjithashtu e dimë se fasule ishin të pranishëm në dietë romakët, egjiptianët, grekët. Sidomos në Romë pjekur fasule e ëmbël të ketë popullaritet të tillë që shiten e njëjtë si tani në rrugët tona shitur fara. Në këtë publikim, ne do të konsiderojë një përshkrim të përgjithshëm të përbërjes kimike, metodat e përdorimit dhe Pronat e dobishme e fasule perime.


Fasule ushqim perime kanë qenë të njohur që nga kohërat e lashta në Rusi. Sipas kronikave të lashta, për rezervat bathë në Kiev ndërtuar ruajtje të veçantë. Edhe pse nganjëherë kjo kulturë u japin perime të tjera, sidomos patate, e cila u bë produkti veçanërisht të popullarizuara në mesin e sllavëve.

Pronat e dobishme e fasule perime
Në ditët e sotme fasule përdorur jo vetëm në ushqim, por edhe për qëllime mjekësore, kështu që është e rëndësishme për të mbledhur dhe për të mbajtur fasule në dimër. Duke bërë aksione si një bimë medicinale në lule lotsjellës maj dhe fruta, si ata pjekuri. Pastrimi fasule Ushqim fillojë qëndër kur pjekur dhe pods të ulët. Në mënyrë që të marrin farën bathë, të fillojë grumbullimin në fazën e pjekurisë së plotë.


Dobia e kësaj bime shkencëtarët thonë se fasulet janë të pasura me proteina bimore, karbohidrate, fibra, yndyrë, acide organike. Për më tepër, ky burim i shkëlqyer i vitaminave C, B, PP, E, kripëra minerale, fosfor, kalium dhe carotene.
Shumica e mjekëve këshillojnë njerëzit fasule vuajnë nga mangësi vitaminë, kequshqyerja (reduktohet në masë të ligët trupit) diabet. Ata gjithashtu pohojnë se fasulet janë të mira për të mëlçisë, veshkave, sëmundjet inflamatore të traktit gastrointestinal, i shoqëruar nga një dobësimin e karrige, dhe puna e rëndë fizike dhe mendore që lidhet me energji të fortë dhe tensioni nervor. Fruta papjekur fasule - një armë e mirë për të parandaluar hypovitaminosis dhe mangësi të vitaminës C.


Fasule janë përdorur shpesh në mjekësinë popullore. Që ata janë diuretik, astringent dhe agjent anti-inflamator. Japin efekt anti-diabetik si promovues aktive e sistemit endokrin dhe normalizimin e metabolizmit në trashje.
Në mjekësinë pazakonta për çrregullime të traktit gastrointestinal është e rekomanduar për të përdorur zier, njëpasnjëshëm në fasule pure. Ajo ka veprim astringent dhe anti-inflamator.
Fasule të mira gatuar në qumësht, atëherë grimcuar me kujdes, e përdorur nga jashtë si një inflamacion të lëkurës locion, abscese dhe vlon.


Fasule përmbajnë shumë fibra dhe pektin, kështu që ata janë të rekomanduara si sorbent, pastron zorrët e toksinave, trupin në rast të kontaminimit me radionuclides dhe kripëra metalike të rënda. Kjo është veçanërisht e nevojshme për banorët e zonave ekologjikisht të pafavorshme.
Siç është përmendur tashmë, fasulet janë një astringent mirë dhe diuretik, veçanërisht e efektshme si decoctions.

Për të përgatitur supë duhet të:
2 tbsp. l. fasule perime të thata derdh 400 ml ujë të ftohtë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 10 minuta, të lënë të ftohtë dhe filtri. Përgatitur supë të marrë 50 ml 4 herë në ditë.

Gjithashtu, ju mund të përgatisë infuzion e lulet e fasule për larje. Ju duhet 2 lugë. l. lule të thata pour 0,5 litra ujë të vluar, të lënë për 2 orë dhe filtruar.

Fasule sigurisht produkt i dobishëm, por, megjithatë, kanë disa contraindications, për shembull ndalimi i thjeshtë i përdorimit të fasule është glomerulonefritin, përdhes dhe oksaluriya ku kundërindikuar purines, të cilat janë aq fasule të pasura. Gjithashtu nuk rekomandohet për të përdorur fasule të papërpunuara ose formë gatuar dobët, e cila mund të shkaktojë helmim, pasi ato përmbajnë substanca toksike janë neutralizuar vetëm gjatë trajtimit të ngrohjes. Një ndalim në përdorimin e fasule është sëmundje dhimbje barku inflamatore zorrë të mëdha.